REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sovietų laikais veikusi finansinė piramidė MMM, dėl kurios griūties milijonai žmonių prarado santaupas, atgimsta Lietuvoje. Sausio viduryje viešose erdvėse liūdnai pagarsėjusios MMM kūrėjai ėmė reklamuoti naują projektą: MMM-2011.

REKLAMA
REKLAMA

Už šios finansinės piramidės slepiasi tas pats veidas – Sergejus Mavrodis. „Ekonomika.lt“ jau rašė, kad prieš metus nusprendęs atnaujinti savo veiklą jis ištransliavo pusvalandžio trukmės vaizdo įrašą, kuriuo paragino įvairių šalių gyventojus įnešti pinigus į MMM-2011. „Visa tai, kas buvo iki šiol, tebuvo pasakos įžanga, o dabar pasaka: startuoja sistema MMM-2011“, – paskelbė jis.

REKLAMA

Pasiekė Lietuvą

Panašu, kad S. Mavrodžio skelbta „pasaka“ pasiekė ir Lietuvą. Vasario pabaigoje Vilniaus centre virš Operos ir baleto teatro nušvito reklama, kurioje aktyviai raginama įsitikinti finansinės piramidės veiklos skaidrumu ir efektyvumu. „Jis davė mums šansą!“ – taip reklamoje apibūdinamas MMM-2011 sumanytojas S. Mavrodis. „Jokiu būdu neviliojame žmonių!“ ir „Susidaryk savo nuomonę!“ – tokiais argumentais patikėti veiklos skaidrumu skatinami greito pelno trokštantys piliečiai.

REKLAMA
REKLAMA

Greiti pelnai

Finansinės piramidės dalyviams žadami itin greiti ir dideli pelnai. 20 proc. – tiek nuo mėnesinio indėlio į MMM-2011 žadama kiekvienam jos dalyviui. Ilginant indėlio trukmę, didėja ir išmokamos palūkanos. „S. Mavrodžio sukurta sistema primena finansinę piramidę, tačiau iš tiesų tai yra milžiniška savišalpos kasa“, – tikinama specialiame naujajai sistemai sukurtame puslapyje.

Netikintieji greitais pelnais (skelbiama, kad 20 proc. palūkanas atsiimti galima nors kitą dieną po indelio įdėjimo) tikinami, jog visos sistemos esmė – pagalba vienų kitiems. Ir čia pat perspėjami, kad tai finansinė piramidė, kurioje galima prarasti visus indėlius. Pats S. Mavrodis ne viename vaizdo įraše tikina, kad vis dėlto griūtis įmanoma tik tuo atveju, jei visi užsimanytų atsiimti indėlius arba sistemą sugriauti sumanytų valdžios institucijos. „Kai masiškai atsiimami indėliai, neatsilaikys nė vienas bankas – o jie į finansines piramides panašūs labiausiai. Jei pamenate 1994 metais įvykusią sistemos MMM griūtį, tikriausiai žinote, kad ją sugriovė tuometinė valdžia“, – aiškina finansinės piramidės „tėvas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ragina nepasitikėti

Šalies finansinių institucijų atstovai, išgirdę, kad MMM-2011 reklamuojasi Lietuvoje, paragino lietuvaičius aklai netikėti pažadais ir prieš rengiantis dėti indėlius į šią finansinę piramidę pasitarti su finansų specialistais. Anot „Lietuvos banko“ specialistų, tokios finansinės piramidės žlunga, nes tai užprogramuota, o žlugimas užtraukia didelių nuostolių į schemą priviliotiems žmonėms.

„Klasikinės finansinės piramidės principas paprastas: dalyviai stengiasi gauti pelno į schemą pritraukdami kuo daugiau žmonių, kad iš naujų įmokų būtų galima mokėti palūkanas anksčiau įsitraukusiems, – komentavo Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka. – Pradžioje sistema veikia, palūkanos iš tiesų mokamos, taip schema įgauna žmonių pasitikėjimą. Finansinės piramidės kūrėjai deda daug pastangų, kad schema atrodytų teisėta ir patikima, kad būtų išsklaidytos abejonės, kaip per trumpą laiką galima gauti didelį pelną be rizikos ir beveik neįdedant pinigų.“

REKLAMA

Kreipėsi į teisėsaugą

Užkirsti kelius naujos finansinės piramidės kūrėjams Lietuvoje gali būti ne taip jau lengva, mat finansinės piramidės sąvoka Baudžiamajame kodekse neįtvirtinta. „Tačiau tai nereiškia, kad tokių piramidžių kūrėjai išvengtų atsakomybės, mat jau vien už indėlių priėmimą be licencijos numatoma laisvės atėmimo bausmė nuo 1 iki 4 metų“, – tvirtino specialistas.

Lietuvos bankas jau kreipėsi į teisėsaugos institucijas įtardamas, kad MMM-2011 sistemos veikla turi nusikalstamų veikų požymių, ir paragino imtis visų reikiamų priemonių gyventojų interesams apsaugoti. Pranešimai pateikti ir Tarptautinei vertybinių popierių komisijų organizacijai bei Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijai. V. Šapoka pastebėjo, kad Lietuvos bankui ėmusis veiksmų, buvo nutraukta MMM-2011 reklama.

REKLAMA

Tylos siena

„Ekonomika.lt“ pamėgino susisiekti su MMM-2011 finansinės piramidės kūrėjais Lietuvoje, tačiau atsitrenkė į tylos sieną. Nors oficialiame finansinės piramidės puslapyje nurodyti net keli asmenys, galintys atsiliepti skambinant informaciniu numeriu, ragelio pakelti niekas nesiteikė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų