REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai gavę ir apibendrinę informaciją apie kasmetinius vaikų sveikatos profilaktinius patikrinimus pateikė Panevėžio rajono savivaldybėje besimokančių mokinių sveikatos rodiklių suvestinę.

Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai gavę ir apibendrinę informaciją apie kasmetinius vaikų sveikatos profilaktinius patikrinimus pateikė Panevėžio rajono savivaldybėje besimokančių mokinių sveikatos rodiklių suvestinę.

REKLAMA

Apie gautas išvadas kalbėjomės su Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialiste Inga Mackeliene.

– Šalies bendra statistika rodo, kad vaikų sveikatos būklė kasmet prastėja. Ką parodė jūsų atlikta analizė? Kokia mokinių sveikatos būklė Panevėžio rajone?

– Jau keleri metai mokiniams daugiausia diagnozuojama regos, kvėpavimo sistemos, virškinimo sistemos sutrikimų bei odos ligų. Didesnis nei Lietuvos vidurkis Panevėžio rajono vaikų sergamumas kraujotakos, virškinimo sistemų ir odos ligomis. Kitose ligų grupėse esame arti vidurkio.

– Kurie rodikliai jus nustebino labiausiai?

– Gerąja prasme nudžiugino tai, kad Lietuvoje esame šeštoje vietoje pagal pateiktų vaiko sveikatos pažymėjimų skaičių (98,67 proc.), vadinasi, tik šiek tiek daugiau nei 1 procentas rajono vaikų dalyvauja ugdymo procese, neturėdamas sveikatos pažymos. Tačiau tas 1 procentas nepasitikrinusių sveikatą mokinių nėra gerai, kadangi visuomenės sveikatos priežiūros specialistai negali įvertinti vaiko specialiųjų poreikių, vaiko fizinio pasirengimo būklės. Neramina tai, kad kas penktas rajono mokinys turi antsvorio.

REKLAMA
REKLAMA

– Jau kelinti metai sveikatos pažymoje privalo būti ir odontologo įvertinimas. Ką apie vaikų dantis byloja šių specialistų įrašai?

– Vaiko sveikatos pažymėjimo antroje dalyje specialistas nurodo dantų ėduonies intensyvumo rodiklį, t. y. kiek pažeistų ėduonies, plombuotų bei dėl ėduonies išrautų pieninių bei nuolatinių dantų turi vaikas. Kuo ėduonies intensyvumo rodiklis yra žemesnis, tuo rodiklis skaitomas geresnis. Panevėžio rajone 37,2 proc. (Lietuvos vidurkis 41,1 proc.) mokinių turi žemą ir labai žemą ėduonies intensyvumo rodiklį (KPI).

REKLAMA

– 2016–2017 mokslo metais sveikatą pasitikrino 897 (99,5 proc.) darželinio amžiaus vaikai, iš kurių 400 buvo visiškai sveiki. Ar šie skaičiai verčia nerimauti?

– Taip, šie skaičiai labai neramina. Tai rodo, kad vaikai ateidami į darželius jau serga įvairiomis ligomis. Kalbant apie analizuojamus mokslo metus, matome, kad 897 sveikatą pasitikrinusiems vaikams diagnozuota 802 susirgimai, o tai reiškia, kad beveik pusė darželinio amžiaus vaikų turi po du sutrikimus.

– Daugiausia darželinio amžiaus vaikams buvo diagnozuota kraujotakos sistemos, regos sutrikimų, bet kai atsiranda įrašai, kad tokio amžiaus vaikų grupėje daugėja sergančiųjų įvairiomis nervų ligomis, jūsų negąsdina?

REKLAMA
REKLAMA

– Didžiąją dalį šių susirgimų sudaro kalbos ir raidos sutrikimai bei elgesio ir emocijų sutrikimai. Kadangi kalbos ir raidos sutrikimai darželiniame amžiuje yra gana dažnai pasitaikantys, tai dėl šios priežasties ir nervų sistemos ligų skaičius yra didelis. Išskirti būtų galima hiperaktyvumą, padidėjusį dirglumą, miego sutrikimus, mikčiojimą.

– Priežastis, lemiančias blogą vaikų sveikatos būklę, įtakoja daug veiksnių. Ką jūs, kaip specialistė, patartumėte dar sveikus vaikus auginantiems tėvams? Kaip nesugadinti mažųjų sveikatos?

– Subalansuota vaiko mityba, dienos režimas, grūdinimas, fizinis aktyvumas – pagrindiniai veiksniai, įtakojantys gerą vaiko sveikatą. Ir be abejonės daugiausia reikšmės vaiko vystymuisi turi gera vaiko emocinė savijauta. Kuo daugiau prasmingo laiko praleiskite su savo vaikais, bendraukite, žaiskite, gaminkite ir sportuokite kartu, rodykite gerą pavyzdį nuo mažų dienų, formuokite vaiko asmenybę ir požiūrį į savo sveikatą nuo mažų dienų, skiepykite sveikos gyvensenos principus. Kuo mažiau leiskite darželinio amžiaus vaikams žaisti su informacinėmis technologijomis, spės su jomis susipažinti, pradėję lankyti mokyklą.

Dovilė BARVIČIŪTĖ ("Tėvynė") / "Tėvynės"

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų