REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pienligė – viena iš dažniausių ir nemaloniausių ligų, su kuria susiduria įvairaus amžiaus moterys. Ji bent kartą gyvenime užklumpa 3 iš 4 moterų, kurioms tenka kovoti su nemaloniais simptomais. Apie tai, kas sukelia pienligę ir kaip ji yra gydoma, naujienų portalui tv3.lt pasakoja gydytoja ginekologė dr. Viktorija Tarasevičienė.

Pienligė – viena iš dažniausių ir nemaloniausių ligų, su kuria susiduria įvairaus amžiaus moterys. Ji bent kartą gyvenime užklumpa 3 iš 4 moterų, kurioms tenka kovoti su nemaloniais simptomais. Apie tai, kas sukelia pienligę ir kaip ji yra gydoma, naujienų portalui tv3.lt pasakoja gydytoja ginekologė dr. Viktorija Tarasevičienė.

REKLAMA

Specialistė nurodo, kad pienligė yra antra dažniausia makšties infekcija, kuri nemalonius pojūčius sukelia didelei daliai lytiškai aktyvių, turinčių menstruacinį ciklą ir galinčių susilaukti vaikučio moterų.

Ginekologė pabrėžia, kad šia liga nėra užsikrečiama iš aplinkos, ji susijusi su vidiniais organizmo pokyčiais, kai sutrinka makštyje esančių mikroorganizmų santykis:

„Pienligė nėra iš išorės gaunama infekcija. Ją sukeliantis grybelis (candida albicans) yra natūralios makšties mikrofloros dalis. Tačiau esmė tokia, kad makštyje ir gerosios bakterijos, ir kiti mikroorganizmai turi gyventi tam tikromis proporcijomis. Kai išnyksta gerosios bakterijos, išsidaugina kitos, kurioms tuo metu terpė yra palankiausia.“

REKLAMA
REKLAMA

Išskiria infekciją galinčius sukelti veiksnius

Kaip pagrindinius rizikos veiksnius susirgti pienlige, specialistė įvardija imuninės sistemos nusilpimą, sudėtinių  kontraceptinių tablečių, antibiotikų vartojimą. Ginekologė sako, kad, norinti išvengti pienligės, pirmiausia reikėtų nepamiršti profilaktikos. Pavyzdžiui, jei dėl vienokių ar kitokių priežasčių moteriai tenka vartoti antibiotikus, ji turėtų kartu vartoti ir gerąsias makšties bakterijas – žvakučių ar geriamųjų tablečių pavidalu.

REKLAMA

Rizika susirgti pienlige didėja, jei moteris serga kitomis gretutinėmis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu ar imuninės sistemos ligomis ir vartoja kokius nors hormonus ar chemoterapinius vaistus.

„Įtakos turi ir paprasti dalykai, tokie kaip stresas, net ir per dažnas higienos laikymasis. Tarkim, moteris ryte ir vakare prausiasi su muilu, tai irgi gali sukelti pienligę dėl lytinių organų gleivinės išsausėjimo, išnykusių, išplautų gerųjų bakterijų. Ypač nerekomenduotina plauti makštį specialiais irigatoriais.

Pienligės atsiradimui taip pat įtakos turi aptempti sintetiniai apatiniai ar kelnės. Kai nepraeina oras, atsiranda gera terpė daugintis grybeliui“, – nurodo ginekologė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji sako, kad jei moteriai dažnai kartojasi pienligė, gydytojai užduoda kelis klausimus, kurie taip pat gali padėti išsiaiškinti infekcijos priežastis:

„Klausiame, gal moteris vartoja daug saldžių maisto produktų arba daug pieno produktų, kuriuose gausu laktozės, nes didelis cukraus kiekis teoriškai sudaro palankią terpę makšties gleivinėje daugintis grybeliui. Deja, rimtų mokslinių įrodymų šiuo klausimu nėra. Ir ne visoms moterims, kurios mėgsta saldžiai ar vartoja daug pieno produktų, pasireiškia pienligė, tai daugiau susiję su organizmo imunine sistema. Minėti produktai gali tik pabloginti situaciją.“

Nemalonūs pojūčiai gali praeiti ir patys

Specialistė išskiria ir pagrindinius pienligės simptomus – perštėjimą ir niežėjimą makšties srityje, atsiradusias į varškę panašias išskyras, išorinių lytinių lūpų patinimą, dėl ko kartais net lytiniai santykiai tampa skausmingi. Taip pat gali varginti ir skausmingas šlapinimasis pačioje šlapinimosi pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors šie simptomai ir kelia diskomfortą, vis dėlto kartais organizmas pats atstato gerąsias bakterijas, todėl moterims neprireikia kreiptis dėl gydymo į specialistus.

„Jeigu imuninė sistema yra stipri, tai dažnai gydymo net nereikia arba užtenka, tarkim, panaudoti gerųjų makšties bakterijų (pavyzdžiui, žvakučių ar gelio pavidalu) ir simptomai išnyksta.

Bet jei liga pažengusi, yra stiprus perštėjimas, deginimas, tai retai kada susitvarko savaime. Dažniausiai reikia gydomųjų žvakučių ar net geriamųjų vaistų“, – nurodo dr. V. Tarasevičienė.

Išgydyti galima gana greitai

Ji sako, kad kai moteris kreipiasi pagalbos į ginekologus, pienligę išgydyti galima gana greitai:

REKLAMA

„Visada siūlome pradėti nuo žvakučių į makštį, nes geriamieji vaistai yra antros pakopos gydymas, kurio griebiamės tada, kai žvakutės nepadeda ar simptomai vis pasikartoja. Gydymo kursas, priklausomai nuo vaistinės medžiagos, esančios žvakutės sudėtyje, gali trukti nuo 1 iki 10 dienų.

1 žvakutės dažniausiai pakanka tuo atveju, jei pienligės simptomai nėra labai išreikšti. Kliniškai pastebime, kad veiksmingiau yra mažesnė vaisto dozė, tačiau skiriama 3 dienas iš eilės, nei vienkartinė didelė dozė.

Tačiau yra moterų, kurioms ši liga kartojasi labai dažnai, kas mėnesį. Tada jau reikėtų gilintis į mitybą, ieškoti gretutinių ligų ir stiprinti imunitetą.  Tokiais atvejais tenka skirti ir ilgalaikį geriamųjų vaistų kursą.“

REKLAMA

Tiesa, ginekologė nurodo, kad su pienlige ypač sunku kovoti nėštumo metu – kiek gydymo bebūtų skiriama, ji vis vien dažnai užklumpa vėl:

„Jei nėra perštėjimo, stipraus deginimo, tada nerekomenduojame gydymo, nes po savaitės pagerėjimo vėl viskas kartojasi. O gydymas tik skatina grybelio atsparumą vaistams.“

Ji išskiria ir dar vieną svarbų aspektą – nemalonūs pojūčiai gali kankinti ir vyrus, kurių moterys serga pienlige.

„Kartais būna taip, kad, jei moteris serga šia infekcija, simptomus gali pajausti ir vyras. Dėl gausių moters makšties išskyrų vyrams taip pat gali atsirasti perštėjimas, paraudimas lytinių organų srityje. Tačiau kai išsigydo moteris, vyrui dažniausiai simptomai irgi praeina“, – nurodo specialistė ir priduria, kad retsykiais tenka skirti priešgrybelinį tepalą ir vyrui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didelė tikimybė, kad pasikartos ir ateityje

Ginekologė dalijasi, kad be pienligės gydymo žvakutėmis, moterys sau padėti palengvinti nemalonius infekcijos simptomus gali keliomis priemonėmis.

„Rekomenduojama vartoti mažiau sintetinių įklotų, aptemptų apatinių, džinsų – apranga turėtų būti laisva, praleidžianti daugiau oro“, – sako specialistė.

Ji priduria, kad gana senas metodas, kurį naudoja nemažai moterų, yra  prausimasis valgomosios sodos tirpalu. Nors moksliškai pagrįstų tyrimų, kurie įrodytų šios priemonės naudą, greičiausiai nėra, jis žinomas dar iš senų laikų ir gali padėti numalšinti simptomus, laukiant ginekologo konsultacijos.  

REKLAMA

Taip pat specialistė pabrėžia, kad išsigydžius pienligę, svarbu atkreipti dėmesį į organizmo stiprinimą, mat yra didelė tikimybė, kad infekcija pasikartos ir ateityje.

„Grybelio visiškai išnaikinti iš organizmo nepavyks, nes tai  yra natūralus makšties gyventojas, reikia tik sumažinti jo kiekį, kad  būtų pusiausvyra tarp visų makšties mikroorganizmų ir visi jie gyventų tam tikromis proporcijomis.

Todėl esminis dalykas – gerųjų bakterijų atstatymas. Imuniteto gerinimas, sveika mityba, sportavimas, streso mažinimas – visa tai būtų kaip ir profilaktika pienligės pasikartojimui, bet žinome, kad lengva pasakyti, o ne visada pavyksta tai padaryti“, – šypteli ginekologė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų