REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Serbija siūlo siųsti savo karius atgal į Kosovą

Serbija penktadienį paprašė NATO vadovaujamų taikos palaikymo pajėgų Kosove leisti Serbijos kariams ir policijai grįžti į jų buvusią atsiskyrusią provinciją, sakė ministras.

Serbija penktadienį paprašė NATO vadovaujamų taikos palaikymo pajėgų Kosove leisti Serbijos kariams ir policijai grįžti į jų buvusią atsiskyrusią provinciją, sakė ministras.

REKLAMA

Pranešimas paskelbtas didėjant įtampai nestabilioje Kosovo šiaurėje, kur šimtai etninių serbų, pasipiktinę buvusio policijos pareigūno suėmimu, šį mėnesį pastatė kelių blokadas, dėl kurių buvo paralyžiuotas eismas per du sienos su Serbija kirtimo punktus.

Kosovas, kuriame daugumą sudaro etniniai albanai, 2008-aisiais paskelbė nepriklausomybę, tačiau Belgradas jos vis dar nepripažįsta ir skatina vietos serbus nepaklusti Prištinos valdžiai. 

Serbijos kariuomenė penktadienį sienos su Kosovu perėjimo punkte perdavė prašymą „grąžinti 1 000 Serbijos kareivių ir policijos pareigūnų“, sakoma Serbijos gynybos ministro Milošo Vučevičiaus pareiškime. 

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas Aleksandaras Vučičius vėlų ketvirtadienį pareiškė, kad šis žingsnis bus „svarbus Kosovo serbų gyventojų apsaugai“ ir „smarkiai sumažins įtampą“.

REKLAMA

Tačiau A. Vučičius pridūrė, kad „beveik neabejotina,.. kad jis nebus priimtas“.

Jo kolegė iš Kosovo Vjosa Osmani (Viosa Osmani) sukritikavo Serbijos raginimą ir pavadino jį „hegemoniška idėja“.

„Vučičius puikiai žino, kad Serbijos kariuomenės buvimas Kosove baigėsi 1999-aisiais“, – sakė ji įstatymų leidėjams savo metiniame pranešime ketvirtadienį.

V. Osmani turėjo omenyje 1998–1999 metų karą tarp Belgrado kariuomenės ir nepriklausomybės siekiančių etninių albanų partizanų. Konfliktas baigėsi NATO vadovaujama serbų pajėgų bombardavimo kampanija. 

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu vienas karo nusikaltimais prieš civilius gyventojus įtariamas Kosovo serbas buvo suimtas, sakoma Kosovo policijos pranešime.

Jis buvo suimtas Mitrovicos, etniškai susiskaldžiusio miesto, dalyje, kurioje gyventojų daugumą sudaro serbai, priduriama pranešime.

Įtariamasis yra buvęs Serbijos policijos pareigūnas, sakė Serbijos vyriausybės biuro Kosove vadovas Petaras Petkovičius. 

Praėjus vos kelioms valandoms po to, kai Kosovo serbai gruodžio 10 dieną pastatė barikadas, policija pranešė, kad viename iš kelių, vedančių link sienos, patyrė tris atakas panaudojant šaunamąjį ginklą.

Europos Sąjungos policija, dislokuota regione vykdyti teisinės valstybės misiją EULEX, teigė, kad į ją taip pat buvo nutaikyta kurtinamoji granata, tačiau nė vienas pareigūnas nenukentėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išpuolius pasmerkė ir ES, ir NATO.

Įtampa išaugo po to, kai Kosovas gruodžio 18 dieną numatė vietos rinkimus serbų daugumos savivaldybėse, o pagrindinė serbų politinė partija pareiškė, kad juos boikotuos.

Netrukus po to, kai atsirado kelių užtvarų, V. Osmani atidėjo rinkimus iki balandžio 23 dienos.

Vykstant neramumams, Kosovo ministras pirmininkas Albinas Kurti (Albinas Kurtis) ketvirtadienį pateikė Prištinos paraišką dėl narystės ES.

Iš 1,8 mln. Kosovo gyventojų serbai sudaro apie 120 000.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų