REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo COVID-19 pradėjus skiepyti žmones, paaiškėjo, kad iš vienos vakcinos pakuotės lieka dar vienam ar dviem asmenims paskiepyti tinkamos vakcinos likučių. Nors gamintojas nurodo, kad iš vienos pakuotės skiepijami 5 asmenys, vieni specialistai ragina valdžią leisti skiepyti bent šešis, tačiau kiti ekspertai bijo nesusipratimų.

Nuo COVID-19 pradėjus skiepyti žmones, paaiškėjo, kad iš vienos vakcinos pakuotės lieka dar vienam ar dviem asmenims paskiepyti tinkamos vakcinos likučių. Nors gamintojas nurodo, kad iš vienos pakuotės skiepijami 5 asmenys, vieni specialistai ragina valdžią leisti skiepyti bent šešis, tačiau kiti ekspertai bijo nesusipratimų.

REKLAMA

Verda diskusijos dėl skiepų nuo COVID-19 likučių. Lietuvą pasiekė jau trys vakcinos siuntos, pirmoji jau sunaudota, o tolimesnį skiepijimą planuojama pradėti kitą savaitę. Antrojoje vakcinos siuntoje buvo apie 10 tūkst. vakcinos dozių, trečioje – beveik 20,5 tūkst.

Tačiau diskutuojama, ar jau turimų vakcinų dozių nebūtų galima padidinti penktadaliu. Gavus vakcinos pakuotę, jame esančią vakciną reikia praskiesti nurodytu fiziologinio skysčio kiekiu. Teigiama, kad viską atlikus teisingai, buteliuke lieka tiek vakcinos, kad užtektų paskiepyti papildomą žmogų ar du.

REKLAMA
REKLAMA

Klausimą, ar nereikėtų šitaip elgtis ir Lietuvai, savo socialiniuose tinkluose iškėlė ir buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Ar tikrai padaryta viskas, siekiant išsiaiškinti ar iš vieno vakcinos pakuotės vietoje 5 asmenų būtų galima paskiepyti 6 ir taip beveik penktadaliu padidinti medikų vakcinacijos apimtis?“ – klausia buvęs sveikatos apsaugos ministras.

REKLAMA

Veryga: ko laukiame?

Kilo įvairių diskusijų, kad likusio kiekio gali neužtekti, kad jo koncentracija yra netinkama skiepijimui. A. Veryga aiškina, kad atskiedus vakciną teisingai, buteliuke lieka bent viena dozė, o dėl koncentracijos jaudintis nereikėtų.

„Tai reiškia, kad jau penki žmonės yra paskiepyti tokia koncentracija, sakoma, kad viskas gerai, visko užtenka, tai dėl tos šeštos, kuri yra likusi, nes ten gi koncentracija yra ta pati, jokia ji ne kitokia, jau dėl šito kyla kažkokios keistos diskusijos.

Leisti ją, neleisti, čia galima naudoti, negalima naudoti. Šiaip ir sveikas protas ir sveika logika sako, kad jau jeigu ta pačia koncentracija, tuo pačiu skiedimu penkis paskiepijai, tai kodėl to šešto negalima skiepyti?“ – tv3.lt sako A. Veryga.

REKLAMA
REKLAMA

Buvęs ministras sako, kad ministerijai reikėtų kuo greičiau priimti sprendimą ir pradėti skiepyti šešias dozes vietoje penkių.

„Bijoma priimti sprendimą, aš taip suprantu. Ir laukiam kažkokių super institucijų patvirtinimų ir panašių dalykų. Kai kurios šalys nepabijojo ir jau pradėjo, kiek aš matau iš viešai pateikiamų duomenų, yra šalių, kurios apsisprendžia ir skiepija tą šeštą dozę, panaudoja.

Jeigu mes to nedarome, tai reiškia, kad maždaug penktadalį vakcinos išmetame lauk, žinodami, kad jos ir šiaip labai trūksta. Yra žmonių, kurie laukia, kada bus paskiepyti. Tie patys medikai, slaugos, globos įstaigose“, – savo mintimis dalijasi A. Veryga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvęs ministras sako, kad laukti vakcinos kūrėjų rekomendacijų nereikėtų, nes jie, ko gero, teiktų sau palankesnius siūlymus. A. Veryga spėja, kad vakcinos gamintojai dėl finansinės naudos būtų linkę siūlyti skiepyti tik penkias dozes iš pakuotės.

Ministerija laukia pritarimo

SAM dar anksčiau yra sakiusi, kad tokiam sprendimui reikėtų įvairių institucijų pritarimo. Pirmiausia, turėtų pritarti Europos vaistų agentūra.

Prieš savaitę vykusioje spaudos konferencijoje A. Dulkys sakė, kad kol kas skiepyti šešias dozes neplanuojama.

„Mes jau konsultavomės tiek su atitinkamomis tarnybomis, tiek su gamintojais, tai kol kas atsakymas yra toks: ne, šito daryti negalima ir jeigu mes pažeisime vakcinų gamintojų ir vystytojų procedūras, gali kilti grėsmė, kad jie atsisakys pripažinti apskritai vakcinavimą saugiu ir kokybišku“, – kalbėjo A. Dulkys.

REKLAMA

Šį antradienį vykusioje spaudos konferencijoje ministerijos retorika jau kitokia. A. Dulkio teigimu, greitu metu Europos vaistų agentūra turėtų priimti sprendimą šiuo klausimu.

„Be abejo, mums svarbus Europos komisijos ir gamintojų koordinuotas susitarimas. Mano žiniomis, žinote, žinios labai greitai keičiasi, bet prieš ateidamas į šią spaudos konferenciją turėjau tokią žinią, kad vakar Europos vaistų agentūra svarstė šitą klausimą, bet dar nepriėmė sprendimo ir tikrai tikimės, kad jie jį artimu metu priims ir mums visiems bus aišku.

Sutartys yra sudarytos koordinuotai tarp Europos komisijos ir gamintojų ir mes labai griežtai laikomės bendrų taisyklių, bet, kaip ir minėjau, tegul visi susitaria ir laukiam tų pozityvių žinių dėl galimybės naudoti“, – žurnalistams kalbėjo A. Dulkys.

REKLAMA

Leistų paskiepyti daugiau žmonių

Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro profesorė Aurelija Žvirblienė tv3.lt sako, kad jei iš vienos pakuotės būtų skiepijami ne penki, o šeši žmonės – tai būtų logiškas žingsnis.

„Ten yra 2,25 ml., penkios dozės po 0,3 ml., tai 1,5 ml. gaunasi ir lieka. Žinoma, kad kažkiek nusilaisto, kažkiek lieka švirkšte, bet kitos šalys juk irgi ne kokie ten sėdi bepročiai. Kitos šalys panaudoja tą šeštą dozę drąsiai, čia nėra jokios niekam žalos“, – sako A. Žvirblienė.

Profesorės teigimu, kol kas problemų kyla dėl to, kad Europos vaistų agentūra yra patvirtinusi tvarką, kad būtų skiepijamos tik penkios dozės iš vienos pakuotės. Jei Europos vaistų agentūra pakeis tvarką, bus galima išnaudoti šešias dozes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jei agentūra nepakeistų tvarkos, atsakomybė kristų pačioms valstybėms.

„Jeigu Veryga būtų ministras šiuo metu, jis irgi negalėtų leisti skiepyti šešių dozių vietoje penkių. Jis turėtų išleisti įsakymą, kad tai yra leidžiama būtent pažeisti tą registracijos metu įtvirtintą reikalavimą. Vienas kelias yra, kad turi šalis priimti sprendimą nacionaliniu mastu, o geriausias kelias, kad pati Europos vaistų agentūra pakeistų tą savo dokumentą“, – sako A. Žvirblienė.

Idėją išnaudoti šešias dozes palaiko ir profesorius Laimonas Griškevičius.

„Turėkime galvoje, kad vakcinuojamas asmuo yra tam tikra doze, kuri yra sutraukiama į švirkštą. Jeigu iš vienos pakuotės teisingai praskiedus jo turinį galima gauti ne penkias, o šešias, kartais ir septynias dozes, tikrai tą reiktų daryti. Tokiu būdu mes galėtume padidinti vakcinuojamų asmenų skaičių ženkliai“, – SAM spaudos konferencijoje antradienį sakė L. Griškevičius.

REKLAMA

Kiltų nesusipratimų

Tačiau Vilniaus universiteto profesorė, Santaros klinikų infekcinių ligų centro vadovė Ligita Jančorienė sako, kad nuo tokio sprendimo verčiau reikėtų susilaikyti. Pirmiausia, tai prieštarauja vakcinų gamintojų nurodymams.

Taip pat, profesorė atkreipia dėmesį ir į tai, kad daugiau vakcinos pakuotėje yra dėl galimų jos praradimų.

„Jei jau parašė gamintojas, kad yra skirtos penkios tikros pilnos dozės ir kažkoks praradimas gali būti. Kartais švirkštuką tikrina, spusteli, išsilieja kažkiek vakcinos ir pačioje adatoje, pačiame švirkšte gali likti“, – tv3.lt sako L. Jančorienė.

Kaip pastebi L. Jančorienė, taip pat gali kilti ir nemažai nesusipratimų pačiose sveikatos priežiūros įstaigose. Jų darbuotojai gali nesuprasti nurodymų ar suklysti.

REKLAMA

„Ar nebus, kaip jau matėm per televiziją, kai šešiems pacientams ar aštuoniems suleido po visą tą flakoną, po penkias ar beveik šešias dozes vienu kartu? Tai suprantu, kad painiavos gali būti“, – savo įžvalgomis dalijasi L. Jančorienė.

Profesorė sako, kad taupyti šiuo klausimu nereikėtų ir šalyje vertėtų kliautis vakcinos kūrėjų rekomendacijomis

„Aš nenorėčiau būti tas šeštas iš tos pakuotės. Užteks, neužteks to kiekio? Paskaičiuota tikrai lygiai penkiems“, – apibendrina L. Jančorienė.

Profesorė sako, kad, ko gero, kai sulauksime vakcinų ne daugiadozėse pakuotėse, o vienadozėse, diskusijos ir nesusipratimai turėtų liautis.

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyta 1510 naujų koronaviruso atvejų, 27 žmonės mirė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų