REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Taivano lyderė Tsai Ing-wen pirmadienį sakydama kalbą nacionalinės dienos proga perspėjo Pekiną, kad sala niekada neatsisakys savo demokratinio gyvenimo būdo.

Taivano lyderė Tsai Ing-wen pirmadienį sakydama kalbą nacionalinės dienos proga perspėjo Pekiną, kad sala niekada neatsisakys savo demokratinio gyvenimo būdo.

REKLAMA

Taip pat Taivano prezidentė šioje kalboje brėžė paralelės tarp Kinijos vykdomos politikos ir Rusijos invazijos į Ukrainą. 

Savarankiškai valdomam, 23 mln. gyventojų turinčiam Taivanui nuolat gresia Kinijos, tvirtinančios, kad sala yra jos teritorijos dalis, įsiveržimas, o Rusijos karas Ukrainoje didina baimę, kad Pekinas gali imtis panašių karinių veiksmų prieš Taivaną. 

Sakydama kalbą nacionalinės dienos proga Tsai Ing-wen lygino Pekino siekį vieną dieną perimti salos kontrolę su Maskvos invazija į Ukrainą. Pekinas ne kartą yra minėjęs, kad Taivanas yra Kinijos dalis, kurią kada nors atgaus, prireikus – jėga.

„Visiškai negalime ignoruoti iššūkio, kurį šios karinės ekspansijos meta laisvai ir demokratinei pasaulio tvarkai“, – teigė prezidentė Tsai Ing-wen. 

REKLAMA
REKLAMA

„Taivano demokratijos ir laisvės sunaikinimas būtų rimtas pralaimėjimas pasaulio demokratijoms“, – pridūrė ji. 

Kinijos komunistų įveiktos nacionalistų pajėgos 1949 metais pabėgo į Taivaną, pralaimėjusios pilietinį karą šalies žemyninėje dalyje. Ilgainiui sala tapo klestinčia demokratija ir viena iš pasaulinių technologijų sektoriaus lyderių, bet Kinija tebelaiko Taivaną savo teritorija.

REKLAMA

Pastaraisiais metais Kinijos komunistų partijos lyderis ir prezidentas Xi Jinpingas padidino diplomatinį, ekonominį, karinį spaudimą Taibėjui. Jis taip pat yra pagrindinis Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas. 

Xi Jinpingas – labiausiai į autoritarizmą linkęs Kinijos lyderis per pastaruosius dešimtmečius. Manoma, kad per spalio 16 dieną prasidėsiantį kongresą jis užsitikrins trečiąją penkerių metų prezidento kadenciją.

2021 metais per Kinijos komunistų partijos 100-ųjų metinių minėjimą Xi Jinpingas teigė, kad „didis kinų valstybės atgaivinimas“ pasuko „negrįžtamu istoriniu kursu“, ir pažadėjo toliau kurti „pasaulinės klasės“ kariuomenę nacionaliniams interesams ginti.

REKLAMA
REKLAMA

Tsai Ing-wen teigia, kad tapimas Kinijos dalimi yra nepriimtinas žmonėms Taivane, kuris tapo demokratiškai progresyvus bei turi išskirtinę taivanietišką tapatybę. 

„Pastaruosius 73 metus Taivano žmonės gyveno ir augo kartu šioje žemėje, suformavo stiprų mūsų tapatybės ir priklausymo jausmą“, – sakė Taivano prezidentė. 

„Plačiausias Taivano žmonių ir skirtingų politinių partijų susitarimas yra ginti mūsų nacionalinį suverenitetą ir mūsų laisvą ir demokratinį gyvenimo būdą. Šiuo klausimu mes neturime vietos kompromisams“, – pridūrė Tsai Ing-wen. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų