REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didelių elektros kainų išvarginti vartotojai bent kurį laiką galės atsikvėpti – nepriklausomo tiekimo kaina gyventojams nukrito žemiau valstybės kompensuojamos 28 ct/kWh ribos. Pasak „Elektrum Lietuva“ ekspertų, kainų posūkį šia linkme labiausiai lėmė brangimo tendencijos nerodantys ateities sandoriai, kurie turi didelės reikšmės elektros tarifų nustatymui. 

Didelių elektros kainų išvarginti vartotojai bent kurį laiką galės atsikvėpti – nepriklausomo tiekimo kaina gyventojams nukrito žemiau valstybės kompensuojamos 28 ct/kWh ribos. Pasak „Elektrum Lietuva“ ekspertų, kainų posūkį šia linkme labiausiai lėmė brangimo tendencijos nerodantys ateities sandoriai, kurie turi didelės reikšmės elektros tarifų nustatymui. 

REKLAMA

„Elektros kainos didmeninėje rinkoje palaipsniui mažėjo kelias savaites, veikiamos skirtingų faktorių: dujų ir rusiškos naftos kainų lubų, teigiamo elektros gamybos ir vartojimo balanso, rekordiškai šiltos su daug kritulių žiemos Europoje. Elektros kainų ateities sandoriai biržoje, kuriais remiamės nustatydami savo elektros kainų tarifus, taip pat brangimo nerodo. Be to, pagreitį įgauna ir mūsų vystomi nuosavi elektros gamybos projektai. Todėl stebėdami rinką bei planuodami savo gamybos pajėgumus ir siūlome vartotojams mažesnes, realią situaciją atitinkančias kainas. Tai yra akivaizdžiai matomas liberalizacijos privalumas, nes būtent liberalizacija ir prisideda prie kainų „karpymo“, – komentuoja energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga.

Pasak jo, toks kainų pokytis turėtų išjudinti rinką ir paskatinti vartotojus, net ir jau pasirinkusius tiekėjus, migruoti paskui geriausius pasiūlymus, o nepriklausomo tiekėjo dar nepasirinkusius gyventojus tai padaryti kaip tik dabar.

REKLAMA
REKLAMA

„Sakyčiau, dabar yra tas laikas, kai gyventojai iš naujo turėtų įvertinti, ar nepermoka už elektrą, ar gauna lanksčias sąlygas, ar yra patenkinti suteikiamomis paslaugomis. Šiandien situacija yra iš esmės pasikeitusi, tad tuo reikėtų naudotis. Ir nevertėtų apsisprendžiant remtis valstybės kompensacijomis – jos kol kas garantuojamos pusei metų, kas bus po to, sprendimo nėra“, – teigia M. Giga.

REKLAMA

Šiuo metu bendrovės siūloma kaina vartotojams tesiekia 27,845 ct/kWh, o tai reiškia, kad pasirinkę tokį variantą, kuris nebesiekia 28 ct/kWh, vartotojai ne tik laimi patys, bet ir nuima dalį finansinės naštos nuo valstybės pečių, kadangi tokiu atveju valstybei nebereikės mokėti kompensacijų už didesnę nei 28 ct riba kainą. 

Ypač atidūs turėtų būti tie nepriklausomų tiekėjų vartotojai, kurie sudarė sutartis pernai vasarą ir rudenį, kai elektros kainos buvo itin sukilusios ir siekė 40-50 ct/kWh. Jei pasitikrinus galiojančias sąlygas ir kainas atrodo, kad permokama, reikia išnaudoti dabartinę palankią situaciją, klausti tiekėjo, ką jis gali pasiūlyti, arba keisti tiekėją.

REKLAMA
REKLAMA

„Vartotojas turi teisę nutraukti brangias sutartis, apie tai sutartyje nustatytais terminais informavęs tiekėją, ir pasinaudoti kito tiekėjo siūloma mažesne fiksuota kaina. Planų pasirinkimas šiuo metu tikrai nemažas, tiek norintiems „prisirišti“ kainas ilgesniam, tiek trumpesniam laikui. Pavyzdžiui, mes siūlome planą, kurio išskirtinumas yra kas pusmetį peržiūrimos kainos, o vartotojas nėra saistomas jokiais įsipareigojimais, gali bet kada nutraukti sutartį ir išeiti, jei ras geresnį pasiūlymą“, – aiškina vadovas.

Jo teigimu „Elektrum Lietuva“ taip pat peržiūri sutarčių su esamais klientais sąlygas ir jau pateikė jiems pasiūlymus perfiksuoti naujas, žemesnes kainas elektros tiekimui nuo vasario 1 d. Dabartinis bendrovės kainos pasiūlymas galioja iki sausio 30 dienos (imtinai).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bendrovės vadovas įsitikinęs, kad tiekėjo dar nepasirinkusiems vartotojams taip pat dabar verta išeiti iš visuomeninio tiekimo ir fiksuoti palankiai žemą kainą, sudarant sutartį su nepriklausomu tiekėju. Prarasti jie nieko nepraranda, o laimėti gali jau dabar ir ateityje, jei visuomeninio tiekimo kaina pakils ar nebeliks valstybės kompensacijų.

Esantiems visuomeniniame tiekime reikia atkreipti dėmesį į tai, kad visuomeninio tiekimo kaina yra nustatyta artimiausiam pusmečiui, per kurį ji kisti negali, tačiau po liepos 1 d. bus nustatoma nauja. Kokia ji bus – prognozuoti sunku, tačiau neatmetama, kad kaina gali augti.

Nuo 2023 m. sausio 1 d. Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) patvirtinta visuomeninio tiekimo kaina, aktuali nepriklausomų tiekėjų vis dar nepasirinkusiems vartotojams, siekia 56,5 ct/kWh, pritaikius valstybės skiriamą kompensaciją – 28 ct/kWh. Šiuo metu visuomeniniame tiekime vis dar yra apie 521 tūkst. vartotojų, iš jų apie 46 tūkst. priskirti antrajam elektros rinkos liberalizavimo etapui, kuris jau pasibaigęs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų