REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kartais po valgio apima nemalonus jausmas, tarsi degintų gerklę, burnoje pasklinda rūgštus skonis – tai ženklas, kad padidėjo skrandžio rūgštingumas. Kai kuriuos ši bėda kankina pastoviai, tad griebiamasi visų įmanomų priemonių, neretai tų, kurios yra po ranka. Gydytoja įspėja – kartais norėdami sau padėti galime prisidaryti dar daugiau žalos.

Kartais po valgio apima nemalonus jausmas, tarsi degintų gerklę, burnoje pasklinda rūgštus skonis – tai ženklas, kad padidėjo skrandžio rūgštingumas. Kai kuriuos ši bėda kankina pastoviai, tad griebiamasi visų įmanomų priemonių, neretai tų, kurios yra po ranka. Gydytoja įspėja – kartais norėdami sau padėti galime prisidaryti dar daugiau žalos.

REKLAMA

Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ šeimos gydytoja Lina Augustinaitė atkreipia dėmesį, kad skrandžio rūgštis užtikrina sklandžią tam tikrų organizmo funkcijų veiklą, tačiau priduria, kad per didelis skrandžio rūgštingumas gali pridaryti bėdos.

Skrandžio rūgšties svarba

Kaip pasakojo šeimos gydytoja, skrandžio rūgštis reikalinga, nes atlieka daugybę svarbių funkcijų – nuo virškinimo iki apsaugos nuo įvairių bakterijų.

REKLAMA
REKLAMA

„Rūgštinė terpė skrandyje yra būtina virškinimui, kadangi skatina skrandžio motoriką, stimuliuoja kasos fermentų bei tulžies išsiskyrimą, svarbi apatinio stemplės sfinkterio užsidarymui.

REKLAMA

Skrandžio rūgštis taip pat padeda sunaikinti bakterijas, virusus, grybelius, patekusius į organizmą per burną, apsaugo nuo jų patekimo į žarnyną“, – aiškino L. Augustinaitė.

Rūgštinės skrandžio sultys taip pat padeda denatūruoti į skrandį patenkančius baltymus bei padidina su maistu gaunamų medžiagų – seleno, magnio, kalcio, cinko, geležies – pasisavinimą.

„Taip pat vitamino B12 ir folio rūgšties pasisavinimas priklauso nuo skrandžio rūgštingumo“, – priduria.

Rūgštingumo padidėjimo priežastys ir simptomai

Įprastai skrandžio rūgštingumas turėtų siekti nuo 1,5 iki 3 pH, vis dėlto, dėl įvairiausių priežasčių, pavyzdžiui, streso ar netinkamos mitybos, jis gali padidėti, o tai organizmui – ne į naudą.

REKLAMA
REKLAMA

„Padidėjusio skrandžio rūgštingumo priežastimi gali būti H. Pylori infekcija, dažnai patiriamas stresas, nereguliarus mitybos režimas, per didelė hormono gastrino gamyba“, – vardijo šeimos gydytoja.

Ji taip pat pažymi, kad ilgai naudojant skrandžio rūgštingumą mažinančius vaistus ir staiga nutraukus jų vartojimą, laikinai gali padidėti skrandžio rūgšties gamyba.

Padidėjusį skrandžio rūgštingumą gali išduoti įvairūs simptomai: rėmens deginimas; refliuksas; raugėjimas; pykinimas; pilvo viršutinės dalies skausmas; pilvo pūtimas; rūgštus skonis burnoje.

Per didelis skrandžio rūgštingumas kelia grėsmę susidurti su įvairiomis sveikatos problemomis. L. Augustinaitė aiškina, kad jis gali skatinti opų, erozijų atsiradimą stemplėje ir skrandyje, taip pat dvylikapirštėje žarnoje, gali išsivystyti ir skrandžio uždegimas – gastritas bei refliuksas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ilgalaikis pažeidimas rūgščiu skrandžio turiniu skatina Barretto stemplės išsivystymą, kuomet dėl ilgalaikio stemplės pažeidimo skrandžio rūgštimi, pakinta stemplės gleivinė.

Barretto stemplė yra priešvėžinė būklė iš kurios, tęsiantis pažeidimui, gali išsivystyti stemplės vėžys“, – įspėja šeimos gydytoja.

Įspėja dėl 1 populiarios priemonės

Ištikus tokiai bėdai, kai kurie griebiasi visų įmanomų priemonių, dažniausiai to, kas randama namuose. L. Augustinaitė sako, kad kai kurie vartoja pieno produktus, linų sėmenų nuovirą, medų, tačiau šie produktai žymesnio poveikio skrandžio rūgštingumui neturi.

Ne vienas, susidūręs su padidėjusiu rūgštingumu, išbando ir vieną daugelio namuose esančią priemonę – sodą, tačiau gydytoja įspėja dėl ilgalaikio jos vartojimo:

REKLAMA

„Dažnai naudojama maistinė soda, kuri gali vienkartinai sumažinti skrandžio rūgštingumą, tačiau reikėtų vengti jos vartoti nuolat, kadangi gali atsirasti šalutinis poveikis, pavyzdžiui, dujų susidarymas, pilvo pūtimas, pykinimas.

Nuolatos sumažintas skrandžio rūgštingumas gali trukdyti tam tikrų vaistų ir maistinių medžiagų įsisavinimui, o refliuksas gali atsirasti ir dėl sumažėjusio rūgštingumo.“

Kas padės?

Jei ieškote veiksmingų, tačiau natūralų priemonių, kaip sumažinti skrandžio rūgštingumą, specialistė turi keletą naudingų patarimų, į ką atkreipti dėmesį.

„Jei ieškoma natūralesnių būdų pagerinti virškinimą, verta išbandyti augalinius preparatus su saldymedžiu, ypač deglicirinizuotu saldymedžiu (DGL), ožrage, pankoliu, geltonuoju gencijonu, imbieru, tačiau svarbu nepamiršti, kad ir augaliniai preparatai turi pašalinių poveikių“, – sakė šeimos gydytoja.

REKLAMA

Įsiminkite šiuos patarimus

Ji pažymi, kad, pavyzdžiui, saldymedžio nerekomenduojama vartoti nėščiosioms, turintiems žemą kalio kiekį kraujyje, padidėjusį kraujospūdį. Dėl šios priežasties net jei renkatės augalinius preparatus, pirmiausia rekomenduojama pasikonsultuoti su šeimos gydytoju.

Kad kuo rečiau tektų susidurti su padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ir jo sukeliamais nemaloniais pojūčiais ar griebtis jį mažinančių priemonių, verta įsiminti keletą svarbiausių dalykų.

„Norint palaikyti tinkamą skrandžio rūgštingumą, apie 1,5-3 pH, reikėtų stengtis reguliariai maitintis, vengti ilgų pauzių tarp valgymo, stengtis laikytis sveikos ir subalansuotos mitybos principų, vengti rūkymo, alkoholio vartojimo, mažinti patiriamą stresą“, – patarė sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ šeimos gydytoja L. Augustinaitė.

Specialistė vartojantiems skrandžio rūgštingumą mažinančius vaistus taip pat primena – juos vartokite pasitardami su šeimos gydytoju ir venkite ilgalaikio vartojimo.

neradau kas padeda, be vaistų. Straipsnis niekinis.
Begalo daug rašlevos,o naudos 0.Taip nieko ir nesupratau.
gal nevalgyt ..ir nesinervuot visai :D
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų