REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tūkstančiai šalies gyventojų šiuo metu yra sustabdę papildomos pensijos kaupimą pensijų fonduose. Jeigu nieko nedarys, net ir be jų sutikimo netrukus kaupimas bus atnaujintas.

Tūkstančiai šalies gyventojų šiuo metu yra sustabdę papildomos pensijos kaupimą pensijų fonduose. Jeigu nieko nedarys, net ir be jų sutikimo netrukus kaupimas bus atnaujintas.

REKLAMA

Dėl to jie gaus mažesnį atlyginimą. Kita vertus, dabar gyventojų negaunami pinigai bus pervesti į fondus, o už juos – nupirkti vertybiniai popieriai.

Sulaukus pensijos, jie bus parduoti. Jeigu pardavimo kaina neviršys 5 tūkst. eurų, visus pinigus gyventojai gaus iš karto. Jeigu viršys – dalimis kas mėnesį arba rečiau.

Taigi, sprendimas nieko nedaryti arba iš naujo stabdyti kaupimą gali lemti, kaip ir kokia suma pinigų galės naudotis gyventojai, išėję į pensiją.

Po 100 eurų – kiekvienam kaupiančiam

Lietuvos banko duomenimis, 2021 m. pabaigoje Lietuvoje iš viso veikė 40 II pakopos pensijų fondų, kuriuos valdė 5 pensijų kaupimo bendrovės. Bendra jų grynųjų aktyvų vertė sudarė beveik 5,91 mlrd. eurų. Jie priklauso 1,4 mln. šalies gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA

Vasario pabaigoje Rusijos Ukrainoje sukeltas karas supurtė ir finansų rinkas, kurių nuotaikos atsispindi ir pirmojo ketvirčio Lietuvos pensijų fondų rezultatuose.

REKLAMA

Preliminariais Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos duomenimis, II pakopos pensijų fondų vidutinė svertinė grąža šiemet sausį-kovą sumažėjo -4,45 proc., o vertė sudarė 5,77 mlrd. eurų.

Grubiai skaičiuojant, net ir toliau į fondus pervedant kaupiančių pinigus, nuo praėjusių metų gruodžio pabaigos iki šio kovo pabaigos gyventojų turto vertė fonduose sumažėjo 140 mln. eurų. Skaičiuojant vienam kaupiančiajam, tai vidutiniškai būtų po 100 eurų.

Fondų vertės svyravimai yra įprastas dalykas. Per ilgesnį laiką ji paprastai didėja. Tačiau jeigu kaupti nustojama arba į pensiją išeinama fondų nuosmukio metu, pensininkai gauna mažiau pinigų.

REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, jeigu dėl vertės sumažėjimo asmeniškai jų sukaupto turto vertė krinta iki mažiau nei 5 tūkst. eurų, jie gali tokiu metu sustabdyti kaupimą ir atėjus laikus visus pinigus pasiimti iš karto.

Tūkstančiams jau visai nedaug iki pensijos

„Sodra“ primena, kad yra skirtumas tarp automatinio įtraukimo į pensijų kaupimą ir automatinio jo atnaujinimo. 

„Į pensijų kaupimą II pakopoje įtraukiami žmonės, kurie iki šiol niekada nekaupė pensijai ir tie, kurie 2019 m. atsisakė dalyvauti pensijų kaupime. Įstatymas numato, kad žmonės įtraukiami į kaupimą kas 3 metus, kol jiems sukaks 40 m.

Šiais metais pranešimus apie siūlomą automatinį įmokų atnaujinimą gavo ir tie gyventojai, kurie 2019 m. neterminuotai sustabdė pensijų kaupimą. Tokių žmonių yra beveik 175 tūkst.“ – aiškino „Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji pabrėžė, kad šie gyventojai nėra naujai įtraukiami į pensijų kaupimą – jie jau buvo kaupimo dalyviai, tik sustabdė įmokų pervedimą.

„Nuo šių metų liepos 1 d. jų įmokų pervedimas bus atnaujinamas automatiškai, jei iki birželio 30 d. jie neatsisakys įmokų pervedimo atnaujinimo.

Įstatymas numato, kad, atsisakius įmokų pervedimo atnaujinimo šiais metais, ši procedūra bus kartojama dar du kartus kas trejus metus, nepriklausomai nuo įmokas sustabdžiusio asmens amžiaus. Kaip ir įtrauktieji į pensijų kaupimą, šie žmonės gali atsisakyti įmokų pervedimo atnaujinimo“, – komentavo patarėja.

„Sodros“ duomenimis, iš viso pranešimai apie galimą įmokų atnaujinimą išsiųsti 175 tūkst. gyventojų, 80 tūkst. atsisakė įmokų atnaujinimo.

REKLAMA

Skaičiuojama, kad yra beveik 90 tūkst. 41–59 m. amžiaus įmokas sustabdžiusių gyventojų, kuriems siūloma atnaujinti įmokų pervedimą. Taip pat 13 tūkst. tokių gyventojų, kuriems jau 60–65 metai, ir dar 34 asmenys, kuriems jau per 66 m.

Nėra vieno atsakymo, ar apsimoka

Bendrovės „M Capital“ regiono vadovas Benas Pilipauskas priminė, kad visi pensijų fondų dalyviai bus automatiškai paskirstyti bendrovėms į jų valdomus fondus pagal jų amžių atitinkantį fondą.

Vyriausi gyventojai priskiriami tokiems fondams, kurie daugiausia lėšų investuoja į mažiausiai rizikingus, vertybinius popierius. Tai yra į tokius, kurių vertė per trumpą laiką keičiasi mažiausiai.

REKLAMA

„Kuo arčiau pensinio amžiaus gyventojams renkamas saugus investavimo planas, kai akcijų dalis nuo kompanijos priklausomai svyruoja nuo 10 proc. iki 19 proc. Atitinkamai jaunesniems žmonėms skirti fondai į akcijas (t.y. rizikingesnes investicines priemones) investuoja aktyviau“, – aiškino B. Pilipauskas.

Jo teigimu, kaip rodo Lietuvos banko duomenys, per pastaruosius trejus metus mažiausiai rizikingų fondų vidutinė vertė augo sparčiau nei vidutinė infliacija.

Kita vertus, nereikėtų pamiršti, kad priklausomai nuo fondo, kiekvienais metais gyventojas turi sumokėti nuo 0,2 proc. iki 0,5 proc. mokestį nuo jo vertės už fondo valdymą. Be to, yra ir 2,5 proc. dydžio vienkartinis mokestis nuo sukaupto turto vertės, kuris taikomas įsigyjant pensijos anuitetą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, ar visiems asmenims, kuriems iki pensijos liko, pvz., 5 ar mažiau metų (ar kurie jau yra pensininkai), apsimoka atnaujinti kaupimą, B. Pilipauskas atsakė taip:

„Nėra vieno teisingo atsakymo. Nuo kiekvieno žmogaus tikslų priklauso, ar apsimoka ar ne. Jei asmuo yra sukaupęs mažiau nei 5 tūkst. eurų, jis dar pretenduoja į vienkartinę išmoką, jei jam nedaug likę iki 10 tūkst. eurų, reikia skaičiuoti, ar reikia kaupti ar ne, nes suma gali viršyti 10 tūkst. eurų ribą ir tada reiks pirkti iš „Sodros“ anuitetą. Tad tikrai tai yra labai individualus sprendimas. Tokiais atvejais rekomenduojama pasitarti su šios srities specialistu.“

Pensijų fonduose sukauptos lėšos yra asmeninis žmogaus turtas ir išėjęs į užtarnautą poilsį turi teisę su šiuo turtu elgtis pagal savo poreikius o ne kaip dabar aprašyta įstatyme. Tai eilinis Lietuvos Konstitucijos nuostatų pažeidimas. Todėl būtina peržiūrėti ir pakeisti teisės aktą iš esmės, paliekant teisę žmonėms patiems spręsti ką daryti su pensijų fonduose sukauptomis lėšomis.
PARAZITAVIMAS zmoniu saskaita. Ka siandien nupirksiu uz 100 euru, po 20-30 netu TIKRAI TO NENUPIRKSIU uz 100 euru. O VALDYTOJAI darosi dIDELIUS PINIGUS SAU !!!
Ne tik pensininkai nuskriausti. Mūsų valdžia šimtamyliais žingsniais eina į 1940-ųjų metų situaciją, kai Smetonos nepalaikė ne tik komunistai, bet ir didžioji visuomenės dalis. Smetona net nesikraustė į Vilnių, nes iš Kauno pasitraukti paprasčiau. Nepaisant, kad turėjome vieną moderniausių kariuomenių Europoje, kuriai buvo skiriama milžiniškos biudžeto lėšos. Bet ji valdžios negynė, nors Smetona per paskutinį posėdį nebuvo už pasidavimą be šūvio. Taip ir dabartiniai, didina biudžetą, pratęsinėja nepaprastąją padėtį, kur net vaikui aišku, kad ne dėl išorės situacijos ji pratęsiama. Turiu blogą nuojautą, kad šitos valdžios niekas negintų, nes demoralizavosi ji iš esmės, apsitvėrė tvoromis ir gardais, apsistatė Seimą šarvuočiais. Atviromis kortomis kalbėdama, kad dalies visuomenės gyvenimas bus paverstas pragaru (o taip ir buvo, teko išeiti iš darbo, nutraukti studijas ir pan), ji nesitikėjo, kad rytų kaimynas surengs puolimą. Niekas mes nesitikėjome.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų