REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Aš manau, kad galutinio taško padėti yra neįmanoma, bet tyrimas yra reikalingas“, - mano istorikas Arūnas Bubnys.

REKLAMA
REKLAMA

„Balsas.lt“ studijoje šia tema diskutavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro (LGGRTC) Genocido ir rezistencijos departamento direktorius Arūnas BUBNYS bei vyriausiasis specialistas, programų koordinatorius Alfredas RUKŠĖNAS,  taip pat portalo vyriausiasis redaktorius Arūnas BRAZAUSKAS.

REKLAMA

Žr. video pokalbį straipsnio pabaigoje

„Jeigu kalbėtume apie Lietuvos gyventojų, dalyvavusių holokauste skaičių, tai čia matome milžiniškas paklaidas. Pavyzdžiui, lietuvių išeivijoje manoma, kad lietuvių dalyvavo kelios dešimtys, maksimum – keli šimtai asmenų. Tuo tarpu Izraelio tyrinėtojų duomenimis, vienokia ar kitokia forma dalyvavo dešimtys tūkstančių“, - sako A. Bubnys.

Vienas iš Izraelio leidinių teigia, kad dalyvavo 23 000 asmenų, o pavardžių, neskaitant atskirų straipsnių, kuriuose jos minimas, paskelbta 3893. „Pavardės buvo skelbiamos pagal tuometinį administracinį suskirstymą, t.y. pagal apskritis. Vienoje apskrityje galėjo būti daugiau, kitose mažiau, o didžiausioje – Kauno apskrityje – minimos 1192 pavardės“, - pasakoja A. Bubnys.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, LGGRTC tyrimo ėmėsi po to, kai Lietuvos žydų asociacijos Izraelyje tinklalapis paskelbė sąrašą, kuriame figūravo ir žymių Lietuvos pokario partizanų pavardės: Adolfo Ramanausko-Vanago, Juozo Lukšos-Daumanto ir kt. „Atlikome išsamų tyrimą dėl paminėtų vadų ir neradome archyvuose jokių duomenų apie jų dalyvavimą“, - teigia A. Bubnys.

Deja, pasak istoriko, negalima paneigti fakto, kad tarp pokario rezistentų buvo ir tokių asmenų, kurie dalyvavo holokauste.

Izraelio tyrinėtojų skelbiami dideli skaičiai, anot A. Bubnio, sudaryti remiantis išgyvenusių žydų atsiminimais ir galbūt kai kurių istorikų tyrinėjimais, tačiau aiškūs šaltiniai nenurodomi. „Mes vis dėlto remiamės Lietuvos ypatinguoju archyvu (buvusiu KGB archyvu) ir jame esančiomis bylomis. Viso yra 48 000 bylų. Vienoje byloje gali būti ne vienas asmuo. Tai bendras skaičius bylų, iškeltų asmenims už bet kokią antisovietinę veiklą. Kiek viso žmonių buvo nutiesta už dalyvavimą holokauste, nėra žinoma. Tai mūsų tyrimo objektas. Žinoma tik tiek, kad už dalyvavimą holokauste mirties bausme nuteisti apie 250 žmonių“, - pasakoja jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Abu mokslininkai pabrėžia, kad Izraelyje pateikiami sąrašai, kaip paaiškėja atidžiai nagrinėjant turimus duomenis, yra labai netikslūs, kaip ir statistika. Kai kuriais atvejais netgi paaiškėja, jog dalyje teritorinių vienetų dalyvavusieji išvis būna neapskaityti, kitur skaičiai padidinti.

Ar LGGRTC išlįs iš teismų, jei paskelbs holokausto dalyvių sąrašus? Juk teismuose neretai žlugdavo Liustracijos komisijos mėginimai įvardinti kagebistus, remiantis operatyvininkų užrašais ir kitais dokumentais, kurie aiškūs specialistams, bet tampa neaiškūs teisėjams.

REKLAMA

LGGRTC vyresnysis specialistas Alfredas Rukšėnas sakė esąs tikras, kad skelbiama būtų tik tai, ką būtų įmanoma įrodyti, o A. Bubnys pabrėžia, jog darbas truks dar keletą metų ir išvis neaišku, ar tokie sąrašai bus skelbiami. Greičiausiai bus skelbiama tik statistika, nors sprendimas dėl to dar nepriimtas.

Kiek buvo asmenų spaudusių gaiduką, kaip traktuoti garsiųjų savisaugos batalionų raštininkus ir virėjus? Kokie socialiniai prieškarinės Lietuvos sluoksniai išaugino daugiausiai holokausto dalyvių? Ar šiandien būtų techniškai sudėtinga suorganizuoti kokią nors grupę asmenų, galinčią vykdyti panašius nusikaltimus?

Apie visa tai – video pokalbis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų