REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl lietuviškai garsintų licencinių vaizdajuosčių šį kartą vėl - nieko ypač linksma. Tiesa, patys amerikiečiai naują trilerį “Tapatybė”, kuriame vaidina geri aktoriai Johnas Cusackas, Ray Liotta, Rebecca De Morney, lygina net su Alfredo Hitchcocko klasikine “Psichoze”, bet tai greičiau šiek tiek perdėta asociacija.

REKLAMA
REKLAMA

O irgi naujas “Atpildas” (“A Man Apart”), aišku, pradžiugins plikagalvio galiūno Vino Dieselio gerbėjus, tačiau karas su narkotikų prekeiviais ant Meksikos sienos meniškai atsilieka nuo panašios medžiagos Steveno Soderbergho “Narkotikų kelio”, nors “Atpilde” prikergta dar ir asmeninio keršto linija.

REKLAMA

Stipriausias filmas - tarp savaitgalio pramogų

Kitaip nei prabėgęs pilkokas savaitgalis, šis imponuoja nebloga įvairių žanrų pramoga.

Galima drauge su Steveno Spielbergo, kuris triumfuos TV3 kanale visą kovo mėnesį, “Juros periodo parko” (TV3, šeštadienį, vasario 28 d., 20.15 val.; kartojama trečiadienį, kovo 3 d., 12.00 val.) personažais pasibastyti tarp grėsmingų dinozaurų. Tą pačią dieną laukia ir realesni siaubeliai: arabų teroristai veiksmo filme “Prezidento sprendimas” (LNK, 20.25 val.), žudikai maniakai, kuriems, aišku, nepasiduos sportiškoji žvaigždė Sigourney Weaver (“Imituotojas”, LTV, 22.00 val.), taip pat ir nesimpatiški, žmonių kraujo ištroškę vorai kažkada (1990) garsiame fantastiniame filme “Arachnofobija” (TV4, 23.45 val.). Didžiausios šeštadienio linksmybės, mano manymu, - tik dar negarsinėje (1924) rusų avangardisto Levo Kulešovo klasikinėje ekscentriadoje “Nepaprasti misterio Vesto nuotykiai bolševikų šalyje” (“Naše kino”, 10.05 val.).

REKLAMA
REKLAMA

Užtat sekmadienis kaip tik labiau žavi visokiausiais juoko atspalviais.

Čia ir Jacko Nicholsono bei Holly Hunter tikras benefisas “Kaip bus, taip gerai” (LNK, 20.15 val.), atnešęs abiem aktoriams po tikrai pelnytą “Oskarą” ir iš tiesų daug juokingesnis, prasmingesnis (o dar ir aktualesnis, nes visi mes pamažu daromės mizantropais, kaip tas herojus rašytojas) už naujesnę juostą su ponu Nicholsonu “Mylėtis(s) smagu”, kuri netrukus pasirodys Lietuvos kinuose.

Ir labai smagūs pagal multiserialą kurtų “Flintstounų” (TV3, 20.20 val., ir ketvirtadienį, 12.00 val.) su storuoju Johnu Goodmanu ir pačia Elisabeth Taylor nuotykiai. Ir visai kitokio pobūdžio prancūzių senelių nuotykiai Brazilijoje - “Prancūzo sūnus” (TV4, 11.35 val.), kur “senelėmis” pasirodo dar žydinčios Fanny Ardant bei Josianne Balasco. Pagaliau naiviai mielas filmas su mechaniniais “ateiviais”, padedančiais seno namo gyventojams atkovoti savo mylimas valdas - “Baterijos nepridedamos” (TV3, 10.00 val., o antradienį, kovo 2 d., 22.00 val. šią komediją parodys ir “Tango TV”). Įdomi amžiną atilsį Leonido Filatovo prie satyros artėjanti tragikomedija apie aktorius, pagrįsta tikrais Tagankos teatro nelabai maloniais įvykiais, viską apibendrinanti tiesiu pavadinimu “Kalės vaikai” (“TVcentr”, 21.55 val., ir trečiadienį, kovo 3 d., 12.25 val.).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nemanykite, kad savaitgalis toks jau vien pramoginis. Kabelinės televizijos sekmadienį rodo naują, stipriai sukaltą Bryano Singerio “Gabų mokinį” (21.00 val.), kurio jaunutis herojus, išaiškinęs senyvo nacių nusikaltėlio (puikus sero titulą turinčio brito Ianno McKelleno vaidmuo!) tapatybę, išmoksta iš jo tiek, kad net nustebina patyrusį fašistą.

Rusų kanalas “RenTV”, kadaise buvęs įdomiausių filmų transliuotoju, o dabar nusiritęs iki “B” ir net “C” klasės kūrinių, daro išimtį ir tą pačią dieną (19.00 val.) demonstruoja 2002 metų Kanų festivalio triumfatorių, “oskarininką”, ir Lietuvoje surinkusį nemažai gerbėjų Romano Polanskio “Pianistą”. Varšuvos sunaikinimas, žydų genocidas, kone stebuklingas individualisto herojaus išlikimas - visa tai profesionaliai sukurta, bet truputį primena iš anksto užprogramuotos sėkmės atvejį.

REKLAMA

Asmeniškai man kur kas didesnį įspūdį paliko vengrų kūrėjo Istvano Szabo (“Mefistas”, “Pulkininkas Redlis” ir kiti šedevrai) naujos “Šalių nuomonės” (1 Baltijos kanalas, sekmadienį, 18.00 val,. ir antradienį, kovo 2 d., 11.35 val.). Gal šedevru šio filmo ir nepavadinsi, tačiau ekrane vykstantis įžymaus dirigento (Stellanas Skarsgardas) bendradarbiavimo su naciais tyrimas, kurį tuoj po karo vykdo ne itin išprusęs amerikiečių majoras (nuostabus Harvey Keitelio vaidmuo, į kurį sudėta, matyt, daug ir asmeninės gėlos), padedamas jauno leitenanto (vokietis Moritzas Bleibtrau, populiarus po “bėgančios Lolos”), pribloškia nesušukuota tikrove, intelektiniu ir emociniu patosu. Nors žodis - bene pagrindinis šio neįprasto filmo “statybinis elementas”, sava nemeluota aistra “Šalių nuomonės” įtraukia be išlygų, o atviras finalas nori nenori tempia tave kone į bendraautorius. Medžiaga tiek drastiška ir nevienaprasmė - na, ir kas, kad po klasikos koncerto dirigentui Furtvangleriui, dėl savojo įtakingumo išgelbėjusiam daug nekaltų žmonių, ranką spausdavo aukšti fašistų vadeivos? - kad neįsitraukti mintyse į diskusiją pačiam tiesiog neįmanoma.

REKLAMA

Kas per darbo savaitę

Per ją pirmiausia, žinoma, dirbama. Kai lieka laiko filmams, galima pasidžiaugti (jei yra kuo) ir jais.

Pirmadienis, kovo 1-oji, šia prasme skurdokas. Nebent kas aną savaitę nepamatė mano aktyviai pirštos juodosios prancūzų komedijos “Bičiulis Haris jums linki gero” (TV4, 13.45 val.). Na, dar kadaise (1989) skambėjęs “moteriškas” filmas su jaunute Julia Roberts ir labai grėsmingu pavadinimu “Plieninės magnolijos” (TV1, 21.00 val.) - bet to, kad silpnoji lytis iš tikrųjų plieninė, šiandien populiariai aiškinti jau turbūt nebereikia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiek tiek abejoju, ar italų drama “Arbatėlė su Musoliniu” taip jau tinka kino gurmanams, kaip galvoja LNK kanalas (antradienį, kovo 2 d., 23.00 val., o trečiadienį, valanda anksčiau, - ir per “Tango TV”). Mat veteranui Franco Zefirelli manierai labiau tinka spalvinga klasika, net Maria Callas gyvenimo aprašymai, bet ne politika, kuri čia - kažkokia irgi teatralizuota.

Trečiadienis primins Dustino Hoffmano ir Meryl Streep gerai suvaidintą, bet šiandien atrodančią kiek buitiška “Kramerių bylą” (1979), dar verčiamą ir “Kramer prieš Kramerį” (TV1, 21.00 val., ir kitądien, 16.00 val.). Žinoma, besiskiriančių šeimų problemas, dėl kurių labiausiai kenčia į abi puses tąsomi vaikai, pažįsta ne vienas žiūrovas... Dingę vaikai - ir Pietų Korėjos kino kūrinio “Vakar” (kabelinės televizijos, tą pačią dieną, 21.00 val.) siužeto atspirtis; deja, vėliau filmas pasuka į didesnių kinematografijų pramintus veiksmo, fantastikos takus, ir nors profesionalumas yra, su tuo nacionaliniu savitumu, kuris stulbina autorinėse psichologinėse korėjiečių juostose, reikalai jau prastesni. Tada jau geriau pasinerti į patikrintą mistinį amerikiečių trilerį “Tryliktas aukštas” (“RenTV”, 19.00 val., ir kitądien, 8.50 val.), kur irgi painiojamos epochos ir tikrai sunku atskirti, kur tikrovė, o kur ne.

REKLAMA

Apie ketvirtadienį verčiau patylėsiu, o štai penktadienį, kovo 5 d., galima pažiūrėti “Praktinę magiją” (LNK, 20.50 val.), kuri, pasirodo, visai gražiai pritaikoma lyčių santykiuose; Nicole Kidman populiarumo aukštikalnių metu tai, tarčiau, netgi privalu. Kino teatrų ekranuose egzotikos regimai išsiilgęs Anthony Hopkinsas vaidina... šviesiaodį negrą (“Suteršta garbė”), o štai 1 Baltijos kanale (23.30 val.) jis - viso labo “Hanibalas”, rafinuotas žmogėdra ir mūsų tautietis.

Šį penktadienį pasirodo ir klasikos trupinių. Tiesa, su Jeano Renoiro audringa 1955 metų juosta “French Cancan” (Baltarusijos TV, 12.10 val.), su Jeanu Gabinu, nepaprastai žaviai sukūrusiu garsiojo “Mulen Ružo” antreprenerį Danglarą, kadaise matėmės ir kino teatrų ekranuose, užtat amerikiečio Arthuro Penno sukrečiančio “Mažo didžiojo žmogaus” (TVP1, 21.20 val.), 1970 metais negailestingai prabilusio apie indėnų genocidą, o pagrindinio indėno vaidmenyje parodžiusio... vis tą patį jauną Dustiną Hoffmaną, niekada Lietuvoje nebuvo - nei kine, nei televizijos ekrane. Įspūdis didžiulis: tikras “antivesternas”, meistriškai derinantis žiaurumą bei sarkazmą.

REKLAMA

Personalijos

Ateinančią savaitę vėl atsirado kiek medžiagos šiam primirštam “Namų kino” skyreliui.

“Tango TV” pirmadienį (19.55 val.) rodo turbūt komentarų nereikalaujantį filmuką “Tapk žvaigžde: Britney Spears”. Kaip visuomet, savus aktorius gražiai moka pagerbti rusai. Larisos Lužinos jubiliejui 1 Baltijos kanalas (ketvirtadienį, kovo 4 d., 17.40 val.) demonstruoja specialią laidą, o “Naše kino” tos dienos popietę (17.15 val., ir kitądien, 10.15 val.) paremia šią akciją bene geriausiu aktorės filmu “Vėjų pagairėje”, kurio nuoširdumą didele dalimi ir lėmė Lužinos pagrindinis vaidmuo. Baltarusijos TV antradienį, kovo 2 d., 19.10 val. pradeda miniserialą “Marilyn Monroe”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Matyt, prie “Personalijų” pravartu prirašyti ir šiemetę “Oskarų” ceremoniją, nes ten juk irgi trankiai pagerbiamos individualybės. Iš mums prieinamesnių televizijos kanalų šventę transliuos lenkų TVP1 (sekmadienį, vasario 29 d., 3.00 val.). Taigi išsimiegokim dieną ir - pirmyn!

Retrospektyva

Šį kartą LTV-2 Retrospektyvos lietuvių dokumentinių (antradienį, kovo 2 d., 21.00 val.) ir televizinių filmų programos (ketvirtadienį, kovo 4 d., 21.00 val.) - kiek keistokos. Iš pirmųjų galima paminėti nebent Henriko Šablevičiaus, kaip visuomet, stilingus “Padangių laumžirgius” (1976), poetizuojančius su sklandytuvais susietų žmonių darbą. “Iš LTV fondų” primena didelės apimties filmą koncertą “Dainuoja Virgilijus Noreika”, kurtą tikros muzikinių juostų specialistės Jadvygos Janulevičiūtės.

REKLAMA

Bet tikriausiai daugiausia emocijų sukels, kaip tai jau tęsiasi nuo filmo pasirodymo datos, 1965 metų, Vytauto Žalakevičiaus vaidybinis filmas “Niekas nenorėjo mirti” (sekmadienį, vasario 29 d., 19.50 val., ir trečiadienį, 14.15 val.). Lietuvos pokario kaimas, jame verdanti žūtbūtinė kova. Kam iš tikrųjų tarnauja neginčytini autorių talentai? Ezopo kalba ar nuolankumas sovietams? Tai vis neblėstantys klausimai, liudijantys kūrinio gyvybingumą.

Tą patį liudija ir kitą po sekmadieninio LTV-2 seanso dieną rengiama Vilniaus “Skalvijos” kino centro akcija, organizatorių atvirai įvardijama chuliganiška. Čia bus demonstruojami Muzikos akademijos studentų trumpos ekrano improvizacijos “Niekas nenorėjo mirti” tema. Imami V. Žalakevičiaus filmo fragmentai ir permontuojami, suteikiant jiems kitą prasmę. Dialogas tęsiasi. Pamatysime, kiek gabūs, subtilūs ar šiurkštūs jaunieji mūsų kinematografininkai.

[email protected]

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų