REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Premjerė Ingrida Šimonytė pirmo oficialaus vizito užsienyje atvyko į Briuselį. Vizitas vyksta neblėstant aistroms, kas – Prezidentas, premjeras ar abu Lietuvai turėtų atstovauti Europos Vadovų Taryboje. Prezidentui pozicijų neužleidžiant, Šimonytė pareiškė, kad daugiau su prezidentu apie tai nekalbės.

Premjerė Ingrida Šimonytė pirmo oficialaus vizito užsienyje atvyko į Briuselį. Vizitas vyksta neblėstant aistroms, kas – Prezidentas, premjeras ar abu Lietuvai turėtų atstovauti Europos Vadovų Taryboje. Prezidentui pozicijų neužleidžiant, Šimonytė pareiškė, kad daugiau su prezidentu apie tai nekalbės.

REKLAMA

Su Europos  lyderiais premjerė aptarė sankcijas Baltarusijai, ekonomikos gaivinimo planą, išmėgino ir prancūzų kalbos tarimo subtilybes. Įvykius Briuselyje seka žurnalistas Augustinas Šulija.

Premjerė Ingrida Šimonytė savo vizitą Briuselyje pradėjo susitikimu su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charlesu Micheliu. Pokalbio metu didžiausio dėmesio sulaukė Europos Sąjungos atsakas Aleksandro Lukašenkos rėžimo siautėjimui. Premjerė džiaugiasi, kad Briuselis atsižvelgė į Lietuvos siūlymus, kokias priemones būtina įtraukti atsakant Minskui. Tiesa, bendras visų 27 eurobloko šalių sutarimas dėl sankcijų, pasak jos, užtruks.

„Lukašenka sėdi ant durtuvų ir tuos durtuvus reikia kažkaip finansuoti. Žinoma, dalį lėšų gauti jam padeda Kremliaus režimas, bet kita dalis ateina įvairiais būdais iš galimybių dalyvauti Vakarų rinkose. Ar tai yra skolinimasis Vakarų rinkose, ar kiti sandoriai, per kuriuos yra uždirbama valiuta. Visai tai, manau, ES turės svarstyti“, – sako premjerė.

REKLAMA
REKLAMA

Netrukus po Vadovų Tarybos premjerė persikėlė į kitoje gatvės pusėje esančią Europos Komisijos būstinę. Susitikus su Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen ir pozuojant fotografams, spėjo išmėginti ir prancūzų kalbos tarimo subtilybes. Abi lyderės užsisėdėjo ilgiau, nei planuota. Aptarė klimato kaitos ir kovos su pandemija klausimus. Taip pat Europos Gaivinimo planuose Lietuvai numatytus 2 mlrd. 200 milijonų eurų. Pasak premjerės, europinių pinigų lietus turėtų pasipilti antroje metų pusėje.

REKLAMA

„Mes labai tikimės, kad tai įvyks liepos mėnesį. Jeigu liepos mėnesį Lietuvos planas bus patvirtintas, ko mes norėtume ir tikėtumės, tai jau antroje metų pusėje tikrai galėtume pradėti sklandžiai įgyvendini projektus“, – teigia ji. 

Skirti daugiau dėmesio Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (ICAO) tyrimui dėl Minske užgrobto lėktuvo, šiandien kolegas ministrus paskatino ir ropos Sąjungos Transporto, telekomunikacijų ir energetikos taryboje viešintis Marius Skuodys. „Šiandien, praėjus kuriam laikui, yra tinkamas metas aptarti, kas nutiko ir ką turėtume daryti, kad tokios situacijos daugiau niekada nepasikartotų“, – kalba Susisiekimo ministras Marius Skuodis. 

REKLAMA
REKLAMA

Ingridos Šimonytės pirmtakai – tiek Saulius Skvernelis, tiek Algirdas Butkevičius pirmaisiais savo vizitais į užsienį pasirinko ne Briuselį, o Latviją. Abu, Rygoje lankėsi netrukus pradėję eiti savo pareigas. O štai Ingrida Šimonytė pandemijos paralyžiuotoje Europoje savo oficialaus vizito užsienyje turėjo laukti net pusmetį. Pirmasis oficialus premjerės vizitas vyksta nerimstant aistroms tarp vyriausybės ir prezidentūros, kas Lietuvai turėtų atstovauti Europos viršūnių suvažiavimo metu.

Premjerės kelionės į Briuselį išvakarėse savo laiške premjerei Gitanas Nausėda pakartojo, kad Briuselyje Lietuvą atstovaus pats, nes tai jį įpareigoja Konstitucija. Šimonytė, kuri Nausėdai tartis, kas turi važiuoti į Briuselį, laiškais siūlė jau dukart, aiškina, kad daugiau to tikrai nedarys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi laišką, kaip suprantu, Vyriausybė gavo vakar, neturėjau didelės progos nagrinėti to teksto viso, specialiai rinkti argumentų. Tikrai nemanau, kad rašysiu prezidentui trečią laišką, nemanau, kad bus labai didelės vertės“, – sako I. Šimonytė.

Tačiau Seimo konservatorius Matas Maldeikis prezidento laišką išvadino neparemtų teisiniais argumentais ir žada svarstyti, ar negrįžti prie Seime įregistruoto įstatymo, kuriuo siūloma teisiškai reglamentuoti, kas turi atstovauti Lietuvai Europos Vadovų Taryboje. Pati premjerė sako Briuselyje šiandien viešinti vyriausybės reikalais ir Nausėdos darbo Briuselyje nedirba.

„Europos Vadovų Taryboje vadovai gali pasakyti, kad mes siekiame kažkokio tai tikslo, bet ne vadovų Taryba tą tikslą įgyvendina ar neįgyvendina. Yra praktiniai dalykai. Yra praktiniai dalykai, techniniai dalykai, kuriuos sprendžia vyriausybė“, – atsako ji. 

REKLAMA

Vizito Briuselyje metu premjerė laiko rado nuvykti ir į Europos Parlamentą, kur ji susitiko su didžiausios parlamente, Europos liaudies partijos frakcijos vadovu Manfredu Werberiu. Šiaip frakcijai priklauso Lietuvos konservatoriai. Įprasta, kad frakcijoms priklausantys šalių lyderiai su frakcijos vadovais derina bendrą poziciją prieš Europos Vadovų Tarybą.

Susitikimo su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu metu planuoja aptarti agresyvius Rusijos ir Baltarusijos veiksmus ir kitus saugumo iššūkius. Vėliau premjerė grįš į Europos Parlamentą susitikti ir su Europos Parlamento vadovu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų