REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šlapimo takų infekcijos (ŠTI) dažniausiai yra skirstomos į dvi rūšis: apatinių takų (pvz. Cistititas) ir viršutinių takų uždegimus (pvz. Pielonefritas). Jei infekcija pereina į inkstus, ji gali būti pavojinga net gyvybei, todėl jei manote, kad galite turėti ŠTI, būtinai kreipkitės į gydytojus. Nepaisant to, kad ŠTI dažnai susergama po lytinių santykių, tai nėra perduodama lytiniu keliu.

REKLAMA
REKLAMA

Šlapimo takų invekcijos vieta gali būti inkstuose (kur filtruojamas kraujas ir gaminamas šlapimas), šlapimtakiuose (vamzdeliai, kuriais suteka šlapimas į šlapimo pūslę), šlapimo pūslė arba šlaplė (vamzdelis, pro kurį šlapimas pašalinamas į aplinką).

REKLAMA

Šlapimo sistema paprastai yra sterili, todėl joje nebūna bakterijų. Tačiau išeinamoji šlapimo takų anga pas moteris yra šalia makšties bei analinės angos, todėl tose vietose esančios bakterijos gali patekti ir sudarkyti sterilę aplinką. Negana to, moterų šlaplė yra labai trumpa, todėl bakterijos gali nesunkiai pasiekti ir šlapimo pūslę.

Simptomai

Šlapimo takų infekcijos simptomai dažnai pasireiškia kiekvienam skirtingai, tačiau galima įvardinti dažniausiai pasitaikančius:

REKLAMA
REKLAMA

  • Deginimo pojūtis šlapinantis

  • Jausmas, jog iki galo neišsituštini

  • Kėlimasis šlapintis naktį daugiau kartų nei įprastai

  • Šlapinamasi daugiau kartų, tačiau mažesniais kiekiais

  • Skausmai apatinėje nugaros dalyje

  • Skausmai pilvo apačioje

  • Šlapime šiek tiek kraujo


Labai dažnai moterims ankstyvosiose stadijose simptomų gali visai nebūti.

Kaip apsisaugoti?

Pati paprasčiausia ir svarbiausia priemonė prieš ŠTI yra įvairių higienos priemonių naudojimas. Laikantis higienos normų jūs smarkiai sumažinsite riziką susirgti šlapimo takų infekcija. Pateiksime jums dar kelis patarimus, kurie pravers apsaugai nuo jos:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

  • Dažniau šlapintis dienos metu, kadangi su šlapimo pašalinamos ir bakterijos. Ypač patartina nusišlapinti per 10 minučių po lytinio akto, kadangi jo metu į šlaplę gali patekti bakterijų, kurias pašalinsite nusišlapinę. (Vartokite daugiau skysčių, tuomet ir šlapintis norėsite daugiau.)

  • Po šlapinimosi ar tuštinimosi valykite nuo priekio į galą, kad būtų išvengta šlaplės užteršimo bakterijomis iš makšties ar analinės angos.

  • Jei užsiiminėjote analiniu seksu, prieš pradedant vaginalinį seksą viską gerai nuplaukite, kad neliktų bakterijų. (Jei naudojote prezervatyvus, tuomet patartina juos pakeisti naujais.)

  • Venkite didelių kiekių kavos, arbatos, gazuotų gėrimų ir alkoholio. Šios medžiagos dirgina šlapimo pūslę, todėl gali atsirasti šiek tiek kraujavimo, o tai padidintų infekcijų riziką. Gerkite spanguokių sultis, kurios padės apsisaugoti nuo Cistitito. Jos neleidžia šlapimo pūslėje bakterijoms prikibti prie sienelių.

  • Stengtis, kad šlaplės išėjimo anga būtų kuo mažiau drėgna. Drėgna terpė labai palanki daugintis bakterijoms.


Gydymas

Vaistai nuo ŠTI skiriami kiekvienam induviduliai pagal ligos istoriją ir šlapimo tyrimo rezultatus. Gydoma antibiotikais, todėl labai svarbu laikytis gydytojo nustatyto vaistų rėžimo. Jei nutrauksite vartoti vaistus anksčiau numatyto laiko, infekcija gali atsinaujinti ir būti daug atsparesnė antibiotikams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų