REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai tik Seime buvo balsuota už pateiktas Tabako kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siekiama tabako gaminius žymėti vaizdiniais įspėjimais apie sveikatą ir jiems skirti 80 proc. pakuotės ploto, iš karto pasirodė publikacijos, pradedančios naują demagogijos ir viešųjų ryšių kampaniją.

REKLAMA
REKLAMA

Prasidėjo.... Taip vienu žodžiu būtų galima apibūdinti naują užvirusią košę, kuri, reikia manyti, sulauks ne mažesnio ažiotažo nei alkoholio reklamos draudimo svarstymas Seime. Dienraštyje „Vakarų ekspresas“ išspausdintas straipsnis „Cigaretes kiša į vienodus pakelius“ yra vienas pirmųjų tabako pramonės pradėtos viešųjų ryšių kampanijos produktų.

REKLAMA

Atsieliekanti Lietuva kaltinama išsišokimu

Svarbu tai, kad Lietuvos rinka suinteresuotai tabako pramonės daliai, greitai įsibėgėsiančiam agitaciniam procesui net nereikėjo ruoštis: klaidinantys ir demagoginiai tabako pramonės argumentai buvo jau išbandyti šalyse, kuriose tokie reikalavimai tabako gaminiams jau taikomi.

Straipsnis prasideda tradiciniu teiginiu – Lietuva vėl išsišoko. Ir kuo gi ji išsišoko? Pagaliau po tiek metų Lietuvoje, gerokai atsiliekant nuo pasaulyje vyraujančių tendencijų, pasiūlytas vaizdinių įspėjimų apie žalą sveikatai įteisinimas. Lietuva labiau išsišoka taip ilgai neįvesdama vaizdinių įspėjimų, o ne galiausiai pradėjusi apie juos kalbėti, mat vis daugiau šalių pasaulyje jau kalba apie bendrinę tabako gaminių pakuotę.

REKLAMA
REKLAMA

Gaila, kad minėto straipsnio autorius klaidingai suprato (o gal jam toje pačioje Klaipėdoje veikiančio „Philip Moris“ atstovai padėjo taip suprasti) ES direktyvas. ES direktyvos šiuo atveju numato minimalius reikalavimus įspėjimams apie sveikatą, bet ne maksimalius. Ir direktyvos nedraudžia nustatyti griežtesnių reikalavimų. Keista, bet straipsnio autorius nepasivargino paminėti ES šalių, kuriose jau ne vieneri metai yra vaizdiniai įspėjimai apie sveikatą: Belgija (nuo 2006 m.), Jungtinė Karalystė (nuo 2008 m.), Rumunija (nuo 2008 m.), Latvija (nuo 2010 m.), Šveicarija (nuo 2010 m.), Norvegija (nuo 2010 m.), Prancūzija (nuo 2010 m.), Ispanija (nuo 2010 m.) ir kt. Kaip matyti, Lietuva – anaiptol ne išsišokėlė. Bet, kaip sakoma, pats muši, pats rėki ir gaunasi labai Lietuviškas saviplakos ne į temą ir ne vietoje vaizdelis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Burtažodžiai veikia?...

Minėtame straipsyje neapsieita ir be tradicinės pramonės frazės - „draudimai neveikia“. Tik čia ji perkrikštyta į frazę – „drausti neefektyvu“. O kas ką draudžia? Kur šį kartą draudimai? Šį kartą gamintojas įpareigojamas informuoti apie žalą sveikatai valstybės numatytu būdu ir tvarka, kuri nėra nauja ir ten kur taikoma yra pasiteisinusi. Bet burtažodžiai veikia. Sekančiuose straipsniuose matyt pasirodys teiginiai, kad talibaniškai nusiteikusios nevyriausybinės organizacijos siekia sužlugdyti Lietuvoje darbo vietas kuriančią ir mus nuo visiško kracho gelbstinčią tabako pramonę. Matyt ilgai nereikės laukti ir Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) išvadų, kuriose bus priminta apie neproporcingas priemones, legalaus verslo suvaržymą ir kitas panašias nesąmones.

REKLAMA

Stulbinantis neraštingumas

Labai simboliška, kad „Vakarų Ekspreso“ žurnalistas susirado psichikos liga (priklausomybe nuo tabako: TLK 10 ligos kodas F17) sergantį Seimo narį S.Pečeliūną ir jo paklausinėjo apie tai, kas veikia ir neveikia. Geriausiai skamba už įstatymų leidybą atsakingo Seimo nario paisakymas, kad jaunimui reikėtų leisti pačiam rinktis ligas, priklausomybę ir ankstyvą mirtį sukeliančių medžiagų vartojimą. Yra vilties, kad tuomet hipotetiškai jie to nesirinktų. Labai toliaregiškas mąstymas. Tik jis labai keistas konservatyvias pažiūras deklaruojančiam politikui, kuris jau ne pirmą kartą gieda liberalų giesmeles.

REKLAMA

Visgi labiausiai gėda dėl elementarų neraštingumą teisėje pademonstravusios Europos teisės departamento prie Teisingumo ministerijos direktoriaus pavaduotojos R.Mackevičienės, kuri pati (o gal Teisingumo ministro, užauginto tabako pramonės maitinamame LLRI paraginta) pareiškė, kad tokia Seimo priimta pataisa prieštarautų Europos Parlamento direktyvai, užtikrinančiai laisvą prekių judėjimą. Jei jos nuomone tai pažeistų laisvą prekių judėjimą, tai mano nuomone iš minėtos ponios reikėtų atimti teisininkės diplomą, jei ji tokį turi. Net ir be teisinio išsilavinimo neturėtų būti sunku susivokti, kad jau ir dabar cigarečių pakuotėms skirtingose šalyse galioja skirtingi reikalavimai. Be to gamintojas gerai žino, kur gabens cigaretes ir jų pakuotes gamina pagal tos šalies reikalavimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir vėl kontrabandos korta

Be abejonės, paskutinį žodį straipsnyje tarė „Philip Moris“ atstovas, pareiškęs, kad tai pasitarnaus nelegaliai prekybai. Gal tabako gamintojas tuo toks užtikrintas todėl, kad pati kompanija rengiasi toje nelegalioje prekyboje dalyvauti? Niekam ne paslaptis, kad didžioji dalis nelegaliai parduodamų cigarečių yra legaliai pagamintos ir parduotos žinant, kad jos niekada nepasirodys legalioje rinkoje. Tai kaip p. G.Dirgėla? Jūsų ir jūsų kolegų kitose šalyse dėka kasmet anapilin iškeliauja 6 milijonai pasaulio gyventojų. Turint tokią patirtį menkas melas labai sąžinės nebeapsunkina, ar ne?

Tiems, kurie nori paskaityti faktinės informacijos apie vaizdinius įspėjimus apie sveikatą ar bendrinę tabako gaminių pakuotę, siūlau paskaityti leidinį „Rodykimę tiesą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų