• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmoji moteris Baltijos šalyse, teisėjavusi vyrų futbolo rungtynėms ir pirmoji iš lietuvių teisėjų vadovavusi UEFA čempionato finalui. Aušra Tvarijonaitė-Kancė – puikus pavyzdys gausėjančioms būsimų futbolo arbitrių gretoms, praneša LFF.

REKLAMA
REKLAMA

37 metų kaunietė jau daugiau nei dešimtmetį teisėjauja vyrų pirmenybėse ir užsirekomendavo tarp geriausių moterų futbolo teisėjų Europoje – pernai A.Kancei skirta antra pagal svarbą UEFA „Premier“ moterų futbolo teisėjos kategorija.

REKLAMA

A.Kancės nuomone, kuo žaidimo lygis aukštesnis, tuo lengviau teisėjauti, o vyrų futbolas yra lengviau nuspėjamas nei moterų. Tarptautinės moterų dienos išvakarėse geriausia šalies futbolo teisėja atsakė į LFF.lt klausimus.

- Kaip nusprendėte teisėjauti? Ar nesigailite?

- Nusprendžiau teisėjauti pabaigusi savo futbolininkės karjerą. Nesinorėjo taip anksti skirtis su futbolu. Nusprendžiau savotiškai pratęsti savo karjerą ir tapau futbolo arbitre. Ir dėl to visiškai nesigailiu.

REKLAMA
REKLAMA

-Kas Jums yra teisėjavimas? Kas jame labiausiai tave žavi?

- Man teisėjavimas yra hobis. Kaip iki tol man hobis buvo futbolas, taip juo vėliau tapo teisėjavimas. Futbolas kaip žaidimas mane žavi nuo pat jaunystės, todėl šiuo metu nesinori skirtis su šia sporto šaka.

- 2004 metai teisėjavote Europos merginų U-19 čempionato finale. Kokie išliko įspūdžiai?

- Tai buvo neapsakoma ir labai naudinga patirtis mano tolimesnei karjerai. Paskyrimas šių varžybų finalui buvo gana netikėtas, nes tuo metu neturėjau daug patirties, kaip tokio lygio turnyrui. Apskritai, pakvietimas į tokio lygio finalinį turnyrą, man jau buvo pasiekimas. Po finalo rungtynių, kurios buvo pakankamai aukšto lygio, teko sulaukti nemažai pagyrimų ir gražių žodžių. Taip pat esu labai  dėkinga savo puikiai brigadai, kuri man daug padėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ar dar turite tikslų, svajonių teisėjavime?

- Turbūt kiek turėjau užsibrėžtų tikslų teisėjavime, tiek jau pavyko įgyvendinti. Pagal tą lygį kiek man teko ir kur teko teisėjauti, manau, jog pasiekiau tikrai nemažai. Neturiu tikslo teisėjauti Pasaulio ar Europos čempionate. Teisėjavimas man yra tik hobis.

- Šiemet LFTA sulaukė rekordinio moterų futbolo teisėjų skaičiaus...

- Tai yra labai šaunu. Ateitis parodys, kurios iš jų toliau mėgins teisėjauti ir siekti karjeros šioje srityje.

- Kokie pagrindiniai skirtumai teisėjaujant moterų ir vyrų rungtynėms?

- Skirtumai tikrai nemaži. Didžiausias skirtumas yra tai, jog vyrų futbolas yra lengviau nuspėjamas ir lengviau „perskaitomas“. Moterų futbolas yra kur kas labiau nenuspėjamas.

REKLAMA

- Ar Jums rungtynių metu sunkiau rasti bendrą kalbą su žaidėjais ar su treneriais?

- Aikštėje teisėjas privalo rasti bendrą kalbą su futbolu. Viskas priklauso nuo futbolo lygio. Kuo jis aukštesnis, tuo rungtynės praeina sklandžiau, žaidėjai bei treneriai į savo ir kitų darbą reaguoja kur kas profesionaliau.

- Ar tiesa, jog vyrų rungtynėse su teisėja moterimi yra elgiamasi kur kas atsakingiau ir pavyzdingiau nei su teisėju vyru?

- Taip nesakyčiau. Teisėjo statusas tiek vyrams futbolininkams, tiek ir moterims vienodas, Manau, jog futbolininkai tiek pat pylos duoda ir moterims, ir vyrams arbitrams. Bet tai kai kuriais atvejais priklauso nuo paties žaidėjo mentaliteto ir išsiauklėjimo.

REKLAMA

- Teisėjaujant neišvengiate geltonų ir raudonų kortelių. Ar teko gailėtis dėl kurios nors? Gal prisiminate tą įvykį?

- Esu gana griežta teisėja. Tai gali patvirtinti ir futbolininkai, ir mano kolegos. Savo karjeroje esu parodžiusi daug kortelių, tačiau neteko gailėtis nei dėl vienos iš jų. Apskritai manau, jog  teisėjas priėmęs sprendimą vėliau neturi teisės dėl jo gailėtis.

- Turite vaikų? Ar jie galbūt seks Jūsų pėdomis?

- Šiuo metu auginu dukrytę, kuriai yra tik trys metukai, todėl anksti dar galvoti apie konkrečią sporto šaką. Ji domisi viskuo kas juda - jeigu yra šalia kamuolys, į jį bando spirti. Visgi nemanau, jog ją bandysiu nukreipti būtent į futbolą. Leisiu jai pačiai pasirinkti ar tai bus sportas, ar menai ar kas kita.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ką manote apie neseniai susikūrusi judėjimą „Moterys už futbolą“?

- Šiais laikais bendraminčiai buriasi į įvairias organizacijas bei judėjimus. Manau, jog tik kartu dirbant  ir turint daug idėjų galima kažką nuveikti futbolo labui. Pats laikas Lietuvoje populiarinti moterų futbolą. Manau ir tikiu, jog šio judėjimo pagalba bus galima ne tik populiarinti futbolą merginų tarpe, pakviesti daugiau žiūrovų į stadionus, bet ir pritraukti daugiau dailiosios lyties atstovių į teisėjavimą.

- O kaip dar būtų galima sudominti futbolo žiūrovus moterų futbolu?

- Turi būti įdomu žiūrovui. Dėl to moterys  rungtynių metu ir stengiasi atrodyti gražiai. Nemanau, jog jos turi pradėti žaisti futbolą su sijonėliais. Taip tikrai nebus, nes tai yra pavojinga (juokiasi – aut.past.).

REKLAMA

- Ar turite savo mėgstama futbolo komandą?

- Mėgstamos komandos neturiu, tačiau man labiausiai imponuoja angliškas futbolas. Nuo senų laikų šios šalies futbolas mane žavėdavo ir vis dar tebežavi.

- Kaip pavyksta suderinti teisėjavimą ir savo pagrindinį darbą?

- Kuo toliau, tuo sekasi sunkiau. Nuolat reikia kruopščiai paskirstyti savo laiką ne tik darbui, bet ir šeimai bei savo hobiui. Džiugu, jog mano darbdaviai gana tolerantiškai žiūri į šį mano pomėgį. Tai vertinu ir stengiuosi jiems atsidėkoti geru darbu.

- Ką galėtumėte palinkėti ar patarti būsimoms ar pradedančioms savo karjerą teisėjoms?

- Pirmiausia jos turi atsakyti į klausimą, kurį uždaviau ir moterų futbolo teisėjų seminaro metu – „kodėl aš noriu ir ar noriu tapti futbolo teisėja“? Palinkėčiau kantrybės ir nenuleisti rankų, nes teisėjo karjeros pradžia visą laiką būna nelengva.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų