REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
39
Neištikimybė

Patirti mylimo žmogaus išdavystę, tikriausiai, kiekvienam būtų didelis emocinis smūgis. Kartais neištikimybės bijome taip, kad nepastebime akivaizdžių to ženklų, arba atvirkščiai, kiekvienoje smulkmenoje bandome įžvelgti galimus partnerio nuklydimus.

39

Patirti mylimo žmogaus išdavystę, tikriausiai, kiekvienam būtų didelis emocinis smūgis. Kartais neištikimybės bijome taip, kad nepastebime akivaizdžių to ženklų, arba atvirkščiai, kiekvienoje smulkmenoje bandome įžvelgti galimus partnerio nuklydimus.

REKLAMA

Šeimos santykių instituto gydytoja psichoterapeutė, šeimos mediatorė Dalia Lenčiauskienė tikina, kad norint atpažinti partnerio neištikimybę, būtina atkreipti dėmesį į ženklų visumą, tačiau jokiu būdu nedaryti skubotų išvadų ir pasikliauti vienu įžvelgtu faktoriumi.

Apie neištikimybės priežastis, ženklus bei kaip elgtis susidūrus su partnerio nuklydimu į kairę, plačiau su gydytoja kalbamės tolimesniame interviu.

Ženklai, išduodantys neištikimybę

Sutuoktinio ar partnerio neištikimybę pirmiausia išduoda jo pasikeitęs elgesys: telefone arba kompiuteryje įvesti slaptažodžiai, siekis kaip įmanoma labiau apsaugoti bet kokią savo asmeninę informaciją, dažnai iš rankų nepaleidžiamas mobilusis telefonas.

REKLAMA
REKLAMA

„Galimi pokyčiai ir seksualiniuose įpročiuose, pavyzdžiui, atsisakymas mylėtis, pasikeitęs mylėjimosi stilius arba atvirkščiai – kartais neištikimybė įkvepia užsiimti seksu kur kas dažniau, nei įprastai. Taip pat neištikimas partneris netikėtai gali imti ypač rūpintis savo išvaizda bei apranga, neištikimos moterys imti pirkti prabangesnius, seksualesnius apatinius drabužius“, – teigia Dalia Lenčiauskienė.

REKLAMA

Vienas rimtesnių partnerio neištikimybės ženklų – atsisakymas leisti laisvalaikį su savo antrąja puse bei vis pasikartojančios spontaniškos, neplanuotos partnerio išvykos. Esant šeimoje neištikimybei, namuose įprastai jaučiama įtampa, ir nors tuo metu partnerio nuklydimai nėra išsiaiškinti, įsitempęs jaučiasi ir tas, kuris įtaria savo partnerį, ir tas, kuris apgaudinėja.

„Dvigubą gyvenimą gyventi nėra lengva, neištikimas žmogus praranda santykiuose spontaniškumą, stengiasi filtruoti, ką sako, vengia juokauti ir jaučiasi kaltas“, – aiškina psichoterapeutė.

REKLAMA
REKLAMA

Specialistės teigimu, neištikimus partnerius gali pradėti kamuoti nemiga, ištikti panikos priepuoliai ar apimti agresyvumas. Taip pat tokio partnerio charakteris ar elgesys gali tapti neįprastai bjaurus: nesibaigiantys priekaištai savo antrajai pusei, nepaaiškinami priekaištai. Pasak pašnekovės, tokiu elgesiu neištikimas partneris siekia sumažinti kaltės jausmą, siekiant antrąją pusę pamatyti kuo blogesnį.

Be to, neištikimybę jaučia ir vaikai. Jie gali nieko konkrečiai nežinoti, tačiau nujausdami tėvų nuklydimus jie jaučiasi nesaugūs, tampa liūdni, paauglių elgesys gali tapti problematiškas.

Neištikimybės priežastys

Jos skirstomas į kelias grupes. Viena iš jų – asmenybės bruožai. Psichoterapeutė neslepia, kad yra žmonių grupės, kuriems yra didesnė riziką būti neištikimiems. Jie dažniausiai būna garbėtroškos, pasižymintys narciziškumu ir siekiantys demonstruoti savo ego. Taip pat tie, kurie vengia artumo, intymumo ir stengiasi išlaikyti tam tikrą ribą net tarp savęs ir sutuoktinio – jie irgi turi padidintą riziką susirasti meilužę arba meilužį. Asmenys, turintys padidintą seksualinį potraukį taip pat priskiriami prie dažnai neištikimų žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitos priežastys, galinčios lemti neištikimybę – tai vertybės. Pavyzdžiui, aplinka, kurioje toleruojamas laisvas elgesys, menki santuokiniai įsipareigojimai, nepasižadėjimas būti ištikimiems.

Taip pat link nuklydimo į kairę gali pastūmėti gyvenimas atskirai, intymių santykių neturėjimas arba nepasitenkinimas jais bei priklausomybė nuo sekso.

„Dar viena priežastis – emocinių poreikių nepatenkinimas. Įprastai tai patiriantys žmonės stengiasi išsaugoti santykius ir kaip įgalėdami slepia neištikimybę nuo šeimos, nes meilužis arba meilužė patenkina tik vieną ar du emocinius poreikius, kurių trūksta šeimoje, pavyzdžiui, pripažinimo, intymumo, žavėjimosi, palaikymo, bendravimo intelektualiomis temomis.

REKLAMA

Tokiais atvejais neištikimybė tampa lyg ramstis, tačiau pasvėrus meilužio arba meilužės ir šeimos svarbą, šeima neabejotinai viską nusvertų ir būtų kur kas reikšmingesnė tam, kuris ją išduoda. Dėl šios priežasties partneris įprastai ypač stengiasi nuslėpti savo nuklydimus“, – nurodo gydytoja.

Anot specialistės, emocinių poreikių nepatenkinimo problema itin dažna šeimose, kuriose nors vienas iš partnerių daug laiko praleidžia darbe, ypač jei darbo reikalais tenka keliauti. Tokiose situacijose į neištikimybę yra linkęs tiek liekantis namuose, tiek keliaujantis.

Siekis atkeršyti yra dar viena svari priežastis, kodėl žmonės tampa neištikimi. Tokį elgesį gali paskatinti reakcija į buvusius partnerio nuklydimus arba pasijaučiant neįvertintu. Pavyzdžiui, jei vyras stengiasi nustebinti šeimą ir jai planuoja kelionę, renka viešbučius, maršrutus, įdeda daug laiko ir pastangų, tačiau žmonai vis tiek niekas netinka, vyras neištikimybę gali pasitelkti kaip kompensaciją už patirtą skriaudą, net jei to žmona ir nesužinos.

REKLAMA

Taip pat asmenybės, labiau linkusios į depresiją, slogią nuotaiką, neištikimybe gali siekti išsklaidyti niūrias mintis.

Kaip elgtis sužinojus?

Sužinojus apie partnerio neištikimybę, anot gydytojos, išgyvenimai ir jų sukelti simptomai gali būti prilyginami potrauminio streso sutrikimams.

„Sužinojus apiepartnerio nuklydimus, kad ir kaip būtų sunku, svarbu nepulti iš karto aiškintis, daryti skubotų sprendimų, o skirti laiko sau. Pabūti su savo mintimis, jausmais, pagalvoti, ką jums ir partneriui reiškia neištikimybė, ką tai pasako apie jūsų santykius. Atsidūrus tokioje situacijoje gali pagelbėti specialistas, geras draugas arba artimieji“, – pataria Dalia Lenčiauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Psichoterapeutė aiškina, kad išduotas žmogus pradžioje yra itin pažeidžiamas ir nors sužinojus apie partnerio nusukimą į kairę pulsite nedelsiant su juo skirtis, taip skausmo nesumažinsite.

Skyrybos pasitikėjimo savimi nesustiprins ar nesugrąžins, taip gali atsirasti daug psichologinių, finansinių problemų, kaip skyrybų procesas, klausimas dėl vaikų, buitiniai rūpesčiai, gyvenamoji vieta. Juos įveikti esant krizei gali būti per sunku, todėl verta palaukti, kol emocinis skausmas aprims.

Kaip atleisti?

Atleidimas ir susitaikymas dažniausiai priklauso nuo priežasčių, kodėl šeimoje vienas iš partnerių tapo neištikimas. Jeigu anksčiau šeimoje ilgą laiką buvo svarstoma apie skyrybas, susitaikyti sudėtinga, tačiau esant kitoms situacijomis, psichoterapeutė tvirtina, kad pasitelkus pastangas ir norą, atleisti įmanoma.

REKLAMA

„Kad neištikimybė būtų atleista, pirmiausia, svarbus savo klaidų pripažinimas, gailėjimasis, suvokimas, kiek daug skausmo buvo suteikta šeimai. Jei neištikimas žmogus nuoširdžiai gailisi ir nori ištaisyti savo klaidas – tai vienas žingsnių susitaikymo link“, – sako pašnekovė.

Vis dėlto, gražių žodžių nepakanka ir norint atkurti pasitikėjimą, būtina imtis veiksmų. Buvęs neištikimas partneris ne tik privalo nutraukti visus galimus ryšius su savo meiluže ar meilužiu, tačiau jei to reikia, net išeiti iš darbo, atsiriboti nuo netinkamų draugų, atsisakyti mėgstamos veiklos ir visaip kaip panaikinti sąlygas, kad nuklydimas į kairę nepasikartotų.

„Trečioji sąlyga yra ryžtas išsiaiškinti neištikimybės priežastis. Jeigu tai pavyksta porų arba asmeninėje terapijoje, poros ar šeimos santykiai tampa net dar geresni, kokybiškesni, negu buvo prieš įvykstant neištikimybei. Norint išsiaiškinti nuklydimo priežastis ir sukurti tvirtus ryšius, tinkamiausia yra specialisto pagalba“, – pasakoja psichoterapeutė Dalia Lenčiauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų