• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusi savaitė Panevėžio krašte buvo pažymėta smurto prieš moteris: Sujetų kaimo gyventojas peiliu sužalojo sugyventinę, panevėžietis su žmona bandė taikytis šaudydamas iš dujinio pistoleto.

REKLAMA
REKLAMA

Penktadienį, sausio 14 dieną, po pietų Panevėžio rajono policijos komisariato pareigūnams teko vykti į Panevėžio rajono Sujetų kaimą. Nuo alkoholio apsvaigęs tenykštis gyventojas (galiausiai pripūtęs net 2,06 promilės) smurtavo prieš sugyventinę.

REKLAMA

47 metų neįgalus Sigitas Žemaitis sumušė 56 metų Liuciją Petraitienę. Panevėžio ligoninės medikai suskaičiavo visą virtinę sunkių sužalojimų: pjautinė kaklo žaizda, daugybiniai kūno sumušimai, dešinės rankos lūžis. Sugyventinio aptalžyta moteris gydoma ligoninės Intensyviosios terapijos skyriuje. Nusikaltimą padaręs sujetiškis sulaikytas.

REKLAMA
REKLAMA

Mušdavo dažnai

Smilgių seniūnijos, kuriai priklauso Sujetų kaimas, socialinė darbuotoja Aldona Jurevičienė „Panevėžio balsui“ pasakojo, jog niekam nebuvo paslaptis, kad negalią turintis S. Žemaitis smurtauja. Esą keleriais metais vyresnei gyvenimo draugei dažnai tekdavo paragauti jo smūgių.

„L. Petraitienė ruošėsi sausio pabaigoje vykti į užsienį, – pasakojo A. Jurevičienė. – Ten gyvena jos dukros. Ji ketino prižiūrėti anūkus. Vargu ar jai pavyks išvažiuoti, nes padaryti labai sunkūs kūno sužalojimai.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nežinau, kodėl jis taip žiauriai ją sumušė... Galbūt iš pavydo, o gal kad ruošiasi išvažiuoti?“ – spėliojo socialinė darbuotoja.

Kad S. Žemaitis ne kartą mušė moterį, su kuria kartu gyveno, teigė ir netoliese gyvenanti kaimynė Vitalija Lukošiūnienė. „Baisu, kaip jis šįkart sužalojo Liuciją. Peiliu pjovė kaklą...“ – jaudinosi dėl kaimynės žaizdų V. Lukošiūnienė ir džiaugėsi, kad ji apskritai liko gyva: pasak jos, vyriškis labai agresyvus – ypač išgėręs.

REKLAMA

„Kaimynė geraširdė ir vis jam atleidžia, – pasakojo toliau ponia Vitalija, – o jis labai gudrus: kiekvieną kartą kai tik ją primuša, moka prisimeilinti, ir toji vis jam atleidžia. Gal šį sykį neatleis, nes sužalojo labai baisiai.“

Taikytis – su pistoletu

Diena anksčiau, nei įvyko drama Sujetuose, keistai su savo žmona bandė taikytis 31-erių panevėžietis. Po jo apsilankymo jauna moteris atsidūrė Panevėžio ligoninės Traumatologijos skyriuje. Mat vyras į taikos derybas atėjo nešinas dujiniu pistoletu. Išgirdęs, kad sutuoktinė su juo taikytis nenori, nutarė skirtis, įsiutęs vyras puolė ją ir ėmė daužyti pistoleto rankena bei šaudyti.

REKLAMA

Grumtynių metu nukentėjo ir ginti skriaudžiamos moters puolęs svainės draugas, pavydus vyras žmonos gynėjui ėmė šaudyti į veidą.

Apšaudyta moteris ir jos užtarėjas nuvežti į ligoninę, smurtautojas sulaikytas ir uždarytas į areštinę.

Atsigauti reikia laiko

Panevėžyje smurtą šeimoje patyrusios moterys su vaikais laikinai gali apsigyventi Šeimos namuose Rožių gatvėje. Jų vadovė Marija Zabulionienė „Panevėžio balsui“ pasakojo, kad šiuo metu namuose prisiglaudusios 5 šeimos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kartu su motinomis namuose gyvena ir vienuolika vaikų, – teigė M. Zabulionienė. – Šios moterys ir vaikai Šeimos namuose apsigyveno po patirtos prievartos savo namuose arba turi kitokių bėdų.“

Pasak M. Zabulionienės, į centrą dažniausiai kreipiasi moterys, patyrusios fizinį smurtą nuo savo vyrų; čia jos randą laikiną prieglobstį net ir tuo atveju, kai neturi vaikų.

REKLAMA

Šeimos namų vadovė pasakojo, kad patyrusios smurtą moterys ir vaikai socialinėje įstaigoje kartais būna privesti glaustis net pusmetį.

„Turi praeiti nemažai laiko, kad nuo vyrų nukentėjusios moterys pasijustų visavertėmis ir galėtų pradėti gyventi normalų gyvenimą. Joms būtina psichologo pagalba, kad suvoktų gautos traumos pasekmes. Jos turi pačios išmokti gyventi, spręsti problemas. Stengiamės visokeriopai joms padėti. Tačiau pasitaiko atvejų, kad kai kurios, sugrįžusios į nuosavus namus, po kurio laiko vėl pareina pas mus“, – aiškino M. Zabulionienė.

REKLAMA

Ji taip pat priminė, kad, be Šeimos namų, Panevėžyje yra dar ir Vaiko bei motinos pagalbos centras „Užuovėja“.

„Šiame centre trims dienoms apgyvendinamos smurtą patyrusios Panevėžio rajone gyvenančios moterys su vaikais“, – aiškino Šeimos namų vadovė ir pridūrė žinanti, jog prievartą patyrusioms moterims ir vaikams trijų dienų atsitiesti tikrai neužtenka – reikia daugiau laiko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Smurtą patyrusios moterys normaliai bendrauti bei pasakoti pradeda tik praėjus kuriam laikui. Beje, negalima kaltinti tik vyrų. Kartais pačios moterys išprovokuoja vyrus ir paskui nukenčia nuo jų. Dažnas atvejis, kad dėl pykčio protrūkių šeimose kaltas alkoholis. Kiekvienas smurto atvejis – vis skirtinga istorija, todėl stengiamės įsigilinti į kiekvieną įvykį ir išsiaiškinti, kodėl prieš moteris, vaikus ranką pakėlė jų vyrai arba gyvenimo draugai“, – pasakojo M. Zabulionienė ir teigė, kad smurtą patyrusias moteris stengiasi mokyti gyventi.

REKLAMA

Smurto daugėja

Antradienį, sausio 11 dieną, Panevėžio rajono Paežerio kaime 63 metų vyras sumušė trejais metais vyresnę sugyventinę. Jai lūžo ranka. Panevėžio ligoninėje nukentėjusiai moteriai padaryta operacija.

Prieš kelias savaites 31 metų panevėžietis smūgiais auklėjo savo 22 metų gyvenimo draugę. Mat jam nepatiko, kad pas jo moterį į svečius atėjo draugės. Sužalotai merginai medikai nustatė, kad smarkiai sumušta galva, veidas, lūžusi nosis.

REKLAMA

Skaičiai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atliktas tyrimas rodo, kad Lietuvoje smurtą šeimoje nuolat patiria 15 proc. ištekėjusių moterų, o buvusioje šeimoje tai patyrė 56 proc. išsiskyrusių moterų.

Paprastai prieš moteris šeimoje smurtauja jų partneris ar sutuoktinis (91,1 proc. atvejų), jos dažniausiai patiria psichologinį smurtą (87 proc.), beveik pusė – fizinį.

REKLAMA
REKLAMA

Dauguma moterų (nuo 30 iki 80 proc.) nelaiko smurtu įžeidimų, žeminančių juokų, barimo, ignoravimo, netgi asmeninio gyvenimo kontroliavimo, nepagrįsto pavydo ir trukdymo bendrauti su artimaisiais bei draugais; specialistai tai vertina kaip psichologinį smurtą.

2009-aisiais pareigūnai nagrinėjo 11 tūkstančių skundų ir pranešimų apie smurtą privačioje erdvėje, iš jų 7423 – dėl smurto prieš moteris.

Lietuvoje net 45 proc. gyventojų pažįsta asmenį, kuris nors kartą vartojo smurtą prieš moterį privačioje aplinkoje. Vien 2009 metais mūsų šalyje užregistruoti 41982 policijos iškvietimo atvejai dėl smurto šeimoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų