• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kilus sostinės daugiabučių gyventojų pasipiktinimui kai kurių mikrorajonų daugiabučius administruojančios bendrovės UAB „Šnipiškių ūkis“ veiksmais priverstinai vykdant ventiliacijos kanalų dezinfekciją ir reikalaujant iš gyventojų už tai susimokėti, paaiškėjo, kad „Šnipiškių ūkis“ pinigų iš žmonių reikalauja remdamasis nebegaliojančiu įsakymu, rašo „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Atsakymai visiems vienodi

Kaip jau rašė „Respublika“, rugpjūčio pradžioje gavę pranešimus apie mokesčius už butą Kalvarijų 174-ojo namo gyventojai pamatė, kad turi sumokėti už ventiliacijos kanalų valymo, dezinfekavimo ir biocheminio apdirbimo paslaugą, kurios atlikti neprašė, o ir teigimų rezultatų nepajuto. Gyventojai įsitikinę, kad UAB „Šnipiškių ūkis“ nepagrįstai iš jų reikalauja mokesčių už priverstinai teikiamą paslaugą. Bendrovė „Šnipiškių ūkis“ valymo darbams pasamdė UAB „Freiga ir partneriai“.

REKLAMA

Kalvalijų gatvės 174-ojo namo gyventojai – toli gražu ne vieninteliai, pasipiktinę priversitne tvarka vykdomais ventiliacijos kanalų valymo ir dezinfekcijos darbais, jų kokybe bei reikalaujamu mokesčiu už juos. Per pastarąsias dvi savaites „Respublika“ sulaukė gusybės skambučių iš Šnipiškių bei Žirmūnų gyventojų, kurie taip ir neliko išklausyti nei Vilniaus savivaldybėje, nei UAB „Šnipiškių ūkis“.

Visi daugiabučių gyventojai, pareiškę nepasitenkinimą, iš UAB „Šnipiškių ūkis“ gavo beveik vienodus laiškus, kuriais informuojami, kad ventiliacijos kanalų valymo ir dezinfekavimo darbai vykdomi vadovaujantis LR ūkio ministro 2004 m. vasario 19 d. įsakymu „Dėl skirstomųjų ir pastatų dujų sistemų eksploatavimo taisyklių patvirtinimo“, kuriame numatyta, kad vėdinimo kanalų techninė priežiūra turi būti atliekama pagal statybos techninių reglamentų reikalavimus.

REKLAMA
REKLAMA

Ūkio ministerija nereglamentuoja

Kaip „Respubliką“ informavo ūkio ministro patarėjas ryšiams su visuomene Ričardas Slapšys, ūkio ministro įsakymu patvirtintose „Skirstomųjų ir pastatų dujų sistemų eksploatavimo taisyklėse“ nėra nustatytų reikalavimų pastatų ventiliacijos kanalams priežiūrėti, valyti ir dezinfekuoti.

„Šios taisyklės yra skirtos dujų sistemų ir tiesiogiai su jomis susijusių dūmų šalinimo kanalų eksploatavimo tvarkai nustatyti, – informavo R.Slapšys. – Taisyklių 33 punktas nustato, kad vėdinimo kanalai turi būti eksploatuojami pagal statybos techninių reglamentų nustatytus reikalavimus“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kiek mūsų specialistams yra tekę susipažinti su šiais reglamentais, juose taip pat nėra nustatyta kokių nors konkrečių reikalavimų, kaip turi būti atliekama vėdinimo kanalų dezinfekcija“, – sakė R.Slapšys.

Aplinkos ministerija nieko dėta


Laikinai „Šnipiškių ūkio“ direktoriaus pareigas einančio Vidmanto Tamulionio pasirašytame rašte Kalvarijų g. 174-ojo mano gyventojams taip pat teigiama, kad Aplinkos ministerijoje yra svarstomi Vyriausybės 2001 m. gegužės 23 d. nutarimo „Dėl butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios nuosavybės administravimo pavyzdinių nuostatų patvirtinimo pakeitimai“, ir ventiliacinių kanalų priežiūros darbus siūloma įtaukti kaip privalomuosius reikalavimus.

REKLAMA

Aplinkos ministerijos Būsto skyriaus vedėja Elvyra Radavičienė patvirtino, kad ministerija „svarstys galimybę ventiliacijos kanalų priežiūros darbus įjungti į techninės priežiūros darbų sąrašą ir atitinkamai padidinti nuolatinės priežiūros tarifą arba šiuos darbus apmokėti papildomai pagal jų vertę, nustatytą perkant juos konkurso ar kainų apklausos būdu“.

Tačiau E.Radavičienė pabrėžė, kad iki šiol ministerija nėra priėmusi jokio dokumento, reglamentuojančio daugiabučių namų ventiliacijos kanalų valymo ir dezinfekcijos periodiškumą. Jos žiniomis, nėra tai numatyta ir statybų techninių regamentų reikalavimuose.

REKLAMA

Klaipėdiečiai „valytojų“ atsikratė

„Respublika“ sužinojo, kad panaši situacija 2005 m. buvo ir Klaipėdoje - UAB „Freiga ir partneriai“ ventiliacijos kanalus buvo priverstinai pradėjusi valyti, o namų ūkiai iš klaipėdiečių pinigus rinkti ir čia stovinčiuose daugiabučiuose. Tai taip pat sukėlė didelį gyventojų pasipiktinimą.

Į redakciją paskambinęs Klaipėdos gyventojas Liudvikas (pavardė redakcijai žinoma) pasakojo: „Pradėjau tada aiškintis, kodėl taip yra, susiradau dokumentus, kuriais jie remiasi, kreipiausi į savivaldybę, kuri turi kontroliuoti vadinamųjų namų valdybų veiklą, tačiau ji susidomėjimo neparodė. Tada kreipiausi tiesiai į Ūkio ministeriją ir įrodžiau, kad tai neteisėta ir taip neturi būti daroma. Kai pradėjome kelti klausimą, kad tai yra nepagrįsta ir neteisėta, UAB „Freiga ir partneriai“, kuri pagal sutartį ruošėsi šios darbus atlikti, liaudiškai sakant, iš Klaipėdos išsikraustė“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak p. Liudviko, jis išsiaiškino, kad 2004 m. ūkio ministro įsakyme buvo parašyta „dūmtraukiai, dūmtakiai ir vėdinimo kanalai turi būti periodiškai tikrinami ir valomi“. Tačiau šis ūkio ministro įsakymas 2005 m. gruodžio 16 d. buvo pakeistas ir dabar jame apie ventiliacijos kanalus jau nekalbama.

„Tad kyla klausimas – jei konkursą valyti ir dezinfekuoti daugiabučių ventiliacijos kanalus UAB „Freiga ir partneriai“ Vilniaus savivaldybėje laimėjo, kaip teigia, 2004 m., kodėl – sąmoningai ar iš apsileidimo – pasikeitus norminiams aktams tas jos laimėjimas nebuvo atšauktas?“ – klausė sostinės daugiabučių gyventojus morališkai palaikantis p. Liudvikas.

REKLAMA

Kai kuriems pasisekė

Žirmūnų gatvės 12-ojo namo gyventojai „Respublikai“ papasakojo, kad birželį ABU „Freiga ir partneriai“ ruošėsi darbuotis ir jų name. Gyventojai buvo įspėti, kad ventiliacijos kanalų dezinfekcija bus atliekama remiantis ūkio ministro 2004 m. įsakymu, jo 34 punktu, o sutartį dėl šių darbų bendrovė su namą administruojančia bendrove sudarė 2007 m.

Žirmūnų gatvės gyventojai nepatingėjo ir pasidomėjo minimais dokumentais, ir taip pat išsiaiškino, kad 2005 m. minėto ūkio ministro įsakymo 34 punktas buvo pakeistas ir ventiliacijos kanalų jame nebeliko.

REKLAMA

Kai gyventojai UAB „Šnipiškių ūkis“ pasiteiravo, kaip gali būti sudaroma sutartis dėl valymo darbų remiantis jau negaliojančiu įsakymu, jie sulaukė atsiprašymo ir informacijos, kad ventiliacijos kanalai kol kas nebus valomi – juos valys tik tada, kai visi namo gyventojai sutiks.

Dviguba rinkliava?

UAB „Šnipiškių ūkis“ direktorius V.Tamulionis rašte gyventojams taip pat teigia, jog Vilniaus miesto savivaldybė pritaria, kad būtina tvarkyti ir prižiūrėti magistralinius ventiliacinius kanalus, bent kartą per metus juos valyti ir dezinfekuoti, kad būtų užtikrinta apsauga nuo mikroorganizmų ir parazitų, o šių darbų kainą įtraukti į eksploatavimo išlaidas, sudarant namo bendro naudojimo objektų techninės priežiūros darbų metinius planus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau „Respublika“ išsiaiškino įdomų faktą – pinigus už ventiliacijos kanalų valymą daugiabučius administruojančios bendrovės iš žmonių renka jau seniai.

Gyventojams kas mėnesį pateikiamuose mokestiniuose lapeliuose viena eilutė būna „eksploatavimo mokestis“ – kiekvieną mėnesį gyventojai moka už savo pastato eksploatavimą.

Kad būtų aišku, kokius darbus už surinktus pinigus privalo namus eksploatuojanti bendrovė atlikti, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu Nr.30-2050, pasirašytu 2005 m. gruodžio 19 d., yra patvirtintas „Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų nuolatinės techninės priežiūros (eksploatavimo) darbų sąrašas“.

Šiame sąraše 3.5 punktas yra toks: „Ventiliacijos kanalai, angos ir kaminai: užsikimšusių ventiliacijos kanalų valymas“.

REKLAMA

Vadinasi, už šį darbą daugiabučių gyventojai moka kasmet, o jų sumokėti pinigai kiekvieną mėnesį patenka į daugiabučius eksploatuojančių bendrovių sąskaitas, tad papildomai pateikti sąskaitų už tuos pačius darbus, logiškai mąstant, „Šnipiškių ūkis“ lyg ir neturi teisės. Tačiau reikalauja, o nesumokėjusiems už „išvalytus“ ventiliacijos kanalus gyventojams skaičiuoja įsiskolinimą.

Info:

Citata iš ūkio ministro patvirtintų taisyklių

33. Dujas deginantys įrenginiai ir buitiniai dujiniai prietaisai gyvenamuosiuose ir visuomeniniuose pastatuose turi būti įrengti pagal statybos techninių reikalavimų reglamento [6.7] reikalavimus.

Pastatų, kuriuose įrengti dujas deginantys įrenginiai, vėdinimo kanalų techninė priežiūra turi būti atliekama pagal statybos techninių reglamentų [6.21, 6.22] reikalavimus.

34. Dūmtraukiai ir dūmtakiai turi būti periodiškai tikrinami ir valomi...

Aida Valinskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų