• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Problema dėl galimos nesąžiningos prekybos yra aktuali visoje Europoje, dėl to nuspręsta imtis priemonių jai užkardyti. 2019 metais Europos Komisijai priėmus direktyvą, visos Europos Sąjungos valstybės narės privalėjo į savo teisyną perkelti ir taikyti apsaugos nuo nesąžiningos prekybos praktikos minimalųjį Sąjungos standartą ir Lietuvoje nuo 2021 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo Nesąžiningos prekybos praktikos draudimo įstatymas, jį galite rasti čia.

Problema dėl galimos nesąžiningos prekybos yra aktuali visoje Europoje, dėl to nuspręsta imtis priemonių jai užkardyti. 2019 metais Europos Komisijai priėmus direktyvą, visos Europos Sąjungos valstybės narės privalėjo į savo teisyną perkelti ir taikyti apsaugos nuo nesąžiningos prekybos praktikos minimalųjį Sąjungos standartą ir Lietuvoje nuo 2021 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo Nesąžiningos prekybos praktikos draudimo įstatymas, jį galite rasti čia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ne visi tiekėjai, parduodantys žemės ūkio ir maisto produktus, žino, kad patekę į situacijas, kai pirkėjai turi daugiau derybinės galios ir taiko nesąžiningos prekybos sąlygas, gali kreiptis į VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūrą.

REKLAMA

Agentūra atlieka Nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymo priežiūrą ir pirmiausia siekia prevencinės veiklos. Tad visi tiekėjai, įtariantys, kad jų atžvilgiu elgiamasi nesąžiningai, raginami pasikonsultuoti su Agentūros specialistais.

Agentūra neprižiūri didelę rinkos galią turinčių pirkėjų (Lietuvoje veikiančių didžiųjų prekybos tinklų) ir nėra vartotojų, perkančių žemės ūkio ir maisto produktus, gynėja.

REKLAMA
REKLAMA

„Žemės ūkio maisto produktų tiekimo grandinė prasideda nuo ūkininko, kuris užaugina žemės ūkio produktus. Tada įsitraukia perdirbėjas, supirkėjas. Pirkėjai, turintys didesnes derybines galias gali taikyti nesąžiningą prekybą tiekėjams. Tiekėjai galimai net nežino, kad jie gali būti apginti Agentūros, o pirkėjai galimai sulaukti atsakomybės ir ekonominių sankcijų už draudžiamą nesąžiningą prekybą“, – pastebi Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros direktoriaus pavaduotoja Žadvilė Abelienė.

Visgi, Agentūros siekis yra pirmiausia užkirsti kelią nesąžiningai prekybai aktyviai informuojant rinkos dalyvius tiek parduodančius žemės ūkio ir maisto produktus, tiek ūkio subjektus, kurie perka žemės ūkio ir maisto produktus. Vieni galimai nežino, kad daro draudžiamą veiksmą ir gali sulaukti atsakomybės, ekonominių sankcijų, kiti gali nežinoti, kad jų atžvilgiu elgiamasi nesąžiningai ir tie veiksmai turi būti nutraukiami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Siekis yra konsultuoti ir padėti, o ne kuo daugiau bausti ir nustatyti pažeidėjus“, – sako Ž. Abelienė.

Dažnu atveju, tiekėjai, nenorėdami skųsti pirkėjų – savų verslo parterių – sutinka su pirkėjų taikomomis nepalankiomis ir nuostolingomis sąlygomis.

Agentūra, turėdama tiekėjų pasitikėjimą, galėtų taikyti laikinąsias priemones, įspėti ir įpareigoti pirkėją nutraukti galimai neteisėtą veiklą, taip pat įpareigoti pirkėjus atlikti tam tikrus veiksmus, jeigu jų neatlikimas padarytų tiekėjui esminės žalos arba dėl pirkėjų veiksmų atsirastų nepataisomų pasekmių ir tuo pačiu išlaikyti tiekėjo anonimiškumą bei pateiktos informacijos konfidencialumą.

REKLAMA

Tuo pačiu, žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjai turėtų būti dar labiau suinteresuoti kreiptis į Agentūra ir konsultuotis – atsakomybė už draudžiamų veiksmų atlikimą juk taikoma būtent jiems.

Naudinga žinoti, kad informaciją galima pateikti čia.

Kreipiantysis turėtų pateikti kuo daugiau išsamesnės informacijos ir duomenų: kokia nesąžininga prekybos praktika jo ar kitos verslo subjekto atžvilgiu taikoma, nurodyti kas, kada, kokiu būdu ir kokį veiksmą padarė, daro ar rengiasi padaryti ir panašiai, sužinojimo apie galimo pažeidimo datą ir aplinkybes ir, jei įmanoma, pateikti bet kokius dokumentus, duomenis ar informaciją, atskleidžiančią galimo pažeidimo požymius.

REKLAMA

Svarbu – kiekvienas pateikęs bet kurią informaciją ar duomenis, gali prašyti būti laikomu anonimu ir Agentūra informaciją laiko konfidencialia. Agentūrai svarbus tiekėjų pasitikėjimas!. 

Todėl turintys klausimų ar įtariantys galimai nesąžiningą veiklą raginami kreiptis į agentūrą konsultacijai.

Konsultacijos teikiamos internetu, nuorodą galite rasti čia ir telefonu +370 52 649035.

Žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje reikšmingi žemės ūkio ir maisto produktų tiekėjų ir pirkėjų derybinės galios skirtumai yra dažnas reiškinys. Tikėtina, kad nelygi derybinė galia gali lemti nesąžiningą prekybą, kai didesni ir stipresni pirkėjai siekia sau naudingų sutarties sąlygų pirkdami žemės ūkio produkciją ir maistą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokia praktika, pavyzdžiui, gali būti labai nukrypstama nuo tinkamo verslo elgesio, ji gali prieštarauti sąžiningumo ir sąžiningos dalykinės praktikos principams ir gali būti vieno prekybos partnerio vienašališkai primetama kitam, gali būti primetamas nepagrįstas ir neproporcingas vieno prekybos partnerio ekonominės rizikos perkėlimas kitam, arba gali būti vienam prekybos partneriui primetamos itin neproporcingos teisės ir pareigos. Tam tikra praktika gali būti akivaizdžiai nesąžininga, net jei abi šalys jai pritaria“, – rašoma Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje „Dėl įmonių vienų kitoms taikomos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje”, visą tekstą galite rasti čia. Svarbu edukuoti visuomenę, kodėl šiai ekonominei veiklai skiriamas papildomas dėmesys, užtikrinant sąžiningus prekybos procesus.

REKLAMA

Nors verslo rizika yra neatsiejama bet kokios ekonominės veiklos dalis, tačiau žemės ūkio produktų gamybai būdingas itin didelis nepastovumas, o nepastovumą dar labiau didina tai, kad šios srities pagaminami produktai yra daugiau ar mažiau gendantys ir sezoninio pobūdžio.

Tad pastebima, kad nesąžiningos prekybos praktika gali daryti neigiamą poveikį žemės ūkio bendruomenės gyvenimo lygiui.

Agentūros tikslas, kad tokios praktikos, kuri gali daryti neigiamą poveikį žemės ūkio bendruomenės gyvenimo lygiui, atvejų būtų kuo mažiau.

Lietuvoje veikianti viešoji įstaiga Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra yra pelno nesiekianti įstaiga, kurios tikslas yra tenkinti viešuosius interesus, įgyvendinti įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka valstybės politikos priemones žemės ūkio ir maisto produktų rinkos priežiūros srityje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų