REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šios savaitės viduryje „Snoro“ atsargos Lietuvos banke per vieną parą sumažėjo penkis kartus. Todėl Lietuvos bankas ir Vyriausybė buvo priversti trečiadienio vakarą priimti sprendimus dėl šio komercinio banko perėmimo valstybės dispozicijon. Priešingu atveju, pasak Lietuvos banko valdybos pirmininko Vito Vasiliausko, jau ketvirtadienį „Snoro“ galėjo laukti nemokumas.

REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtadienį Seimui pateikiant ypatingos skubos tvarka siūlomus priimti įstatymų pakeitimus dėl komercinių bankų veiklos performavimo, V. Vasiliauskas pranešė, kad antradienio rytą „Snoro“ atsargos Lietuvos banke siekė 250 milijonų litų, tos dienos vakare jau tebuvo 111 mln. litų, o trečiadienio vidurdienį tebuvo 44 mln. litų.

REKLAMA

„Todėl trečiadienį reikėjo imtis atitinkamų veiksmų, kurie neleistų „Snorui“ turėti likvidumo problemų. Jis galėjo tapti nemokus, jeigu nebūtų priimti skubūs sprendimai“, – sakė V. Vasiliauskas.

„Snoro“ atsargos Lietuvos banke pradėjo sparčiai tirpti po to, kai antradienio rytą šio komercinio banko iš dalies kontroliuojamo „Lietuvos ryto“ dienraštyje pasirodė publikacija apie neva galimą teisėsaugos institucijų ataką „prieš vieną lietuviško kapitalo banką“, kurio pavadinimas nebuvo įvardintas, tačiau spėta, jog turėtas omenyje „Snoras“.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl „Snoro“ problemų ir būtinybės skubiai keisti visą paketą su komercinių bankų priežiūra susijusių įstatymų Seimas ketvirtadienį buvo priverstas keisti savo eilinio plenarinio posėdžio darbotvarkę.

Vyriausybė pateikė projektus, kurie leis nuo „Snoro“ atskirti visus vadinamuosius „bloguosius“ aktyvus.

Seime po pateikimo projektams pritarta. Dabar jie svarstomi komitetuose, o 15.30 val. toliau bus svarstomi plenariniame posėdyje.

Pagal pateiktus projektus, „blogieji“ aktyvai būtų perkelti į specialiai sukurtą laikinąjį valstybinį banką, kuris užsiimtų šių aktyvų administravimu ir priežiūra. „Gerieji“ aktyvai liktų „Snore“, kuris jau netrukus žada bent ribotai atnaujinti savo veiklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Norėčiau pabrėžti, kad tai nėra akcinės bendrovės „Snoras“ gelbėjimo įstatymo projektai. Teikiama teisinė bazė, kuri leis priimti atitinkamus sprendimus dėl „Snoro“ pertvarkymo“, – iš Seimo tribūnos sakė finansų ministrė Ingrida Šimonytė.

„Laikinasis valstybinis bankas, į kurį bus perkelti „blogieji“ aktyvai, steigiamas todėl, kad iš esmės netikiu valstybinių bankų efektyvumu. Valstybei įsivelti į bankų biznį laikui vargu ar būtų protinga, nes ne visada valstybė priima sprendimus remdamasi tik komerciniais sumetimais ir tą Lietuvos istorija yra parodžiusi“, – tvirtino ministrė.

REKLAMA

Ji priminė, kad valstybė šimtu procentų yra apdraudusi indėlius komerciniuose bankuose iki 345 tūkst. litų. „Tokie indėliai sudaro 99 procentus visų indėlių „Snore“. Taigi, net ne dauguma visų indėlių, bet absoliuti dauguma“, – pastebėjo I. Šimonytė.

Pasak jos, Vyriausybė siūlo Seimui sprendimą, „kuris leistų išspręsti šią nemalonią situaciją mažiausiais mokesčių mokėtojų kaštais“.

„Dabar maksimalius mokesčių mokėtojų kaštus, riziką mokesčių mokėtojų kaštams sudaro apdraustų indėlių suma. Aš noriu priminti, kad Lietuvoje visi indėliai iki 100 tūkst. eurų sumos yra apdrausti valstybės garantija. Vadinasi, jeigu bankas bankrutuoja, tokiu atveju valstybė privalo vykdyti šią garantiją ir sutelkti atitinkamas lėšas, kad šita garantija būtų įvykdyta.

REKLAMA

Mūsų supratimu, tam reikia visais būdais užkirsti kelią, todėl kad tokios garantijos įvykdymas reikštų, kad Lietuvos mokesčių mokėtojai tiesiog turėtų atitinkamą sumą pasiskolinti tam, kad tos kompensacijos būtų sumokėtos, ir tai pažeistų mokesčių mokėtojų interesus“, – kalbėjo Finansų ministerijos vadovė.

Stasys GUDAVIČIUS

Taip pat skaitykite:

Bankas „Snoras“ nacionalizuotas, prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą

LB vadovas: „Snorui“ jau ketvirtadienį būtų pritrūkę lėšų

Ar bankuose laikomi 26 mlrd. litų yra saugūs?

Teisėsauga atlieka kratas ir ieško užsienyje esančių „Snoro“ vadovų


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų