REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
15
Garsiausia pasaulyje translytė – 800 metrų bėgimo pasaulio čempionė Caster Semenya (nuotr. SCANPIX)

Garsiausia pasaulyje translytė – 800 metrų bėgimo pasaulio čempionė Caster Semenya. Jos testosterono lygis yra aukštesnis, negu kitų moterų, o lyties požymiai gerokai skiriasi nuo įprastų. Pietų Afrikos bėgikei teko 2009 metais išlaikyti lyties testą, nes federacijai kilo įtarimų dėl jos priklausymo vienai ar kitai lyčiai. Atlikus tyrimus Tarptautinė lengvosios atletikos federacija (IAAF) leido C. Semenya dalyvauti rungtyse.

15

Garsiausia pasaulyje translytė – 800 metrų bėgimo pasaulio čempionė Caster Semenya. Jos testosterono lygis yra aukštesnis, negu kitų moterų, o lyties požymiai gerokai skiriasi nuo įprastų. Pietų Afrikos bėgikei teko 2009 metais išlaikyti lyties testą, nes federacijai kilo įtarimų dėl jos priklausymo vienai ar kitai lyčiai. Atlikus tyrimus Tarptautinė lengvosios atletikos federacija (IAAF) leido C. Semenya dalyvauti rungtyse.

REKLAMA

Tačiau tolimesnė C. Semenya ir kai kurių kitų sportininkių su panašiais ypatumais lieka neužtikrinta. Praėjusiais metais Tarptautinis sporto arbitražo teismas (CAF) nusprendė, kad IAAF nustatytos normos dėl hiperandrogenizmu (testosterono perteklius) pasižyminčių sportininkų turėtų būti peržiūrėtos.

Nuostatus privalo keisti

CAF priėmė sprendimą patenkinti sprinterės Dutee Chand apeliaciją. Sportininkė 2014-ais buvo diskvalifikuota dėl lyties testo rezultatų ir buvo priversta nedalyvauti Sandraugos ir Azijos žaidynėse. D. Chand apskundė IAAF sprendimą arbitražus ir ieškinį laimėjo. CAF anuliavo sportininkės diskvalifikaciją ir nurodė IAAF per du metus peržiūrėti hiperandrogenizmą reguliuojančius įstatus, tad dabartinės taisyklės faktiškai yra negaliojančios.

REKLAMA
REKLAMA

Anot CAF, federacija nesugebėjo įrodyti sportininkams taikomo testo validumo ir to, kad aukštesnis testosterono kiekis suteikia moterims kažkokių privalumų. Įrodymams pateikti buvo duotas laikotarpis iki 2017-ųjų liepos mėnesio. Šiuometinės taisyklės numato leisti moterims dalyvauti rungtyse, jeigu jų testosterono lygis buvo mažiau nei 10 nanomolių vienam litrui.

REKLAMA

Šiuo metu susidarė padėtis, kai ši taisyklė dėl CAF sprendimo nebegalioja, ir jeigu konkurentės baiminasi, kad su C. Semenya jos nepajėgs konkuruoti, tai kiti baiminasi, kad jos geri rezultatai gali vėl iš naujo iššaukti kalbas dėl jos dalyvavimo moterų varžybose.

Nors po 2009-ųjų C. Semenya daugiau nepavyko iškovoti aukso medalių – 2011-ųjų pasaulio čempionato metu ji iškovojo sidabrą, taip pat kaip ir 2012-ųjų Londono olimpinėse žaidynėse. Tačiau 2016 metais ji jau yra laikoma tvirta favorite, besitaikančia į aukso medalį 800 metrų bėgimo rungtyje. Be šios distancijos ji atitiko olimpinius normatyvus ir 1500 bei 400 metrų bėgimo distancijose.

REKLAMA
REKLAMA

Sportininkės baiminasi „nelygios“ konkurencijos

Žinoma britų bėgikė Paula Radcliffe neseniai pareiškė, kad „jeigu C. Semenya Rio garanduojamas „auksas“, tai jau daugiau nebėra sportas“. Vėliau ji dar bandė sušvelninti savo pareiškimą, patikslinusi, kad dalis teiginio prasmės dingo vertimo metu: „Aš norėjau pasakyti, kad situacija yra sunki, ir sunku rasti tokį sprendimą, kuris neužgautų kažkieno jausmų“.

Shannon Rowbury, JAV 1500 metrų bėgimo rungties sportininkė mano, kad C. Semenya neturėtų bėgime kartu su moterimis. „Tai pakerta viso moterų sporto garbę, jeigu dvilyčiai sportininkai rungiasi su genetinėmis moterimis“, – pareiškė ji amerikiečių žurnalistams. „Caster – puikus žmogus ir aš neturiu nieko prieš ją, tačiau taip jau duota, kad moterys ir vyrai rungiasi atskirai, ir tai reiktų gerbti. Moterys daug kovojo už savo teises, kad jos apskritai galėtų varžytis, o dabar dvilyčiai ir translyčiai diskredituoja visas varžybas. Aš manau, kad tai nėra teisinga“, – pareiškė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pati žymiausia dvilytė 80-ųjų lengvaatletė Maria Jose Martinez-Patino iš Ispanijos taip pat savo laiku nesugebėjo atitikti lyčių testo reikalavimų ir neteko vietos rinktinėje. Dabar ji dirba Vigo sporto institute ir konsultuoja Tarptautinį olimpinį komitetą. Buvusi sportininkė yra testosterono „kraštutinės normos“ nustatymo šalininkė. „Sporte visada kažkas turi privalumų prieš kitą ir dalį jų yra labai sunku nustatyti. Todėl turėtų būti griežtai nustatyta tvarka, kuri galiotų visiems bendrai“, – pareiškė ji leidiniui „USA Today“. Sunkiausia, jos teigimu, yra nustatyti tokias sąlygas, kurios nepažeistų sportininkų teisių ir tuo pat metu būtų teisingos jų konkurentų atžvilgiu.

REKLAMA

Ekspertų nuomonės išsiskiria

Daktarė Joanne Harper, kuri seniai tyrinėja šią problemą, yra įsitikinusi, kad C. Semenya dalyvavimas šiais metais kaip tik ir yra apribojimų dėl testosterono atšaukimo pasekmė, ir vadina ją „nesugaunama“. J. Harper yra tikra, kad sportininkė Rio de Žaneire pamuš dar 1983 metais užfiksuotą 800 metrų bėgimo rekordą: 1:53:28. Asmeninis sportininkės (tuo pačiu ir geriausias šio sezono) rezultatas yra pasiektas šių metų liepą: 1:55:33.

„Sporte galima leisti įgyti tam tikrų pranašumų, tačiau kai kur tenka įvesti ribojimą. Pavyzdžiui, beisbolo varžybose leidžiama dalyvauti kamuoliuką išmetantiems kairiarankiams, tačiau sunkiasvorių boksininkų neleidžia į ringą kartu su lengvasvoriais. Šiuo atveju lemiamos yra svorio kategorijos“, – aiškina ekspertė.

REKLAMA

Buvęs bėgikas Bruce’as Kiddas, o dabar – sporto mokslų profesorius ir konsultuojantis D. Chand ekspertas, mano, kad ir C. Semenya ir D. Chandas reiktų palikti ramybėje. „Jos varžosi turėdamos įprastą joms testosterono lygį, o ne naudojasi dirbtinai pakeltu. Jos varžosi sąžiningai, tai kodėl prie jų kabinėjamasi?“ – nesupranta jis.

Pakeitusiems lytį asmenims testosterono normos išlieka

Tiems vyrams sportininkams, kurie ilgainiui tapo moterimis, testosterono normų apribojimai ir toliau galioja, ir jie neturi teisės varžytis su moterimis, jeigu jų „vyriškumo“ rodiklis peržengia normas.

„Aš svajoju tapti olimpine čempione, pasaulio čempione ir įsirašyti į pasaulio rekordininkų sąrašą,“ – teigiama pati C. Semenya. Pasaulio čempionės titulą ji jau turi, o dvi likusios svajonės jau gali išsipildyti ir Rio žaidynėse. Tačiau jos ir tokių pačių organizmo ypatumų turinčių sportininkių ateitis sporte yra, bent jau kol kas, gana miglota.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų