REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Progresyviausia vartotojų ir verslo dalis tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje vis aiškiau suvokia aplinkos pažeidžiamumą.

REKLAMA
REKLAMA

Kovo pradžioje paskelbta apie trijų britų mokslininkų žygį į Šiaurės ašigalį. Ekspedicijos tikslas – nutraukti spėliones ir išsiaiškinti, kokiu greičiu dėl šiltėjančio klimato tirpsta Arkties ledynai. Vieni prognozuoja, kad Arktis jau po trijų dešimtmečių vasaromis liks be ledo. Pesimistų nuomone, ledynų tirpimo mastų niekas nežino, tačiau jie neabejotinai tirps daug greičiau.

REKLAMA

Skeptikai Lietuvoje pasakytų, kad ekonomikos sunkmečio akivaizdoje investicijos į aplinką saugančias technologijas yra pernelyg didelės ir skausmingos. Tačiau tik ilgalaikės investicijos gali būti laikomos modernios ir subrendusios visuomenės, atsakingo ir ne vien šia diena gyvenančio verslo požymiu.

Tarptautinė energijos agentūra apskaičiavo, kad pastatams šildyti ir apšviesti apytiksliai reikia 40 proc. visos pasaulyje suvartojamos energijos, dėl to išskiriama apie 21 proc. šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuolaikinės pastatų valdymo sistemos (PVS) yra bene vienintelis per gana trumpą laiką atsiperkantis būdas pastatą padaryti ekologiškesnį. Kaip tai veikia?  

Pavyzdžiui, PVS jutikliai užtikrina, kad nė vienas šviestuvas nebūtų įjungtas, jeigu patalpoje nėra žmonių, nė vienas kambarys nebūtų šildomas ar šaldomas be reikalo. PVS gali sumažinti elektros suvartojimą daugiau negu 20 proc.

Prieš kelias savaites Didžiosios Britanijos Vyriausybė paskelbė, kad iki 2030 metų visi šalies gyvenamieji namai taps draugiški gamtai. Naujoji strategija numato, kad pritaikius modernias technologijas sumažės anglies dvideginio emisija, o gyventojai gaus daug mažesnes sąskaitas už energijos suvartojimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu Didžiojoje Britanijoje iš gyvenamųjų namų į aplinką patenka 27 proc. viso į aplinką išleidžiamo anglies dvideginio.

Gamtą tausojančiame pastate gausu įvairių technologinių sprendimų, padedančių efektyviau naudoti energijos resursus ir tausoti aplinką. Tam vis dažniau pasitelkiami atsinaujinantys ištekliai – vėjo, saulės, vandens, žemės gelmių energija.

Kritikai pareikštų, kad ekologiškų pastatų, dygstančių Australijoje ar JAV, idėjos Lietuvoje dar ilgai bus svetimos.

Vis dėlto pirmieji žingsniai jau žengti ir mūsų šalyje. „Siemens“ filosofijos pagrindas – aplinką tausojančios naujovės. Įmonės mokslininkai ir inžinieriai ieško priemonių, kad žmogaus veikla taptų draugiška klimatui, nes šiais laikais prasmingi net, atrodytų, nedideli sprendimai.

Audris Barcevičius, UAB „Siemens“ valdybos pirmininkas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų