Kaip socialiniame tinkle „Facebook“ skelbė Sartų regioninis parkas, mūsų šalyje auga dvi šių grybų genties rūšys – paprastoji ir hadriano poniabudė.
Poniabudė – vienas įdomiausių Lietuvoje augančių grybų
Šis grybas neįprastas daugeliu aspektų, pavyzdžiui, užaugęs jis traukia akį savo forma, įdomu ir tai, kad auga itin sparčiai, o atrasti poniabudes gali padėti jų išskirtinis kvapas.
Kai kurie renka dar jaunas poniabudes, kai iš žemės būna išlindęs „kiaušinis“ ir grybas dar jaunas, o jau užaugusius įdomu pastebėti, ypač dėl to, kad juos būna apspitę būriai musių.
„Grybų pasaulis labai paslaptingas. Atradę kažkurią naują grybų rūšį, nepamirškite patikrinti, ar ji yra valgoma bei kaip retai sutinkama gamtoje.
Gamtininkai pastebi, kad vienas įdomesnių grybų, į kurį verta atkreipti dėmesį, yra poniabudė. Liaudyje šis grybas dar vadinamas žemės taukais, vilkagrybiu.
Lietuvoje iš viso yra 2 poniabudžių genties rūšys – paprastoji poniabudė ir hadriano poniabudė.
Jos išoriškai pakankamai panašios, bet hadriano poniabudė randama tik pajūrio kopose ir yra labai reta bei saugoma Raudonosios knygos rūšis.
Paprastoji poniabudė aptinkama ūksminguose miškuose, pavėsyje ir gali būti tiek lapuočių miškuose, tiek ir eglynuose. Jų nerasime pušynuose. Ši rūšis nėra saugoma.
Pirmiausiai išauga kiaušinio formos užuomazga (pusiau išlindusi iš žemės), kurios viduje pilnai susiformuoja darinys, panašus į roplių kiaušinį.
Kai tik reikiamas medžiagų kiekis sukaupiamas ir kai pilnai subręsta sporos, tas „kiaušinis“ pradeda augti.
„Kiaušinis“ viršutinėje dalyje praplyšta ir labai greitai iš jo išlenda visas vaisiakūnis, tik jo koto pagrindas lieka išnarose. Augimas tikrai įspūdingas savo greičiu, net 5 mm per min.
Tik pradėjęs augti grybas pradeda skleisti labai stiprų ir nemalonų kvapą. Šis kvapas privilioja netoliese esančias muses. Čia musės randa sau naudingų medžiagų.
Šiuo atveju tarp grybo ir vabzdžių yra susiformavę tokie pat mutualistiniai santykiai, kaip tarp augalų ir bičių. Tik šiuo atveju musės čia nieko neapdulkina, o išnešioja ir paskleidžia prie jų kojų prilipusias grybo sporas.
Gražinos Balčiūnienės nuotraukose poniabudė Jaskoniškių miške“, – dalijosi Sartų regioninis parkas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!