REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiabučių namų bendrijų pirmininkai sunerimo dėl miesto valdžios planų didinti šilumos punktų priežiūros tarifus ir priversti nusipirkti šilumos punktus – žada rinktis į mitingą.

REKLAMA
REKLAMA

Šiaulių miesto valdžia skuba tris kartus didinti šilumos punktų priežiūros tarifą. Vartotojai turės nusipirkti šilumos mazgus, už kuriuos jau seniai sumokėjo – visa tai Šiaulių miesto taryba rengiasi įteisinti jau ateinantį ketvirtadienį.

REKLAMA

Į skubančios valdžios užmojus gyventojai žada atsakyti masiniu mitingu prie Savivaldybės.

Savivaldybė skuba

Dar praėjusį rudenį Prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva buvo pakeistas Šilumos ūkio įstatymas, kuriame šilumos tiekėjams uždrausta prižiūrėti daugiabučiuose esančius šilumos mazgus. Šį darbą turėtų atlikti kitos, gyventojų apsirinktos įmonės. Kaip tai turėtų būti atliekama praktiškai, iki vasario pirmosios turėjo apibrėžti Energetikos ministerija, tačiau specialaus aprašo nėra iki šiol. Nepaisant to, jau ateinantį ketvirtadienį Savivaldybė skuba patvirtinti savo tvarką ir naujus šilumos punktų priežiūros tarifus.

REKLAMA
REKLAMA

Kad ketinama didinti paslaugų kainas, daugelis miestiečių sužinojo tik iš spaudos, kai Tarybos sprendimo projektas jau buvo parengtas. Vakar keli šimtai daugiabučių namų bendrijų atstovai sugužėjo į senąją Savivaldybės salę, tikėdamiesi paaiškinimus išgirsti iš miesto valdžios.

Šilumos punktus verčia nusipirkti

Daugiabučių namų pirmininkams Savivaldybėje kilo dar daugiau klausimų. Savivaldybės Ekonomikos skyriaus vedėja Auksė Tutkutė negalėjo įvardyti Šilumos ūkio įstatymo punkto, kuriame esą nurodyta, kad šilumos punktus gyventojai turės išsipirkti iš šilumos tiekėjo. Tuomet energetiko išsimokslinimą turintis Jonas Malakauskas pats pacitavo įstatymą, kuriame apie išpirkimą nieko nekalbama. Nepaisant to, Savivaldybė vis tiek laikosi nuostatos, kad gyventojai šilumos punktus turės išsipirkti. „Šiaulių energijos“ komercijos direktoriaus Gintauto Šablinsko duomenimis, šilumos punktai gali kainuoti iki 5 tūkstančių litų. Iš viso mieste esama šilumos punktų už 7 milijonus litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujausi Šiauliuose įrengti šilumos punktai – 7-erių metų, o kai kurie eksploatuojami dar nuo 1998-ųjų, todėl gyventojai nerimauja dėl to, kad juos turės keisti už savo pinigus. Naujas šilumos punktas gali kainuoti iki 25 tūkstančių litų. Be to, paaiškėjo, kad gyventojai už juos jau sumokėjo – į šilumos sąskaitas buvo įtrauktas 0,4 cento tarifas. „Už šilumos punktus mes jau sumokėjome, kodėl privalome mokėti antrą kartą“, - net keletą kartų klausimą kartojo vienas bendrijos pirmininkas, tačiau atsakymo neišgirdo.

REKLAMA

Užslėpti mokesčiai

Šiaulių savivaldybė rengiasi patvirtinti 16,5 cento už vieną kvadratinį metrą šilumos punkto priežiūros tarifą – maksimalų. Esą, gyventojai galėsiantys nusiderėti mažesnę kainą. Tačiau Ekonomikos skyriaus vedėja A. Tutkutė patvirtino, kad kartelinių susitarimų dėl kainos tarp paslaugas teikiančių įmonių negalės kontroliuoti. Be to, paaiškėjo, kad Savivaldybės nustatytas tarifas – tik dalis to, ką gyventojai realiai privalės sumokėti.

Visuomenininkas Vytautas Kabaila beveik metus vadovavo darbo grupei, kuri analizavo šildymo kainas. Šioje grupėje dirbo įvairių sričių atstovai, tarp jų – ir energetikai. Darbo grupė išstudijavo ir Savivaldybės tarybos sprendimo projektą, o V. Kabailos paskelbti duomenys sukėlė šurmulį ir pasipiktinimą Savivaldybės salėje.

REKLAMA

V. Kabailos žodžiais, Savivaldybės atstovai perrašė energetikos ministro įsakymą ir išbraukė dalį darbų, kuriuos už Savivaldybės nustatytą tarifą privalės atlikti šilumos punktą prižiūrinti įmonė. Darbo grupės vadovo žodžiais, išbraukta daugiau kaip pusė darbų. Suskaičiuota, kad dabar vidutinio dviejų kambarių buto savininkas per mėnesį už šilumos punkto priežiūrą sumoka apie dešimt litų. Po to, kai bus patvirtinta naujoji tvarka, – mokestis padidės iki 30 litų per mėnesį.

Beje, po to, kai darbo grupė perkratė Savivaldybės parengtą sprendimo projektą, grupės veiklą nuspręsta nutraukti. V. Kabaila citavo merą Justiną Sartauską, kuris pareiškęs, kad po mėnesio

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savivaldybė dar kartą svarstys, ar leisti darbo grupei dirbti toliau.

Nuogąstauta, kad naujoji tvarka palanki buvusios pagarsėjusios „Rubikono“ grupės įmonėms.

Prie Savivaldybės rengia mitingą

Šilumos kainas analizavusios darbo grupės vadovą V. Kabailą bendrijų pirmininkai pasiūlė deleguoti į Šiaulių miesto tarybos posėdį – prašyti Tarybos narių, kad neskubėtų tvirtinti naujosios tvarkos ir naujų tarifų.

„Matau mero plikę, ar meras galėtų atsistoti ir pasakyti, kad leis kalbėti per Tarybos posėdį?“ - klausė bendrijos pirmininkas. Tačiau meras net neatsigręžė.

REKLAMA

Vis dėlto susirinkusieji vienbalsiai nusprendė deleguoti V. Kabailą Šiaulių miesto tarybos nariams pristatyti darbo grupės išvadas. Išvadas šią savaitę žadama išsiuntinėti visiems daugiabučių namų pirmininkams, o gyventojai pakviesti ateinantį ketvirtadienį pusę dvyliktos ryto rinktis į mitingą prie Šiaulių savivaldybės ir pasirašyti peticiją Šiaulių miesto tarybos nariams.

Mitingas, kurį organizuoja Šiaulių apskrities bendruomenių asociacija, vyks oficialiai – Savivaldybėje jam duotas leidimas.

Nuotolinis valdymas – išjungtas

Daugiabučių namų pirmininkams kilo klausimų, kodėl šilumos punktuose yra įrengti judesio davikliai, ar šilumos punktai valdomi nuotoliniu būdu.

REKLAMA

G. Šablinskas tikino, kad nuotoliniu būdu buvo valdoma apie trys šimtai šilumos punktų, kurie išjungti nuo praėjusių metų lapkričio, o judesio davikliai esą įrengti tam, kad būtų galima stebėti, ar niekas į patalpą neįeina be namo ar šilumos tiekėjų žinios. Dėl nuotolinio valdymo įrenginių ir daviklių įtarimų buvo kilę vilniečiams – nuogąstauta, ar neiškreipiami šilumos skaitiklių parodymai.

„Šiaulių energijos“ komercijos direktoriaus G. Šablinsko žodžiais, gyventojai galėsiantys nupjauti judesio daviklių laidus – kai perims šilumos punktus.

Mykolas DEIKUS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų