REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors radinių biurai daugelyje Europos miestų ar net sostinės kavinių jau nebe naujiena, Šiauliuose tokio dar nėra. Pamestus daiktus radę gyventojai juos tegali atnešti į policiją. Kad radinių biurai teigiamai veikia ne tik žmonių emocijas, pastebi net psichologai.

REKLAMA
REKLAMA

Radinių biuro naudos neįžvelgia

Praeityje Šiaulių policijoje kažkada veikė žmonių vadinamas radinių biuras, į kurį užsukę žmonės galėjo atnešti rastus pamestus daiktus. Dabar daugelis šiauliečių greičiausiai net nežino, kur reikia kreiptis, praradus vieną ar kitą daiktą.

REKLAMA

Anot Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovės spaudai Gailos Smagriūnienės, į policiją atneštus daiktus. Seniau registruodavo ir savo kabinete saugodavo vienas pareigūnas.

„Tai buvo dar sovietiniais laikais, vėliau prasidėjo etatų mažinimas..." - senus laikus prisimena policijos atstovė spaudai. Ji nemano, kad komisariatui reikėtų radinių biuro. Esą daiktai nepasimeta. G. Smagriūnienės žiniomis, kai kurie radiniai laikinai saugomi budėtojų dalyje, o, tarkim, dokumentai netrukus po atnešimo nukeliauja į tam tikrą įstaigos skyrių. Jei tai vairuotojo pažymėjimas – į Kelių policijos biurą, ir pan.

REKLAMA
REKLAMA

Aukcionų dėl menkaverčių daiktų neskelbia

Policijos pareigūnai neretai prašo žiniasklaidos pagalbos – paskelbti fotografijas apie rastus daiktus. Tokia informacija skelbiama ir policijos įstaigų interneto puslapiuose. Ar ten skelbiami visi rasti daiktai, policijos pareigūnai patvirtinti negalėjo.

Neretai policijos pareigūnai prašo publikuoti ir menkaverčių daiktų: kelnaičių, kojinių, naudotų higienos priemonių nuotraukas. Jei tokių daiktų savininkai neatsiranda, policijos pareigūnai menkaverčius daiktus teigia tiesiog sunaikinantys po pusmečio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vertingesni daiktai tebelaukia šeimininkų

Anot Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešųjų ryšių poskyrio viršininko Artūro Šliavo, šiuo metu komisariate šeimininkų laukia gal pora šimtų daiktų. Tarp jų yra ir gana vertingų daiktų: žoliapjovė, elektrinis šildymo katilas, vaikiškas vežimėlis, rankinės, telefonai ir net nesugedęs dviratis.

Beje, pareigūnas galėtų prisiminti ne vieną atvejį, kai į policiją žmonės atnešė pinigų prikimštą piniginę.

Vienas iš jų buvo gana plačiai nuskambėjęs ir spaudoje. Šiuo metu advokate dirbanti, o tada buvusi tardytoja Jūratė Bieliauskienė pagal tuometinį valiutos kursą rado 200 tūkstančių litų užsienio valiuta. Moteris iš karto nusprendė grąžinti pinigus. Pinigai šeimininką, buvusį bankrutavusios „Nuklono" gamyklos darbuotoją, pasiekė tik po dvejus metus trukusių teismų. Iš pradžių šiaulietis tikino pats radęs šiuos pinigus, bet galiausiai prisipažino, jog čia – jo viso gyvenimo santaupos.

REKLAMA

„Jeigu piniginę su pinigais atgavęs žmogus norėtų atsilyginti ją radusiajam, mes mielai būtume nusiteikę tarpininkauti", - teigia A. Šliavas.

Bešeimininkiai daiktai – Mokesčių inspekcijai

Ne visos rastų daiktų istorijos pareigūnams malonios. A. Šliavas sakė galintis prisiminti ne vieną atvejį, kai žmonės į policiją atitempė prie konteinerių rastus išmestus, niekam nereikalingus daiktus.

„Šiaip žmonės gana dažnai atneša į policiją rastus daiktus - daugiausia pasus, asmens tapatybės korteles, vairuotojų pažymėjimus", - vardija A. Šliavas.

REKLAMA

Neatsiradus šeimininkams po tam tikro laiko daiktai perduodami Mokesčių inspekcijos žinion. Praėjusiais metais Valstybinės mokesčių inspekcijos Šiaulių skyriui vertingų daiktų neperduota. Tokių daiktų pareigūnai teigia negavę.

Dažniau užsibūna nežymėti daiktai

Surasti savo šeimininkų dažniausiai nelemta nežymėtiems daiktams. „Nenumeruotų daiktų savininkai atsiranda retai, gal 5-10 procentų. Dažniau atsiranda numeruotų daiktų savininkai, t. y. dviračių, telefonų. Arba daiktų, kurie žymėti policijoje, savininkai", - tvirtina A. Šliavas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pareigūnai įsitikinę, kad bešeimininkių daiktų galėtų būti mažiau, jei žmonės dažniau ryžtųsi žymėti daiktus. Šiauliečiams nereikia televizorių ir kompiuterių tempti į komisariatus, žmonės pareigūnus gali pasikviesti į namus ar į darbovietes.

Norintieji atgauti pamestus daiktus turės pareigūnams pateikti dokumentus arba smulkiai nurodyti daikto individualius požymius. Pasak pareigūnų, apgavikų, besigviešiančių svetimų daiktų, nepasitaiko.

Teigiamai veikia ne tik emocijas

Kad radinių biurai tik teigiamai veikia žmones, yra pastebėję ir psichologai. „Atsiranda džiaugsmo pojūtis, auga ir pasitikėjimas aplinkiniais", - tvirtina Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro vedėjas, gydytojas psichiatras Vytautas Bartkevičius. Jo žodžiais, radinių biurai ugdo žmogų kaip asmenybę. V. Bartkevičius mano, kad neturėtume atsilikti nuo tų, kurie jau spėjo įžvelgti radinių biurų naudą.

REKLAMA

„Populiaresniais tapę radinių biurai padės kurti stipresnę bendruomenę, atves ją į vakarietišką", - įsitikinęs V. Bartkevičius.

Kol Šiauliuose nėra radinių biuro, kuriasi internetiniai radinių biurai. Juose netrūksta ir savo daiktus pametusių šiauliečių skelbimų. Tiesa, šių interneto svetainių pavadinimai išties keisti, pavyzdžiui, www.zioplys.... ir t. t.

Asta VOLKOVAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų