REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Manoma, kad burokėliai kilę iš Viduržemio jūros regiono, kur senovės romėnai ir graikai vartojo šių daržovių šakniagumbius bei lapkočius. Tikėtina, kad iš pradžių burokėliai buvo auginami tik dėl sultingų lapelių, o vėliau buvo pradėti naudoti ir žemėje pasislėpę jų gumbai. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, ši daržovė gali padėti sumažinti kraujospūdį ir širdies ligų riziką.

Manoma, kad burokėliai kilę iš Viduržemio jūros regiono, kur senovės romėnai ir graikai vartojo šių daržovių šakniagumbius bei lapkočius. Tikėtina, kad iš pradžių burokėliai buvo auginami tik dėl sultingų lapelių, o vėliau buvo pradėti naudoti ir žemėje pasislėpę jų gumbai. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, ši daržovė gali padėti sumažinti kraujospūdį ir širdies ligų riziką.

REKLAMA

O prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pasakoja, kad skaniausius ir šviežiausius burokėlius galima išsirinkti atsižvelgiant į jų formą, dydį ir spalvą. 

Suteikia energijos ir gerina bendrą žarnyno veiklą

Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, burokėliai turi palyginti nedaug kalorijų ir riebalų, tačiau daug angliavandenių, kurie suteikia kasdien būtinos energijos. 

REKLAMA
REKLAMA

„Burokėliuose esančių angliavandenių didžiąją dalį sudaro gliukozė ir fruktozė, kita angliavandenių dalis – kompleksiniai angliavandeniai. Taip pat šiose daržovėse esančios ir tirpios, ir netirpios maistinės skaidulos svarbios virškinimo sistemos sveikatai, skatina reguliarų tuštinimąsi ir palaiko sotumo jausmą“, – pasakoja gydytoja.

REKLAMA

Burokėlius galima vadinti folatų šaltiniu, šis vitaminas būtinas organizmo baltymų sintezei.  Dar juose yra vitaminų C ir B6.

„Vitaminas C – tai antioksidantas, palaikantis imuninę sistemą, odos sveikatą ir žaizdų gijimą, o vitaminas B6 padeda vystytis smegenims, hormonų reguliacijai ir imuninei sistemai.

Burokėliai turtingi mikroelementais ir elektrolitais. Juose esantis manganas svarbus kaulų būklei, medžiagų apykaitai, o kalis padeda reguliuoti skysčių pusiausvyrą, svarbus raumenų veiklai.

Burokėliuose esanti geležis bei magnis svarbūs deguonies pernešimui kraujyje, bendrai energijos gamybai, raumenų bei nervų veiklai ir tolygiam širdies ritmui palaikyti, todėl šią rudeninę daržovę reikėtų valgyti visiems“, – teigia dr. E. Gavelienė.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, tyrimais įrodyta, kad burokėliuose esantys nitratai didina fizinio krūvio efektyvumą ir ištvermę, mat padidina deguonies patekimą į raumenis.

„O antioksidantai betalainai, dėl kurių burokėliai nusidažo ryškiomis spalvomis, pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali padėti kovoti su lėtiniu uždegimu organizme. Dar verta žinoti, kad burokėlių sultyse yra medžiagų, palengvinančių kepenų veiklą, taip prisidedančių prie organizmo detoksikacijos procesų.

Burokėliai sveikiems žmonėms padeda išlyginti gliukozės koncentraciją kraujyje, profilaktiškai mažina rezistentiškumą insulinui. Tačiau šios daržovės glikeminis indeksas yra vidutinis, t.y. apie 61, todėl sergantys cukriniu diabetu turėtų vengti vagyti patiekalą paruoštą vien iš burokėlių, tačiau į savo racioną ir jiems vertėtų saikingai įtraukti šią daržovę“, – įspėja gydytoja dietologė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip laikyti namuose ir išsirinkti šviežiausius? 

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva teigia, kad norint išlaikyti burokėlius geriausios būklės namų sąlygomis, vertėtų atsižvelgti į keletą dalykų. 

„Jei burokėliai yra su žaliomis lapų viršūnėlėmis, geriausia jas nuimti iš karto, kai tik parsinešate juos namo. Žalumynai atima drėgmę ir maistingąsias medžiagas iš šaknų, todėl burokėliai greičiau genda. Prieš laikydami namuose šias daržoves, jų iškart nenuplaukite, nes dėl drėgmės gali atsirasti pelėsis. Vietoje to švelniai nušluostykite burokėlius sausu rankšluostėliu.

Jei pašalinote žalias lapų viršūnėles, burokėlius laikykite šaldytuvo daržovių stalčiuje. Įdėkite juos į plastikinį maišelį arba sandarų indą, kad neprarastų drėgmės. Tačiau jei norite vartoti ir burokėlių lapus, laikykite juos atskirai nuo šakniagumbio. Burokėliai šaldytuve įprastai gali būti laikomi nuo 1 iki 3 mėnesių, priklausomai nuo jų šviežumo įsigijimo metu, o jų lapus geriau sunaudoti per kelias dienas“, – pranešime spaudai pataria O. Suchočeva. 

REKLAMA

Ekspertė pasakoja, kad skaniausius ir šviežiausius burokėlius galima išsirinkti, atsižvelgiant į jų dydį bei spalvą:

„Šiek tiek mažesni burokėliai paprastai būna saldesni ir minkštesni. Venkite pernelyg didelių, kurie kartais gali būti kieti arba sumedėję. Rinkitės apvalios arba šiek tiek ovalios formos burokėlius, nes netaisyklinga jų forma gali reikšti, kad jie augo netolygiai, todėl tekstūra gali būti nevientisa.

Taip pat burokėlių odelė turi būti lygi, tvirta, be didesnių dėmių ar įpjovimų. Rinkitės ryškios, sodrios spalvos daržoves. Dar galite šiek tiek paspausti burokėlį rankoje, kad įvertintumėte jo tvirtumą. Jis turi būti kietas, o ne minkštas.“ 

Tikra tiesa. Sakoma kad burokėliai tirština kraują, todėl juos reikėtų vartoti atsargiai. Juokas ima kai prekybininkai aiškina kas yra sveika ir naudinga. Visi TV3 patarimai, pamokymai tikrai baigia užknist. Tuo labiau, kad dabar naudingos informacijos galima susirasti
Jokia čia aukso gysla. Eilinė daržovė kaip ir visos. Netgi dėl galima kraujo krešėjimo ne visiems galima burokėlius valgyti. Peza bile ką ir tipo naudingi patarimai. Ypač juokinga kai prekybininkai aiškina apie daržovių, vaisių naudą organizmui.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų