REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nedraugiškos skyrybos gali gerokai paploninti sutuoktinių pinigines. Skyrybų advokatas paaiškina, kaip sutaupyti nervų, sveikatos ir skyryboms neišleisti daugiau, negu turima turto. Išskiria, kokie ginčai dažniausiai kainuoja visą sukauptą turtą.

Nedraugiškos skyrybos gali gerokai paploninti sutuoktinių pinigines. Skyrybų advokatas paaiškina, kaip sutaupyti nervų, sveikatos ir skyryboms neišleisti daugiau, negu turima turto. Išskiria, kokie ginčai dažniausiai kainuoja visą sukauptą turtą.

REKLAMA

Skyrybų advokato Dainiaus Židanavičiaus manymu, dar iki oficialių skyrybų proceso pradžios reikėtų bandyti ieškoti bendro, abi puses tenkinančio sutarimo ir tik jeigu nepavyksta, kreiptis dėl privalomosios mediacijos (būdo pasiekti sutarimą iki kreipiantis į teismą). 

„Prašyti savo atstovų teikti įvairius pasiūlymus, variantus, kurie galėtų būti kitokie, negu klientai įsivaizduoja, nes mes, kaip atstovai, tikrai galime pasiūlyti kūrybiškus sprendimo variantus, kurie labiausiai atitiktų tiek sutuoktinių, tiek, svarbiausia, vaikų interesus“ – apie mediacijos procesą kalba advokatas. 

Skyrybų kaina nuo kelių šimtų iki tūkstančio eurų. Kas lemia skirtumą?

Jeigu sutuoktinių pora neturi vaikų, santuokoje įgyto turto ar skolų, išsiskyrimas išties paprastesnis ir atsieis mažiau. Tokiu atveju pora bent vienerius metus gyvenanti skyrium gali eiti tiesiai pas notarą ir pasitvirtinti santuokos nutraukimo dokumetus. Taigi išlaidas apims tik notaro paslaugos, kurios gali kainuoti apie kelis šimtus eurų. 

REKLAMA
REKLAMA

Toks procesas, pasak D. Židanavičiaus, užtrunka itin trumpai, nes užtenka suderinti su notaru datą ir jis notariškai skyrybų dokumentus patvirtina gana greitai. Santuoka laikoma nutraukta kitą darbo dieną nuo dienos, kai notaras patvirtina sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių.

REKLAMA

O štai, jeigu pora turi nepilnamečių vaikų, net skiriantis taikiai, bendru sutarimu procesas keliasi į teismą ir skyrybų dokumentus rengia advokatai. Todėl kaina gali svyruoti nuo kelių šimtų eurų iki maždaug tūkstančio eurų.

„Skyrybų dokumentų bendru sutikimu parengimas priklauso nuo aptariamų sąlygų (turimo turto, kreditorinių įsipareigojimų apimties, nepilnamečius vaikus liečiančių sąlygų pobūdžio ir t.t.), nuo to, kiek laiko užtrunka tokių dokumentų rengimas, derinimas”, – paaiškina advokatas. 

Pasak specialisto, standartiniu atveju, kai kreipiamasi į teismą dėl santuokos nutraukimo bendru sutikimu, nuo dokumentų pateikimo teismui iki sprendimo priėmimo procesas užtrunka apie mėnesį. Dar 30 dienų turi praeiti, kol sprendimas įsiteisėja. 

REKLAMA
REKLAMA

Nepavyksta susitarti taikiai, pasiruoškite tuštinti kišenes

Tuo tarpu ginčo atveju, kaip sako D. Židanavičius, prasideda įdomybės. Užsitęsęs procesas, kai nepavyksta priimti sprendimo taikiai, kainuoja daugiau pinigų, nes sugaištama daugiau laiko. 

O pirmos instancijos teisme, pagal advokato patirtį, skyrybos vidutiniškai užtrunka apie pusantrų metų. Tačiau ne sykį yra tekę bylinėtis ir ilgiau nei 4 metus pirmosios instancijos teisme. Jeigu ginčas vyksta pirmosios instancijos teisme, egzistuoja daug ginčo klausimų (tiek nepilnamečių vaikų, tiek turto, tiek kreditorinių įsipareigojimų dalyje) ir ginčas užsitęsia daugiau nei pusantrų metų, advokato teigimu, teisinių paslaugų kaina gali viršyti ir 10 tūkstančių eurų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Eina kalba apie ženkliai ilgesnį laiką ir didesnes sąnaudas, rengiant procesinius dokumentus, vykdant įrodinėjimo pareigą, atstovaujant šalis teisme (išklausant šalių paaiškinimus, liudytojų parodymus ir t.t.), o tai užima atstovų laiko, kuris atitinkamai kainuoja”, – paaiškina D. Židanavičius. 

Kokie ginčai gali kainuoti daugiau nei sukauptas turtas?

D. Židanavičius neslėpė, jog pasitaiko atvejų, kuomet sutuoktiniai išleidžia daugiau pinigų skyryboms, negu turimo turto vertė. Jo vertinimu, tai rodo, kad žmonės gali būti labai principingi ir nenusileisti ieškant bendro sutarimo. 

Dažniausiai, pasak advokato, ginčai kyla dėl vaikų. Nesutariama, su kuo vaikas gyvens, kokio dydžio bus alimentai ir kokia bendravimo tvarka bus tarp vaiko ir skyrium gyvenančio tėvo ar motinos. 

REKLAMA

„Būna atvejų, kai vaikai yra įtraukiami į skyrybų procesą, prasideda manipuliacijos vaikais. Neretai vaikams sukeliami lojalumo konfliktai vaiko santykyje su tėvu ar mama, permetama ant jų gležnų pečių pareiga rinktis su kuriuo iš tėvų gyventi, kiek dažnai su skyrium gyvenančiu tėvu/motina bendrauti”, – pridūręs, kad labai svarbu apsaugoti vaikus skyrybų atveju, pasakojo jis. 

Taip pat opus klausimas skyrybų metu yra turtas, nes dažnai sutuoktiniai iki santuokos sukauptas lėšas panaudoja santuokos metu bendram turtui pirkti arba kažkuris sutuoktinis labiau prisideda prie turto įgijimo ar sukūrimo.

„Kaip antai, pavyzdžiui, namą stato pats sutuoktinis, t. y. turtas kuriamas vieno iš sutuoktinių asmeniniu darbu. Tai tuomet ir būna pozicijų išsiskyrimai, kodėl nelygiomis dalimis turi dalintis turtą”, – vieną iš ginčų priežasčių išskiria advokatas. 

REKLAMA

Siūlo, kaip atsirinkti specialistus 

D. Židanavičius pataria atkreipti dėmesį, ar samdomo advokato įkainis yra fiksuotas, ar valandinis. Jeigu tai fiksuota suma, tuomet kaina yra susitarimo reikalas, pasak skyrybų advokato. Jeigu įkainis valandinis, tuomet skyrybų proceso kaina priklausys nuo advokato sugaištų valandų skaičiaus teikiant teisines paslaugas skyrybų byloje. 

Jis atkreipia dėmesį, kad svarbu rinktis tokį advokatą, kuris turi patirties skyrybų srityje. Advokato įsitikinimu, tokia patirtis leidžia suprasti net menkiausius niuansus bylose, taip pat besiskiriantiems pasiūlyti kūrybiškus sprendimus ginčo atveju. 

„Jeigu mums, žinot, skauda akį ar turim akių problemą, mes einam pas okulistą, neiname juk pas šeimos gydytoją, kuris yra bendros kompetencijos”, – palygina pašnekovas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų