REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Augustas Vymeris (Wiemer) (1869-1942) – Evangelikų liuteronų kunigas, visuomenės veikėjas. Vienas ryškiausių XX a. pr. asmenybių ne tik Tauragės, bet ir visos Lietuvos bažnyčios, kultūros ir švietimo srityje. Augustui Aleksandrui Vymeriui šiais - 2009 m., sukanka 140 metų.

REKLAMA
REKLAMA

Tauragė yra tradicinis Lietuvos evangelikų liuteronų centras. Iki 2004 m. Tauragėje gyveno vyskupas, veikė svarbiausios bažnytinės institucijos, posėdžiavo sinodas ir kt. Čia 55 metus tarnavo Vyskupas Jonas Kalvanas vyresnysis. Mirus vyskupui senjorui, 1995 m. išrinktas naujasis bažnyčios vyskupas Jonas Viktoras Kalvanas jaunesnysis. Po jo mirties 2004 m. Tauragės bažnyčioje konsekruotas naujasis Lietuvos evangelikų liuteronų Bažnyčios vadovas, vyskupas Mindaugas Sabutis. Tauragėje dirbo daug kunigų. Tai J. Linkas, Jonas Karolis Kristijonas Kryzė, Jonas Gotfrydas Čėsna, jo sūnus K. J. Čėsna. Pasižymėjo kunigai lietuvininkai Jonas Pipiras, Martynas Keturakaitis ir kt. XX a. pr. Tauragės parapijoje kunigavo ir Augustas Vymeris (1911-1942) - vienas iš nepriklausomos Lietuvos evangelikų liuteronų konsistorijos organizatorių.

REKLAMA



[A. Vymeris su mokiniais]

Augustas Aleksandras Vymeris gimė 1869 metais gruodžio 16 d. Vilkaviškio apskrityje, Bartininkų valsčiuje, Geistoriškių kaime. Iki 11 metų lankė kaimo pradžios mokyklą, mokėsi ir baigė Marijampolės gimnaziją su lietuvių kalbos kursu. 1891–1896 m. studija¬vo evangelikų liuteronų teologiją Dorpato (Tartu) universitete. Kunigu įšventintas 1896 metais. A. Vymeris per 45 kunigavimo metus ištikimai ėjo savo pareigas Garliavos, Pabijanico (prie Lodzės) ir Vyžainių parapijose o 1911 metais paskirtas į didžiausią tuo metu Lietuvoje Tauragės evangelikų liuteronų parapiją, kurioje kunigavo beveik 31 metus ir dirbo iki mirties. Į Taurągę A. Vymeris su savo šeima atvyko 1911 m. gegužės 1 d. Vymeriai apsigyveno klebonijoje ant Jūros upės kranto.

REKLAMA
REKLAMA

Augustas Vymeris aiškiai palaikė lietuvius, rėmė bei pats dalyvavo lietuvių kultūrinėje ir švietėjiškoje veikloje. Parapijos klebonas buvo susirūpinęs, kad trūkstant mokytojų, Tauragės apylinkėse kaimų vaikai liks be tikybos mokymo, todėl parašė prašymą Pradžios Mokslo Departamento Direktoriui, kad ministerijoje parengtas projektas dėl mokytojų kursų Tauragėje įsteigimo. Jame prašoma tą projektą patvirtinti. Jau pradėjus darbą, 1919 m. gautas raštas iš Vyriausybės, kad kursai tuojaus bus įteisinti.



[A. Vymeris]

Nuo 1923 iki 1925 metų A. Vymeris užėmė Tauragės suaugusiųjų gimnazijos direktoriaus pareigas. Dėstė tikybą, bendradarbiavo su kitomis religinėmis bendruomenėmis ir dvasininkais, artimai bendravo su rašytoju, filosofu Vydūnu, kuris A. Vymerio kvietimu ne kartą lankėsi Tauragėje. Turėdamas muzikinių gabumų A. Vymeris lankydavo maldos draugijos susirinkimus, klausydavosi ir giedodavo giesmes, rinko lietuvių liaudies evangeliškas giesmes ir melodijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos vyriausybei pavedus, kun. A. Vymeris, kun. H. D. Sroka, Šakių evengelikų liuteronų parapijos klebonas, ir kun. P. Tittelbachas, Kėdainių evengelikų liuteronų parapijos klebonas, 1919 m. organizavo pirmą nepriklausomos Lietuvos evangelikų liuteronų konsistoriją. A. Vymeris buvo tos konsistorijos vicepirmininku iki 1925 m. Nuo 1922 m. iki 1928 m. - lietuvių evengelikų liuteronų sinodo vicesenjoru. Nors A. Vymeris buvo vokiečių kilmės zalcburgietis, bet palaikė lietuvių evangelikų liuteronų lygių teisių reikalavimą bažnytiniuose reikaluose ir pasisakė prieš vokiečių savavaliavimą bei šovinizmą parapijose ir konsistorijoje. Už tokias nuostatas Kibelkos – Tittelbacho provokiško nusistatymo konsistorija 1925 m. kovo 30 d. A.Vymerį pašalino iš Tauragės parapijos klebono pareigų ir kunigų, bet remiamas lietuvių jis ir toliau ėjo savo pareigas. 1925 m. birželio 22–23 d. Tauragėje įvykęs lietuvių evangelikų liuteronų sinodas nutarė reikalauti naujosios konsistorijos narių persvarstyti kun. A. Vymerio bylą. V. Gaigalaičio vadovaujama konsistorija jį išteisino.

REKLAMA

Prasidėjus pirmajam pasauliniam karui A. Vymeris rėmė lietuvių Evangelikų Liuteronų Sąjungą “Pagalba“ įsteigtą 1923 m. lapkričio 23 d. kuriai vadovavo žymus lietuvių liuteronų veikėjas medikas Kristupas Gudaitis. Šios sąjungos ir draugijos „Sandora“(pirmininkas dr. kun. Vilius Gaigalaitis) pastangomis 1928 m. buvo įsteigta neįgaliųjų prieglauda, kurioje buvo globojami seneliai, našlaičiai, kiti neįgalūs žmonės, veikė vaikų darželis buvo įsteigti mergaičių namų ruošos kursai.

Naudoti informaciniai šaltiniai:

Fabijonavičius J. Evangelikų liuteronų bažnyčia // Bažnyčios ir religinės bendruomenės

Kalvanas, Jonas. Kunigo A. Vymerio mirties 60-metis // Lietuvos evangelikų kelias, 2002, Nr. 1 (01-04), p. 30.

Mizgirienė Alma. Kunigą ir švietėją Augustą Vymerį prisiminus // Tauragės kurjeris, 2007, rugpj.17

Mizgirienė, Alma. Vymerių šeima // Lietuvos evangelikų kelias, 1995, Nr. 2 (264), p.7-9.

Tauragės mokytojų seminarija 1932-1942 (1944) /Alma Mizgirienė, Birutė Lukoševičienė.- TSVB, 1988.

Tauragės kraštas: istorija, kultūra, meno paminklai.- Vilnius, 2007

Leidinyje panaudoti dokumentai iš to meto asmenininių ir VB kraštotyros archyvų.

Straipsnis paimtas iš wiki principu kuriamos gyvos krašto enciklopedijos www.grazitumano.lt. Visą straipsnį galite rasti čia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų