REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dar daug ko nežinome apie COVID-19 sukeliantį neįprastą virusą. Kaip kūnas reaguoja ir ginasi nuo jį užpuolusio viruso? Į šį klausimą atsakymų ieško įvairių šalių sveikatos apsaugos sistemos, kasdien vis atsiranda naujų iššūkių.

Dar daug ko nežinome apie COVID-19 sukeliantį neįprastą virusą. Kaip kūnas reaguoja ir ginasi nuo jį užpuolusio viruso? Į šį klausimą atsakymų ieško įvairių šalių sveikatos apsaugos sistemos, kasdien vis atsiranda naujų iššūkių.

REKLAMA

Vienas jų – širdis ir kaip ji funkcionuoja, esant virusinei infekcijai, rašo indianexpress.com.

Žmonės, kuriems susidarė kraujo krešuliai, beveik visada kosėjo ir jautė aštrų skausmą krūtinėje. Kraujo krešėjimas yra natūrali kūno reakciją į sužeidimą, kai, siekiant išvengti per didelio nukraujavimo, dalis kraujo sutirštėja, sako Dr Zakia Khan, Fortis ligoninės Kalyane vyresnysis kardiochirurgas.

Vis daugėja įrodymų, kad maždaug 20-30% labai sunkiai COVID-19 sergančių ligonių susidaro kraujo krešuliai. Dėl kraujo krešulio arba trombo stipriai padidėja komplikacijų ir mirčių rizika. Giliosiose kraujagyslėse susiformavę krešuliai yra ypač pavojingi, jie gali neištirpti savaime ir užkimšti kraujotaką arba atitrūkti ir patekti į kitą kūno dalį.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei jis nukeliauja į smegenis, širdį ar plaučius, jis gali sukelti širdies priepuolį arba insultą“, − sako gydytojas.

Tyrimai rodo, kad krešėjimas prasideda, kai koronavirusas puola kraujagyslių paviršių dengiančias endotelio ląsteles. Jis prisitvirtina prie endotelio ląstelių membranoje esančių ACE2 receptorių, o tada kraujagyslės išskiria baltymus, dėl kurių kraujas ima krešėti. COVID-19 priverčia imuninę sistemą hiperaktyviai reaguoti į uždegimą, o tai tampa dar viena krešulių susidarymo priežastimi. Yra eilė kitų faktorių, įtakojančių krešulių susidarymą sergantiems COVID-19.

REKLAMA

Į padidintos krešulių susidarymo rizikos kategoriją patenka:

vyresni žmonės;

turintys antsvorį;

turintys aukštą kraujospūdį;

sergantys diabetu;

vartojantys vaistus, didinančius kraujo krešulių susidarymo riziką;

turintys širdies nepakankamumą;

mažai judantys;

neseniai operuoti;

rūkantys arba ilgai praeityje rūkę;

sergantys plaučių embolija arba šeimos narys serga ar yra sirgęs šia liga;

turintys kraujo krešėjimų sutrikimų.

Kraujo krešulių komplikacijos širdžiai

COVID-19 susirgę bei padidintą kraujo krešėjimą turintys žmonės gali patirti kelias komplikacijas. Yra didesnė tikimybė, kad šie žmonės pateks į intensyvios terapijos skyrių. Kraujo krešuliai arterijose gali sukelti širdies priepuolį ar kitas širdies problemas. Iš 187 Wuhano ligoninėje tirtų COVID-19 pacientų  net 27.8 %  buvo pažeista širdis.

REKLAMA
REKLAMA

Dabartiniai gydymo būdai

„Ligoninėje gulintiems pacientams yra skiriami kraują skystinantys vaistai, kuriuos jie privalo vartoti dar dvi savaites po išrašymo iš ligoninės. Deja, šie vaistai didina kraujavimo pavojų, tad aukštos rizikos grupės pacientams jie nėra tinkami. Yra užfiksuota, kad ventiliuojamų COVID-19 pacientų, kurie vartojo kraują skystinančius vaistus, mirtingumas buvo mažesnis. Pastaruoju metu yra bandomi nauji krešulių gydymo ir prevencijos metodai“, − sakė Dr Khan.

Prevencija

Dr Khan teigia, kad geriausia viruso prevencija yra tinkama rankų higiena, apsauginė veido kaukė ir saugaus atstumo laikymasis. Jei žmonėms gresia didesnė kraujo krešulių susidarymo rizika, jie turėtų pasitarti su savo gydytojais. Jiems gali būti rekomenduojama vartoti kraują skystinančius vaistus, deja, jie tinka ne visiems. Kraujo krešulių susidarymo pavojų galima sumažinti ir kitais būdais:

daugiau judėti;

mūvėti specialias kojines kraujotakai gerinti;

gerti pakankamai vandens, vengti dehidratacijos;

jei būtina, mažinti kūno svorį;

nevartoti alkoholio ir nerūkyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų