REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepaisant žaismingai skambančio pavadinimo – „kukurūzų spragėsių plaučiai“ yra rimta ir reta plaučių liga, galinti sukelti ilgalaikę žalą, todėl svarbu ją pastebėti anksti. Ši liga pažeidžia mažiausius plaučių kvėpavimo takus (bronchioles), todėl atsiranda kosulys ir dusulys.

Nepaisant žaismingai skambančio pavadinimo – „kukurūzų spragėsių plaučiai“ yra rimta ir reta plaučių liga, galinti sukelti ilgalaikę žalą, todėl svarbu ją pastebėti anksti. Ši liga pažeidžia mažiausius plaučių kvėpavimo takus (bronchioles), todėl atsiranda kosulys ir dusulys.

REKLAMA

„Kukurūzų spragėsių plaučiai“ – tai obliteracinis bronchiolitas, kuris pažeidžia mažiausius plaučių kvėpavimo takus ir sukelia kosulį bei dusulį. Liga gali kilti įkvėpus specifinio sviesto kvapo cheminės medžiagos, kuri naudojama mikrobangų krosnelėse gaminamiems popkornams pagardinti.

Plaučiuose kraujas surenka deguonį, kuris paskirstomas po visą kūną. Kai įkvepiate, oras į plaučius patenka per trachėją, kuri dalijasi į du vamzdelius, vedančius į kairįjį ir dešinįjį plaučius. Plaučių viduje šie vamzdeliai šakojasi toliau, tarsi medžio šakos. Mažiausios šakos, vadinamos bronchiolėmis, baigiasi mažyčiais oro maišeliais, vadinamais alveolėmis, kuriose kraujas surenka deguonį.

REKLAMA
REKLAMA

Sergant spragėsių plaučių liga, šiuose mažyčiuose kvėpavimo takuose prasideda uždegiminiai procesai, todėl atsiranda randai, kurie juos susiaurina. Dėl to darosi sunkiau įkvėpti pakankamai oro, rašo mirror.co.uk.

REKLAMA

Kas sukelia spragėsių plaučius?

Su šia liga siejama cheminė medžiaga, vadinama diacetilu – tai geltonas skystis, turintis intensyvų sviesto skonį ir aromatą. Kai kurios įmonės nustojo jį naudoti po to, kai viename JAV fabrike darbuotojams, kurie pakavo mikrobangų krosnelėse pagamintus popkornus, buvo nustatytas didelis sergamumas obliteraciniu bronchiolitu.

„Nors JAV diacetilas vis dar naudojamas kai kuriems elektroninių cigarečių skoniams, Jungtinėje Karalystėje jis uždraustas kaip sudedamoji dalis JK reglamentuojamuose nikotino garintuvuose ir elektroniniuose skysčiuose“, – teigia Nacionalinė sveikatos agentūra.

REKLAMA
REKLAMA

„Cancer Research UK“ taip pat teigia, kad nėra patvirtinta jokių su elektroninėmis cigaretėmis susijusių spragėsių plaučių atvejų. Kita dažna spragėsių plaučių priežastis yra cheminė medžiaga acetaldehidas – jo yra kai kurių elektroninių cigarečių ir marihuanos dūmuose.

Acetaldehidas gali pažeisti burnos, gerklės ir skrandžio gleivinę. Spragėsių plaučius gali sukelti ir kitos įkvepiamos cheminės medžiagos: metalų oksidų dūmai – įprastas suvirinimo šalutinis produktas, formaldehidas – vėžį sukelianti cheminė medžiaga, naudojama kai kuriuose klijuose ir statybinėse medžiagose, sieros dioksidas – teršalas, išsiskiriantis deginant iškastinį kurą, amoniakas, chloras, azoto oksidai, druskos rūgštis, sieros dichloridas – cheminis ginklas, dažniau žinomas kaip garstyčių dujos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagrindiniai požymiai

Kartais obliteracinis bronchiolitas gali pasireikšti po persirgtos sunkios plaučius pažeidžiančios ligos, pavyzdžiui, kai kurių formų bronchito ar plaučių uždegimo. Kai kuriems reumatoidiniu artritu sergantiems žmonėms gali pasireikšti šalutinis spragėsių plaučių poveikis.

Šia liga taip pat gali susirgti žmonės, kuriems yra persodintos kamieninės ląstelės arba plaučiai, jei jų organizmas bando atmesti naująjį organą. Tiesą sakant, tai yra pagrindinė žmonių, kuriems persodinti plaučiai, mirties priežastis. Pagrindiniai du įspėjamieji požymiai yra dusulys ir sausas kosulys.

Jie paprastai pasireiškia praėjus nuo dviejų savaičių iki dviejų mėnesių po to, kai susirgote arba buvote apsvaigę nuo nuodingų dujų. Ypač tikėtina, kad jie pasireikš sportuojant ar dirbant fizinį darbą. Jei jums buvo persodinti plaučiai, ši būklė gali pasireikšti po kelių mėnesių.

REKLAMA

Taip pat gali pasireikšti ir kiti simptomai – nuovargio jausmas be aiškios priežasties arba švokštimas, nors nesate peršalęs ar nesergate astma.

Diagnozė

Jei jums pasireiškia obliteracinio bronchiolito simptomai, gydytojas paskirs krūtinės ląstos kompiuterinę tomografiją. Kompiuterinės tomografijos metu, naudojant rentgeno spindulius ir kompiuterį, sukuriami išsamūs kūno vidaus vaizdai. Jums taip pat bus atlikti keli tyrimai, kurie parodys, ar gerai veikia jūsų plaučiai.

Krūtinės ląstos rentgeno nuotrauka gali parodyti, ar jūsų plaučiai sulaiko per daug oro, tačiau patikimiausias būdas patvirtinti, kad sergate obliteraciniu bronchiolitu, yra biopsija, kurios metu paimamas nedidelis audinio mėginys, kuris ištiriamas mikroskopu.

REKLAMA

Gydymas

Nors pavadinimas „spragėsių plaučiai“ ir neskamba labai grėsmingai, tai yra rimta plaučių liga, galinti sukelti ilgalaikę žalą, todėl labai svarbu ją pastebėti anksti. Jei tai pavyks, galbūt bus įmanoma sulėtinti ligos vystymąsi arba neleisti jai paūmėti. Jei ligą sukėlė kvėpavimas kenksmingomis cheminėmis medžiagomis, turėsite nuo jų laikytis atokiau, dėvėti apsaugines priemones arba net pakeisti darbą, jei tai kenkia jūsų sveikatai.

Jums gali būti paskirtas steroidų ar antibiotikų kursas, kad būtų sušvelnintas uždegimas, kuris gali suardyti kvėpavimo takus. Imuninę sistemą silpninantys vaistai gali padėti apsaugoti jūsų bronchus nuo tolesnės žalos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų