REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepakankamai aktyvi skydliaukės funkcija, dėl retai pasireiškiančių specifinių požymių vadinama „nematoma liga“, gali sutrikdyti sveikatą, jei nėra kontroliuojama ar gydoma. Taigi, kas gali išduoti, kad sergate?

Nepakankamai aktyvi skydliaukės funkcija, dėl retai pasireiškiančių specifinių požymių vadinama „nematoma liga“, gali sutrikdyti sveikatą, jei nėra kontroliuojama ar gydoma. Taigi, kas gali išduoti, kad sergate?

REKLAMA

Vienas pastebimas nepakankamai aktyvios skydliaukės veiklos požymis dažniausiai pasireiškia ryte. Tai – nuovargis, rašo mirror.co.uk.

Skydliaukė yra maža drugelio formos liauka kakle, esanti priešais trachėją. Ji išskiria hormonus, kurie reguliuoja pagrindines organizmo funkcijas, pavyzdžiui, medžiagų apykaitą.

Negydoma nepakankamai aktyvi skydliaukė, dar vadinama hipotiroze, gali sutrikdyti tai, kaip nervai perduoda informaciją į ir iš galvos ar nugaros smegenų, kūno.

Nerimą keliantys ženklai

Žinodami, kokie požymiai išduoda hipotirozę, galite laiku pradėti gydymą, kuris padeda sušvelninti ar išvengti ligos komplikacijų.

REKLAMA
REKLAMA

Nacionalinio sveikatos ir priežiūros kompetencijos instituto (NICE) duomenimis, hipotiroze serga apie du procentai Jungtinės Karalystės gyventojų.

Sveikatos įstaiga teigia, kad hipotirozė yra būklė, sukelianti skydliaukės hormonų trūkumą. Paprastai tai sukelia autoimuninis Hašimoto tiroiditas – liga, kurią sukelia imuninės sistemos ataka prieš skydliaukę, ko pasekoje skydliaukė yra pažeidžiama ir padidėja.

REKLAMA

Laikui bėgant skydliaukė naikinama, o galiausiai nebegali pagaminti pakankamai skydliaukės hormonų.

NICE pridūrė: „Ilgalaikės hipotirozės pasekmės yra širdies ir kraujagyslių ligos ir šių ligų rizikos veiksnių pasireiškimo, įskaitant hipercholesterolemiją, rizika.“

Hipercholesterolemija reiškia padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje. Cholesterolis yra kepenų gaminama medžiaga, kuri yra visų organizme esančių ląstelių sudedamoji dalis.

Kaip hipotirozė veikia organizmą?

Hipotirozė gali sukelti įvairių padarinių, vieni dažniausių – mieguistumas, suprastėjusi koncentracija ir vidurių užkietėjimas.

REKLAMA
REKLAMA

„VeryWell Health“ paaiškino: „Nuovargis yra beveik visiems pasireiškiantis hipotirozės simptomas. Kankinantis nuovargis gali būti vienas iš pastebimų požymių, kad skydliaukė veikia netinkamai.

Nuovargis gali atsirasti lėtai arba užklupti staiga, todėl ryte galite jausti, kad vos galite pakelti galvą nuo pagalvės.“

„WebMD“ teigia, kad ši būklė taip pat gali pastebimai trikdyti miegą, nes žmogui būna šalta arba kankina sąnarių ar raumenų skausmai.

„Kai kurie hipotiroze sergantys žmonės taip pat jaučiasi labai mieguisti dieną, jiems sunku išlikti budriems“, – pridūrė jie.

Anglijos nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) teigia, kad dažniausiai pasireiškiantys hipotirozės simptomai yra šie:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
  • Nuovargis;
  • Vidurių užkietėjimas;
  • Sulėtėję judesiai, sunku mąstyti;
  • Jautrumas šalčiui;
  • Svorio padidėjimas;
  • Depresija.

Remiantis žurnale „Journal of Thyroid Research“ paskelbtais tyrimo duomenimis, hipotirozė taip pat gali turėti įtakos apetitui.

Dėl padidėjusio potraukio angliavandeniams, kuris dažnai reiškia, kad organizmui trūksta energijos, gali padidėti svoris.

Tyrimo autoriai teigė: „Skydliaukės funkcijos sutrikimai gali turėti kliniškai reikšmingų pasekmių apetitui ir kūno svoriui.“

Laimei, NHS teigia, kad ši būklė dažnai diagnozuojama dar prieš pasireiškiant „rimtesniems simptomams“. Tačiau liga gali komplikuotis ir pasireikšti šie simptomai:

REKLAMA
  • Sulėtėjęs širdies ritmas;
  • Tylus ir užkimęs balsas;
  • Paburkęs veidas;
  • Suprastėjusi klausa;
  • Retėjantys antakiai.

Kaip išvengti hipotirozės?

Deja, neįmanoma padaryti nieko, kas padėtų išvengti šios ligos. Todėl protingiausias žingsnis būtų stebėti įspėjamuosius požymius, kurie gali padėti greitai diagnozuoti ligą ir išvengti jos komplikacijų.

Jei pajutote aukščiau minėtus simptomus, būtinai apsilankykite pas gydytoją, kuris gali ištirti hormonų kiekį, atlikdamas kraujo tyrimą.

NHS paaiškino: „Šiuo tyrimu, vadinamu skydliaukės funkcijos tyrimu, tiriamas skydliaukę stimuliuojančio hormono (TSH) ir tiroksino (T4) kiekis kraujyje. Gydytojai gali tai įvardinti „laisvuoju“ T4 (LT4).“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų