• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepaisant vėžio diagnozavimo ir gydymo, nuo šios ligos kasmet miršta dešimtys tūkstančių žmonių. Nors vėžys gali užklupti bet kuriuo gyvenimo metu, riziką didina tam tikri gyvenimo būdo įpročiai. Neseniai atliktas ir žurnale „Gut“ publikuotas tyrimas susiejo labai populiarų gėrimą su dvigubai didesne žarnyno vėžio rizika.

Nepaisant vėžio diagnozavimo ir gydymo, nuo šios ligos kasmet miršta dešimtys tūkstančių žmonių. Nors vėžys gali užklupti bet kuriuo gyvenimo metu, riziką didina tam tikri gyvenimo būdo įpročiai. Neseniai atliktas ir žurnale „Gut“ publikuotas tyrimas susiejo labai populiarų gėrimą su dvigubai didesne žarnyno vėžio rizika.

REKLAMA

Vėžinės ląstelės žmogaus organizmui yra labai pavojingos, nes jos dalijasi ir dauginasi itin greitai, ir į kitas kūno dalis išplinta greičiau, nei spėjama ligą diagnozuoti.

Dėl šios priežasties vėžio išgyvenimo rodikliai yra prastesni, nei kitų lėtinių ligų. Vis dėlto, tyrimai rodo, kad žmogaus priimami sprendimai iš dalies nulemia riziką susirgti vėžiu, rašo express.co.uk

Išgeriant du ar daugiau cukrumi saldintų gėrimų žarnyno vėžio rizika iki 50 metų amžiaus padidėja dvigubai

Neseniai atliktas ir žurnale „Gut“ publikuotas tyrimas susiejo cukrumi saldintus gėrimus su didesne žarnyno vėžio rizika. Per dieną suaugusiam žmogui išgeriant du ar daugiau cukrumi saldintų gėrimų žarnyno vėžio rizika iki 50 metų amžiaus padidėja dvigubai – bent jau moterims. Kiekviena papildoma porcija šių gėrimų ligos riziką padidina dar 16 procentų, o paauglystėje šis skaičius siekia net 32 procentus.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak „British Medical Journal“, cukrumi saldinti gėrimai, pavyzdžiui, gaivieji gėrimai, vaisių skonio gėrimai, sportiniai ir energetiniai gėrimai, JAV gyventojų mityboje yra pagrindinis suvartojamo cukraus šaltinis (39 procentai), o 12 procentų gyventojų jų išgeria daugiau nei tris porcijas per dieną.

REKLAMA

Norėdami patikrinti cukrumi saldintų gėrimų ir žarnyno vėžio rizikos sąsają, tyrėjai rėmėsi iš 95 464 „Nurses‘ Health Study II“ tyrimo dalyvių gauta informacija. Tai buvo ilgalaikis stebimojo pobūdžio tyrimas, kuriame dalyvavo 116 429 amerikietės moteriškos lyties slaugytojos nuo 25 iki 42 metų amžiaus. Tyrimas pradėtas vykdyti 1989 metais.

Du kartus dažniau išgirdo žarnyno vėžio diagnozę

Moterys pranešė, ką valgė ir gėrė, pildydamos specialius klausimynus kartą per ketverius metus, pradedant nuo 1991 metų. 41 272 iš jų 1998 metais nurodė, ką ir kokiais kiekiais gėrė ir paauglystėje (nuo 13 iki 18 metų). Taip pat buvo teikiama informacija apie įtaką daryti galėjusius faktorius, įskaitant žarnyno vėžio istoriją namuose, gyvenimo būdą, reguliarų aspirino ar kitų nesteroidinių priešuždegiminių vaistų bei vitaminų vartojimą.

REKLAMA
REKLAMA

1989 metais tyrimo dalyvių buvo papildomai paprašyta prisiminti savo sveikatos būklę, svorį (KMI) ir gyvenimo būdą paauglystėje. Per 24 stebėjimo metus, 109 moterys susirgo žarnyno vėžiu iki 50 metų amžiaus. Didesnis cukringų gėrimų suvartojimas suaugus buvo siejamas su didesne rizika susirgti liga, prieš tai įvertinus galima rizikai įtaką dariusius faktorius.

Lyginant su tais, kurie per dieną išgerdavo mažiau nei vieną porciją tokių gėrimų, daugiau nei vieną gėrimą suvartojusios moterys du kartus dažniau išgirdo žarnyno vėžio diagnozę, o kiekviena papildoma porcija riziką didino papildomais 16 procentų.

Iš 41 272 moterų, kurios papasakojo apie savo įpročius paauglystėje, kiekviena papildoma porcija kasdien buvo siejama su 32 procentais didesne rizika susirgti šia liga iki 50 metų amžiaus. Cukrumi saldintus gėrimus pakeitus gėrimais su dirbtiniu saldikliu, kava, pusriebiu ar riebiu pienu, rizika iki 50 metų susirgti žarnyno vėžiu sumažėjo nuo 17 iki 36 procentų,

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stebimojo pobūdžio tyrimas

Svarbu atkreipti dėmesį, kad tai buvo stebimojo pobūdžio tyrimas, kuris gali parodyti tik koreliaciją, o ne priežasties ir pasekmės ryšį. Turint omenyje, kad dauguma tyrimo dalyvių buvo baltaodės moterys, gauti rezultatai gali skirtis vyrams ar kitoms rasėms ar etninėms grupėms, pripažįsta šio tyrimo autoriai.

Vis dėlto, jie pabrėžia, kad tyrimo rezultatus galima įtikinamai paaiškinti biologiniais faktoriais – cukrumi saldinti gėrimai slopina alkio jausmą, todėl didėja rizika suvartoti per daug maisto ir priaugti svorio.

Šie gėrimai taip pat greitai kelia gliukozę kraujyje bei insulino išsiskyrimą, kuris laikui bėgant gali sąlygoti atsparumą insulinui, uždegiminius procesus, nutukimą ir 2–ojo tipo diabetą. Atsiranda vis daugiau įrodymų, kad fruktozė gali sutrikdyti žarnyno kaip barjero funkciją ir padidinti žarnyno pralaidumą, o tai skatina vėžio išsivystymą, teigia tyrėjai.

REKLAMA

„Cukrumi saldintų gėrimų vartojimas gali prisidėti prie augančios rizikos anksti susirgti žarnyno vėžiu. Sumažinus jų vartojimą ar juos pakeitus kitais gėrimais paauglystėje ar jaunystėje, tai gali būti papildoma strategija siekiant išvengti didelės žarnyno vėžio rizikos iki 50 metų“ – apibendrina tyrimo autoriai.

Daugiau nei 90 procentų žarnyno vėžiu sergančių žmonių jaučia vieną ar kelis iš šių simptomų:

Nepraeinantis tuštinimosi pasikeitimas – dažnesnis poreikis tuštintis, viduriavimas, o kartais – ir pilvo skausmai;

Kraujas tuštinantis, kai nėra kitų hemorojaus simptomų – dėl to mažai tikėtina, kad kraujavimą sukelia hemorojus;

Visuomet pavalgius prasidedantys pilvo skausmai, diskomfortas, pilvo pūtimas, dėl kurių kartais valgoma mažiau ir pradeda kristi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų