kosovas

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „kosovas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „kosovas“.

Kosovas įspėja Europą: jei Putinas laimės karą Ukrainoje, žemyne įsiplieks naujas konfliktas

Kosovo užsienio reikalų ministrė pareiškė, kad Rusija turi pralaimėti karą Ukrainoje, kad konfliktas toliau neišplistų Europoje. Donika Gervalla-Schwarz teigia, kad tauta besąlygiškai remia Ukrainą, nepaisant to, kad Kyjivas nėra pripažinęs Kosovo nepriklausomybės. D. Gervalla-Schwarz savo nedidelei Balkanų tautai, kuri 2008 m. paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos, nuolat primena apie agresyvius Serbijos ir jos sąjungininkės Rusijos ketinimus.
89 2024-05-08

Kosove prasideda pirmasis per daugiau nei dešimtmetį gyventojų surašymas

Kosovo pareigūnai penktadienį pradėjo pirmąjį per daugiau nei dešimtmetį šalies gyventojų surašymą, tačiau baiminamasi, kad etniniai serbai jį vėl boikotuos.  Daugelyje Balkanų šalių, kuriose mažėjantis gimstamumas, masinė migracija ir etninė įtampa kenkia pastangoms pateikti tikslius gyventojų skaičius, gyventojų surašymas yra keblus klausimas. Kosovo pareigūnai anksčiau ne kartą atidėjo surašymus.
2024-04-05

Dar vienas karas Europoje? Rusija vėl atsidūrė įvykių epicentre

Rusija, pasinaudodama etnine įtampa Balkanuose, siekia sukelti naują karą Europoje, nes Serbija grasina smurtu prieš provakarietišką Kosovą, o separatistai grasina suskaldyti Bosniją, skelbiama naujame „The Wall Street Journal“ tyrime. „Kol visų akys nukreiptos į Ukrainą, Europoje bręsta dar vienas konfliktas. Praėjus trims dešimtmečiams po kruvino Jugoslavijos subyrėjimo, neseniai įvykę Serbijos ir Kosovo susidūrimai vėl įžiebia užsitęsusius etninius konfliktus.
2024-03-22

Žydrūnas Urbonas Kosovo klubo nebetreniruos

Treneris Žydrūnas Urbonas Kosovo klubo nebetreniruos. Skelbiama, kad lietuvis paliko Prištinos „Sigal“ klubo vyriausiojo trenerio pareigas. Pranešama, kad sutartis su treneriu nutraukta abipusiu sutarimu. „Sigal“ šį sezoną Kosovo čempionate pasiekė 5 pergales ir 4 kartus pralaimėjo. Aštuonių komandų turnyre komanda žygiuoja penktoje vietoje. Prieš persikeliant į Kosovą Ž. Urbonas treniravo Utenos „Juventus“ klubą.
2023-11-29

NATO vadovas Stoltenbergas kitą savaitę lankysis Kosove ir Serbijoje

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas kitą savaitę apsilankys Kosove ir Serbijoje, tarp Balkanų kaimynių išaugus įtampai, penktadienį pranešė Aljansas. Rugsėjį per ginkluotą pasalą nestabilioje Kosovo šiaurėje netoli sienos su Serbija žuvo policijos pareigūnas, o tai sukėlė vieną didžiausių eskalacijų buvusioje Serbijos provincijoje, kurioje dominuoja etniniai albanai.
2023-11-17

Serbijos ir Kosovo lyderiai pakviesti į derybas ES viršūnių susitikimo kuluaruose

Serbijos ir Kosovo lyderiai pakviesti susitikti su aukščiausio rango Europos Sąjungos pareigūnais ir pabandyti atgaivinti derybas, kuriomis siekiama normalizuoti jų santykius. 27 valstybių bloko lyderiai ketvirtadienį Briuselyje renkasi į dvi dienas truksiantį aukščiausiojo lygio susitikimą.
2023-10-25

Kosovo premjeras: už rugsėjo išpuolio slypi su serbų valdžia susijusi nusikalstama gauja

Kosovo ministras pirmininkas pirmadienį pareiškė, kad už rugsėjį Kosove įvykdytą išpuolį, kai žuvo policijos pareigūnas ir per visą dieną trukusį susišaudymą su Kosovo policija žuvo trys užpuolikai, atsakinga nusikalstama grupuotė iš Šiaurės Serbijos. Premjeras Albinas Kurti taip pat teigė, kad Serbijos gynybos ministras Milošas Vučevičius vadovauja šiai gaujai, „Novi Sado klanui“, pavadintai pagal Serbijos Novi Sado miesto pavadinimą.
2023-10-23

Vienoje Europos šalyje – tūkstančiai padirbtų eurų monetų: „Mes imame netikrus pinigus, duodame netikrus pinigus“

Kosovą užplūdo tūkstančiai padirbtų eurų monetų – daugiausiai dviejų eurų vertės. Vieni verslininkai jau pavargo tyrinėti, kuri moneta tikra, o kuri – padirbta, o kiti griežtai atsisako bet kokiu atveju imti monetas. Kosovo policija teigia, kad padirbtos monetos kartais tokios kokybiškos, kad sunkiai atskiriamos nuo tikrų. Vienoje kavinėje Kosovo sostinėje Prištinoje besidarbuojantis Endritas beria suneštus klientų pinigus ir rėžia tiesiai.

Vašingtonas: Serbija atitraukinėja savo pajėgas nuo sienos su Kosovu

Serbija pradėjo atitraukinėti karius nuo sienos su Kosovu po to, kai Jungtinės Valstijos įspėjo apie precedento neturintį karių telkimą, antradienį pranešė Baltieji rūmai. „Pastebėjome, kad jie pradėjo atitraukti savo pajėgas, ir tai yra gerai“, – sakė Baltųjų rūmų atstovas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Kirby.
2023-10-03

Serbija sako sulaikiusi Kosovo policininką nužudžiusios užpuolikų grupės įtariamą lyderį

Serbija sulaikė įtariamą rugsėjo 24-ąją Kosovo policijos pareigūną nužudžiusios ginkluotų užpuolikų grupės lyderį, antradienį pranešė serbų vidaus reikalų ministerija. Milanas Radoičičius buvo suimtas 48 valandoms ir perduotas Belgrado prokuratūrai, sakoma ministerijos pareiškime, kuriame priduriama, kad policija apieškojo jo butą ir kitą turtą. Ji nenurodė, kur jis buvo suimtas.
2023-10-03
REKLAMA
REKLAMA

JAV: Serbijos atsitraukimas nuo Kosovo sienos būtų sveikintinas

Jungtinės Valstijos pirmadienį palankiai įvertino Serbijos pranešimą apie atsitraukimą nuo Kosovo sienos po Vašingtono perspėjimų, nors teigė negalinčios patikrinti karių judėjimo. „Ieškosime papildomų patvirtinimų. Bet jei tai tiesa, tai būtų sveikintinas žingsnis“, – žurnalistams sakė Valstybės departamento atstovas spaudai Matthew Milleris.
2023-10-03

Serbija: pasienyje su Kosovu dislokuotų karių skaičius tapo įprastas

Serbijos karių, dislokuotų prie sienos su Kosovu, skaičius vėl tapo įprastas, pirmadienį, praėjus trims dienoms po to, kai Vašingtonas paragino Belgradą iš šios teritorijos atitraukti didelį karinį kontingentą, pareiškė serbų kariuomenės vadas. „(Serbijos kariuomenės) dalinių, kuriems pavesta saugoti administracinę liniją su Kosovu, (...) operacinis režimas grįžo į normalią būseną“, – žurnalistams Belgrade sakė Serbijos kariuomenės štabo viršininkas generolas Milanas Mojsilovičius.
2023-10-02

NATO į Kosovą siunčia 200 britų karių

Apie 200 Jungtinės Karalystės karių bus dislokuoti Kosove, kad sustiprintų NATO pajėgas buvusioje Serbijos provincijoje, kurią praėjusią savaitę sukrėtė ginkluoti susirėmimai, sekmadienį pranešė karinis aljansas. Jie yra iš rezervo pajėgų, savaitgalį prisijungusių prie NATO vadovaujamų taikos palaikymo pajėgų Kosove (KFOR) taikdarių.
2023-10-02

Kosovas: šeši ieškomi įtariami šauliai yra Serbijoje

Kosovo vidaus reikalų ministras Xhelalas Svecla pirmadienį pareiškė, kad šeši įtariami šauliai kirto sieną su Serbija, ir paragino kaimynę juos perduoti. „Pagal turimą informaciją šeši sužeisti teroristai gydomi Novi Pazaro ligoninėje, todėl prašome Serbijos nedelsiant perduoti juos Kosovo valdžios institucijoms, kad jie galėtų stoti prieš teismą“, – sakė X. Svecla žurnalistams, turėdamas omenyje pietų Serbijoje esantį miestą.
2023-09-25

Ministerija: baigėsi ginkluotų pajėgų ir Kosovo pareigūnų susirėmimas

Policijai atgavus teritorijos kontrolę, sekmadienio vakarą baigėsi ginkluotų pajėgų ir Kosovo pareigūnų susirėmimas vienuolyne netoli sienos su Serbija, pranešė Prištinos vidaus reikalų ministras. „Mes kontroliuojame šią teritoriją. Tai pavyko padaryti po kelių iš eilės mūšių“, – žurnalistams sakė vidaus reikalų ministras Xhelalas Svecla.
2023-09-24

Kurti: Šiaurės Kosove tebevyksta kovos

Ministras pirmininkas Albinas Kurti teigia, kad praėjus kelioms valandoms po to, kai per išpuolį žuvo policininkas, Kosovo šiaurėje tęsiasi ginkluotų pajėgų ir pareigūnų susirėmimai.  „Šaudymas į policiją tęsiasi. Dėl šios priežasties raginame Serbiją liautis rėmus teroristinius išpuolius šiaurėje“, – socialiniame tinkle rašė A. Kurti.
2023-09-24

Serbijos ir Kosovo vadovai surengė ilgai lauktas tiesiogines derybas

Serbijos ir Kosovo vadovai ketvirtadienį surengė ilgai lauktas tiesiogines derybas, kurių tikslas – pagerinti įtemptus dvišalius santykius, vis dažniau pasigirstant raginimų keisti Vakarų diplomatinį požiūrį į šias šalis, nerimaujant, kad įtampa gali tapti nekontroliuojama. Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius ir Kosovo ministras pirmininkas Albinas Kurti atvyko į Briuselį tęsti dialogo tarp Belgrado ir Prištinos.
2023-09-14

Po gegužę Kosove kilusio smurto Stoltenbergas ragina išlaikyti ramybę šalyje

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį paragino visas puses išlaikyti ramybę Kosove po gegužę kilusio smurto, per kurį buvo sužeisti 93 taikdariai. „Palankiai vertinu naujausius Prištinos žingsnius, kurių ji ėmėsi siekdama mažinti įtampą, įskaitant specialiosios policijos šiaurėje skaičiaus mažinimą ir planus sudaryti palankesnes sąlygas naujiems savivaldybių rinkimams“, – po susitikimo su Kosovo prezidente Vjosa Osmani (Viosa Osmani) teigė J. Stoltenbergas.
2023-09-07

Ekstremalaus sporto mėgėjų varžybų dalyvis: „Kai iš vandens išlipi nesužeistas, yra nuostabiausias dalykas“

Kosovo sostinėje ekstremalai susirinko 73-iosioms nardymo nuo tilto varžyboms. Dešimtys susirinkusiųjų šoko nuo 20 metrų aukščio tilto ir papasakojo, kodėl tokios pavojingos varžybos jiems teikia tiek daug laimės. Apačioje nardytojų laukia narų komandos, pasiruošusios suteikti pagalbą, jei jos prireiktų, mat nors ekstremalams toks nardymas ir padeda pasijusti gyviems, jis gali baigtis ir labai liūdnai. Tačiau nardytojams pavojaus gresmė, panašu, yra tik pliusas. „Tai yra tikras džiaugsmas.
2023-07-25

Urbonas karjerą tęs Kosove

Žydrūnas Urbonas keliasi darbuotis į Kosovą, kur treniruos Prištinos „Sigal“ komandos vairą. Tai praneša krepsinis.net žurnalistas Edgaras Pulkovskis. Specialistas paskutinį kartą treniravo Utenos „Uniclub Casino - Juventus“ komandą, prie kurios vairo stovėjo 2017-22 metų sezonuose. Praėjusiame sezone dirbo komandos vadyboje.
2023-06-23

ES derybose dėl įtampos tarp Serbijos ir Kosovo mažinimo proveržio nepasiekta

Briuselyje ketvirtadienį vykusiose derybose Serbijos ir Kosovo vadovai nesugebėjo susitarti, kaip sumažinti tarp abiejų šalių tvyrančią įtampą, sakė Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis. Po to, kai ES ir Jungtinės Valstijos pareikalavo, kad abi šalys išsklaidytų įtampą, Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius ir Kosovo premjeras Albinas Kurti (Albinas Kurtis) buvo iškviesti į krizės valdymui skirtus susitikimus.
2023-06-23

ES dėl krizės su Serbija ir Kosovu surengs derybas

Europos Sąjunga ketvirtadienį surengs derybas su Serbijos ir Kosovo lyderiais, blokui siekiant sušvelninti pastaruoju metu padidėjusią įtampą. „Pakviečiau Serbijos ir Kosovo lyderius į Briuselį skubiai susitikti ir rasti išeitį iš dabartinės krizės“, – sakė ES užsienio reikalų vadovas Josepas Borrellis. „Reikia nedelsiant deeskaluoti padėtį ir surengti naujus rinkimus šiaurėje, kuriuose dalyvautų Kosovo serbai.
2023-06-22

NATO: taikos palaikymo pajėgos yra tvirtai įsipareigojusios vykdyti savo misiją Kosove

NATO sekmadienį pabrėžė, kad jos vadovaujamos taikos palaikymo pajėgos KFOR yra tvirtai įsipareigojusios vykdyti savo misiją Kosove, didėjant įtampai ir spaudimui Serbijai dėl trijų Kosovo policijos pareigūnų sulaikymo. „NATO vadovaujamos taikos palaikymo pajėgos KFOR yra tvirtai įsipareigojusios vykdyti savo įgaliojimus, ir tai įrodo neseniai papildomai dislokuoti 500 kariai“, – sakė Aljanso atstovė spaudai Oana Lungescu.
2023-06-18

Įtampa tarp Serbijos ir Kosovo toliau auga – sulaikyti 3 policijos pareigūnai

Tarp Serbijos ir Kosovo ir toliau auga įtampa – trečiadienį Belgradas sulaikė tris Kosovo policijos pareigūnus, o Priština, pavadinusi tai pagrobimu, uždraudė Serbijos transporto priemonėms kirsti sieną. Jau kelias savaites tarp abiejų pusių vyrauja nesantaika, o gegužės pabaigoje Kosovo šiaurėje kilus riaušėms buvo sužeista 30 NATO taikos palaikymo pajėgų karių.
2023-06-15

Katastrofa Ukrainoje, Scholzo giesmė ir antivakseris Kennedy

Ukraina apkaltino Rusijos pajėgas susprogdinus Kachovkos užtvanką ir hidroelektrinę, esančias teritorijoje, kurią Maskva kontroliuoja jau daugiau nei metus. Rusijos pareigūnai kaltino ukrainiečius vykdžius bombardavimą šioje teritorijoje, kur Kyjivo ir rusų kontroliuojamas Ukrainos dalis skiria upė. Ką reiškia ši katastrofa? Pasaulio įvykius ir politinius procesus tinklalaidėje „Sukasi pasaulis“ aptaria naujienų portalo tv3.lt žurnalistai Andrius Jakimčuk ir Vilmantas Venckūnas.

Kosovas pasiruošęs naujiems savivaldybių rinkimams provincijos šiaurėje

Kosovas yra pasirengęs surengti naujus rinkimus keturiose šiaurinėse savivaldybėse, antradienį pareiškė šalies užsienio reikalų ministrė Donika Gervalla-Schwarz. „Esame pasirengę naujiems rinkimams tose keturiose savivaldybėse“, – sakė ji, turėdama omenyje Kosovo šiaurę, kur gyvena daugiausia serbai ir kur etninių albanų merų paskyrimas sukėlė protestuotojų susirėmimus su policija bei NATO vadovaujamomis taikos palaikymo pajėgomis KFOR.
2023-06-06

Po susirėmimų į Kosovą atvyko NATO pastiprinimas

NATO pranešė, kad po jos vadovaujamų taikos palaikymo pajėgų Kosove (KFOR) susirėmimų su etninių serbų protestuotojais į šią provinciją pirmadienį atvyko pirmieji Aljanso pastiprinimo daliniai. Po to, kai po ginčytinų vietos rinkimų šiaurinėje Kosovo dalyje praėjusią savaitę kilo smurto protrūkis, per kurį buvo sužeista 30 KFOR karių, NATO praeitą savaitę paskelbė į šalį siunčianti dar apie 700 karių.
2023-06-05

Macronas ir Scholzas ragina surengti naujus rinkimus keturiose Kosovo rajonuose

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ketvirtadienį paragino Kosovą leisti surengti naujus rinkimus keturiose šiaurinėse savivaldybėse, atsinaujinus įtampai su regiono serbų gyventojais. Reaguodama į tai, Kosovo prezidente Vjosa Osmani pareiškė, kad Europos vadovams pasakė, jog pagal Kosovo įstatymus tai būtų įmanoma, jei pakankamai vietos rinkėjų pasirašytų peticiją, kad būtų inicijuotas pakartotinis ginčijamų rinkimų balsavimas.
2023-06-01

Po serbo Džokovičiaus politinio pareiškimo – įsiūtis Kosove

Į Paryžių siekti rekordinio – 23-io – „Didžiojo kirčio“ vienetų titulo atvyko serbas Novakas Džokovičius (ATP-3). Jis pirmadienį startavo pergale 6:3, 6:2, 7:6 (7:1) prieš JAV atstovaujantį Aleksandarą Kovačevičių (ATP-114). Po pergalės yra įprasta, kad nugalėjęs tenisininkas gauna progą kažką parašyti ant kameros. Dažniausiai tai būna menkos reikšmės žinutės, tačiau šį kartą N.Džokovičius nusprendė pasielgti kitaip ir parašė politinį pareiškimą.
2023-05-31

NATO: išpuoliai prieš taikos palaikymo pajėgas Kosove privalo liautis

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas antradienį pasmerkė išpuolius prieš Aljanso pajėgas Kosove po to, kai per susirėmimus su etninių serbų protestuotojais buvo sužeista 30 jo taikos palaikymo pajėgų karių. „Griežtai smerkiame neišprovokuotus išpuolius prieš KFOR karius Kosovo šiaurėje, per kuriuos buvo sužeista 30 taikos palaikymo pajėgų karių. Tokie išpuoliai yra nepriimtini ir turi būti nutraukti“, – Osle sakė J. Stoltenbergas.
2023-05-30

Balkanų katilas ir vėl verda: Kosove nacionalistai išpaišė pastatus Z raidėmis

Šiaurės Kosovą drebina neramumai. Po susirėmimų su serbų nacionalistais, sužalota daugiau nei 30 NATO taikdarių, daugiausia – italai ir vengrai. NATO smurtą prieš savo karius smerkia. Tačiau serbai Kosove į darbą paleido ne tik kumščius, bet ir naudojo rusų karo simbolį – raidę Z. Balkanų katilas ir vėl verda.
2023-05-30

NATO į Kosovą siunčia papildomas pajėgas

NATO antradienį pranešė, kad po susirėmimų Kosovo šiaurėje, per kuriuos buvo sužeista 30 Aljanso vadovaujamų taikos palaikymo pajėgų (KFOR) karių, į šią šalį siunčia papildomas pajėgas. „Papildomų NATO pajėgų dislokavimas Kosove yra protinga priemonė siekiant užtikrinti, kad KFOR turėtų pajėgumus, reikalingus saugumui palaikyti pagal Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos mandatą“, – pareiškime teigė sąjungininkų jungtinių pajėgų vadavietės Neapolyje vadas admirolas Stuartas B. Munschas.
2023-05-30

Po susirėmimų Kosovo šiaurėje serbai toliau renkasi prie vietos valdžios pastatų

Padėtis Šiaurės Kosove antradienį tebėra įtempta, po smurtinių susirėmimų su NATO vadovaujamomis taikos palaikymo pajėgomis, per kuriuos buvo sužeista 30 karių, etniniams serbams toliau renkantis prie savivaldybės pastato Zvečane. NATO vadovaujamų taikos palaikymo pajėgų Kosove (KFOR) taikdariai apjuosė Zvečano savivaldybės pastatą metaline užtvara ir neleido keliems šimtams serbų įeiti į vidų, sakė įvykio vietoje buvęs naujienų agentūros AFP žurnalistas.
2023-05-30

Kosove serbai užpuolė NATO karius: 41 taikdarys sužeistas

Kosove susidūrimų su proserbiškais protestuotojais metu sužeidimų patyrė NATO šalių taikdariai. Tebesitęsiančių nuo praėjusios savaitės neramumų pasekmė – 41 sužeistas KFOR kontingento karys. Serbijos prezidentas prabilo apie Kosovo siekį įvelti Serbiją į karą su NATO. KFOR (The Kosovo Force) yra NATO vadovaujama taikdarių misija Kosove. Italijos užsienio reikalų ministras Antonio Tajani patvirtino, kad nukentėjo 11 taikdarių italų.
2023-05-29

Kosovo serbai susirėmė su policija, padidinta kariuomenės parengtis

Kosovo šiaurėje penktadienį nedidelės etninių serbų grupės susirėmė su policija, bandydamos užblokuoti įėjimus į savivaldybės pastatus ir neleisti į juos patekti neseniai išrinktiems pareigūnams, pranešė vietos žiniasklaida. Policija panaudojo ašarines dujas. Buvo padegti keli automobiliai. Reaguodamas į susirėmimus, Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius rašytiniame pareiškime, kurį cituoja visuomeninė televizija RTS, nurodė įvedęs kariuomenei didesnę parengtį.
2023-05-26

Europos Sąjunga patvirtino bevizį režimą su Kosovu

Nuo 2024 m. sausio 1 d. Kosovo pasų turėtojams bus taikomas bevizis režimas. Europos Parlamentui ir ES Tarybai susitarus dėl Europos Komisijos pasiūlymo, Kosovo pasų turėtojams leidžiama ne ilgiau kaip 90 dienų per 180 dienų laikotarpį keliauti į ES be vizos, rašoma pranešime žiniasklaidai. Bevizis režimas abiejų pusių piliečiams suteikia daug privalumų ir padeda stiprinti ES ir Kosovo santykius. Kosovas nuosekliai įgyvendino visus kriterijus ir nuolat rodė savo įsipareigojimą.
2023-04-20

Iš Kosovo – be vizos: Europos Parlamentas pritarė bevizio režimo taikymui

Europos Parlamentas antradienį nubalsavo už tai, kad Kosovo piliečiams nuo kitų metų pabaigos būtų leista be vizų atvykti į Europos Sąjungą. Kosovas, buvusi Serbijos provincija tuometinėje Jugoslavijoje, yra paskutinė Vakarų Balkanų teritorija, kuriai netaikomas bevizis režimas Šengeno erdvėje. Po 1998–1999 metų karo nepriklausomybę iškovojusiai teritorijai ši reforma reikš dar vieną žingsnį visiško pripažinimo link ir taps postūmiu įsilieti į Europą.
2023-04-18

Premjerė: Lietuva remia Kosovo eurointegracijos pastangas

Premjerė Ingrida Šimonytė Miuncheno saugumo konferencijoje  susitikusi su Kosovo ministru pirmininku Albinu Kurti išreiškė tvirtą Lietuvos paramą Kosovo nepriklausomybei ir pastangoms integruotis į tarptautinę bendruomenę, kurti daugiatautę, demokratinę ir klestinčią valstybę, sekmadienį pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba.

Atidarytas pagrindinis Kosovo sienos su Serbija perėjimo punktas

Pagrindinis Kosovo sienos su Serbija perėjimo punktas ketvirtadienį vėl buvo atidarytas, taip sumažinant didėjančią įtampą, kurią tarptautinė bendruomenė ragino deeskaluoti. Barikados buvo pašalintos Merdare pasienio punkte Serbijos pusėje, o Kosovas paskelbė, kad sienos perėjimo punktas atidarytas dieną po to, kai Vašingtonas ir Briuselis pareikalavo sumažinti įtampą, kuri Šiaurės Kosove yra didžiausia per pastaruosius metus.
2022-12-29

Baimė dėl naujų susirėmimų: Kosovo serbai pašalins įtampą sukėlusias barikadas

Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius pareiškė, kad Kosovo serbai ketvirtadienį pradės šalinti barikadas Kosove, ir tai gali sumažinti įtampą, sukėlusią būgštavimų dėl naujų susirėmimų Balkanuose. Susitarimas buvo pasiektas per vėlai vakare įvykusį susitikimą su Kosovo serbų lyderiais, sakė A. Vučičius. Kiek anksčiau buvo paleistas buvęs Kosovo serbų policijos pareigūnas, kurio sulaikymas išprovokavo didelę krizę tarp Serbijos ir Kosovo, sukėlusią tarptautinį susirūpinimą.
2022-12-29

JAV ir ES ragina Kosovą ir Serbiją nedelsiant deeskaluoti padėtį pasienyje

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Valstijos trečiadienį paragino Kosovą ir Serbiją „nedelsiant“ imtis priemonių deeskaluoti vis didėjančią įtampą savo pasienio regione. „Europos Sąjunga ir Jungtinės Amerikos Valstijos susirūpinusios dėl nuolat įtemptos padėties Kosovo šiaurėje“, – rašoma bendrame pareiškime.
2022-12-28

Berlynas išreiškė susirūpinimą dėl Serbijos kairinių pajėgų stiprinimo Kosove

Serbijos karinių pajėgų stiprinimas prie sienos su Kosovu siunčia „neteisingą signalą“, pareiškė trečiadienį Berlynas ir paragino Belgradą sušvelninti „visiškai nepriimtiną“ nacionalistinę retoriką. 2008 metais Kosovas paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos, tačiau Belgradas atsisakė ją pripažinti ir skatino 120 000 etninių Kosovo serbų nepaklusti Prištinos valdžiai, ypač šiaurėje, kur jie sudaro daugumą.
2022-12-28

Didėjant įtampai Kosove, Rusija išreiškė paramą Serbijai

Kremlius trečiadienį pareiškė, kad Rusija remia savo sąjungininkę Serbiją, Balkanų šalies santykiams su kaimyniniu Kosovu tampant vis labiau įtemptiems dėl neseniai įvykusių šaudymų ir blokadų. „Rusija labai atidžiai stebi, kas vyksta ir kaip užtikrinamos serbų teisės“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas. „Remiame Belgradą visuose veiksmuose, kurių imamasi“, – teigė jis.
2022-12-28

Įtampa Kosove auga: serbai paskelbė aukščiausią karių parengtį, įrengė daugiau užkardų

Praėjus dienai po to, kai Serbija paskelbė aukščiausią kovinės parengties lygį netoli sienos su Kosovu dislokuotoms savo pajėgoms, serbai šiaurinėje Kosovo dalyje, nepaisydami tarptautinės bendruomenės reikalavimų pašalinti anksčiau pastatytas kelių blokadas, antradienį pastatė daugiau užkardų. Naujosios užtvaros iš pakrautų sunkvežimių per naktį buvo pastatytos Mitrovicoje – šiauriniame Kosovo mieste, padalytame tarp Kosovo serbų ir etninių albanų, kurie sudaro daugumą visame Kosove.
2022-12-27

Serbija siūlo siųsti savo karius atgal į Kosovą

Serbija penktadienį paprašė NATO vadovaujamų taikos palaikymo pajėgų Kosove leisti Serbijos kariams ir policijai grįžti į jų buvusią atsiskyrusią provinciją, sakė ministras. Pranešimas paskelbtas didėjant įtampai nestabilioje Kosovo šiaurėje, kur šimtai etninių serbų, pasipiktinę buvusio policijos pareigūno suėmimu, šį mėnesį pastatė kelių blokadas, dėl kurių buvo paralyžiuotas eismas per du sienos su Serbija kirtimo punktus.
2022-12-16

ES sutiko taikyti bevizį režimą Kosovui

Europos Sąjungos narės ir Europos Parlamentas trečiadienį sutarė dėl plano leisti lankytojams iš Kosovo atvykti į bloką be vizų. EP ir Europos Vadovų Tarybos (EVT) pareiškimuose sakoma, kad naujos taisyklės, pagal kurias bus galima du kartus per metus po 90 dienų lankytis ES, įsigalios iki 2024 metų sausio 1-osios.
2022-12-15

Kosovas pasirašė paraišką dėl narystės Europos Sąjungoje

Kosovo lyderiai trečiadienį pasirašė oficialią paraišką dėl įstojimo į Europos Sąjungą (ES) – ilgo proceso, kurį dar labiau apsunkina sudėtingi Prištinos santykiai su Belgradu. Prezidentė Vjosa Osmani, ministras pirmininkas Albinas Kurti ir parlamento pirmininkas Glaukas Konjufca kartu pasirašė dokumentus, kurie bus pateikti ES Tarybai šį pusmetį pirmininkaujančiai Čekijai. „Šiandien yra istorinė diena. Tai istorinė akimirka“, – po pasirašymo ceremonijos pareiškė reporteriams V. Osmani.
2022-12-14

Lietuvos viešojo saugumo pareigūnai dalyvauja misijoje Kosove

Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai dalyvauja tarptautinėje misijoje Kosove, pranešė Vidaus reikalų ministerija. Anot jos, Lietuvos pareigūnai Europos žandarmerijos Specialiųjų operacijų komandos sudėtyje prisideda prie saugumo užtikrinimo Kosove palaikant, o reikalui esant ir atstatant viešąją tvarką, taip pat vykdant specialiąsias operacijas padidintos grėsmės sąlygomis.
Aktualijos 2022-11-29

FIFA pradėjo tyrimą dėl Serbijos komandos rūbinėje pakabintos prieštaringos vėliavos

FIFA pradėjo drausminę procedūrą prieš Serbijos futbolo federaciją po to, kai prieš pralaimėjimą Brazilijai pasaulio futbolo čempionate komanda persirengimo kambaryje pakabino prieštaringai vertinamą vėliavą su Kosovo atvaizdu.
2022-11-27

Navickas su Kosovo ministru aptars bendrąją žemės ūkio politiką

Į Lietuvą ketvirtadienį atvyksta Kosovo žemės ūkio, miškininkystės ir kaimo plėtros ministras Fatonas Pecis. Jis su žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku aptars bendrąją žemės ūkio politiką (BŽŪP), strateginių planų rengimą.  „K. Navickas su Kosovo ministru aptars BŽŪP įgyvendinimą, Strateginio plano rengimo iššūkius ir tikslus bei kitus klausimus. Kosovo ministras taip pat domisi Lietuvos žemės ūkio politikos formavimo ir įgyvendinimo patirtimi“, – BNS informavo ministerija.
Aktualijos 2022-11-10
Į viršų