• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas antradienį kreipėsi į Seimą, prašydamas pradėti nuo Serbijos atskilusio Kosovo nepriklausomybės pripažinimo procedūrą.

REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi Europos žemėlapyje pasirodė dar viena nepriklausoma valstybė, kurią jau pripažino ar artimiausiu metu ketina pripažinti didžioji tarptautinės bendruomenės dauguma, siūlome Lietuvos Respublikos Seimui pripažinti Kosovą“, - rašo P.Vaitiekūnas laiške parlamentarams.

REKLAMA

Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Justinas Karosas BNS sakė, jog Kosovo nepriklausomybės pripažinimas Lietuvos parlamente bus svarstomas kovo 10 dieną prasidėsiančioje Seimo pavasario sesijoje.

Pasak jo, gavus Vyriausybės kreipimąsi į Seimą prašant naujos valstybės pripažinimo, klausimas bus įtrauktas į URK darbotvarkę. Kosovo nepriklausomybės pripažinimą savo posėdžiuose gali nagrinėti ir kiti komitetai, pavyzdžiui, Europos reikalų arba Nacionalinio saugumo ir gynybos.

REKLAMA
REKLAMA

Apsvarstę komitetai pateiks savo rekomendacijas Seimui: bus siūloma arba pripažinti naują valstybę, arba to nedaryti. Galutinį verdiktą parlamentarai priims balsuodami.
„Šis klausimas nėra toks vienareikšmis, nes Europos Sąjungoje yra valstybių, kurios nepripažįsta Kosovo nepriklausomybės“, - sakė J.Karosas.

Seimo komitetai posėdžius gali rengti nebūtinai parlamento sesijos metu, tačiau galutinis sprendimas dėl Kosovo nepriklausomybės pripažinimo gali būti priimtas tik prasidėjus Seimo pavasario sesijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Artimiausią URK posėdį, kuriame turėtų būti aptariamas Kosovo klausimas, ketinama sušaukti penktadienį.

Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus pirmadienį paragino užsienio reikalų ministrą Petrą Vaitiekūną kreiptis į Seimą, kad šis pradėtų Kosovo nepriklausomybės pripažinimo procedūrą.

Ministras atsakė tai padarysiąs, pažymėdamas, kad Kosovo nepriklausomybė yra vienintelis tvarus sprendimas, atveriantis saugumo ir stabilumo perspektyvą regione.
Kosovas gali tapti pirmąja nauja susikūrusia valstybe, kurią Lietuva pripažins nuo savo nepriklausomybės atkūrimo 1990-aisiais.

REKLAMA

Artimiausiu metu pripažinti naują Europos valstybę ketina ir Latvija bei Estija.
Nepriklausomybę Kosovo parlamentas paskelbė sekmadienį, o pirmadienį naujoji valstybė ėmėsi siekti tarptautinio pripažinimo. Tačiau Rusija, kuri yra nuolatinė Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) Saugumo Tarybos (ST) narė, grasina blokuoti naujos valstybės priėmimą į Jungtines Tautas. Panašių veiksmų gali imtis ir kita nuolatinė ST narė Kinija.

REKLAMA

Valstybė į Jungtinių Tautų Organizaciją priimama jeigu jos narystei pritaria ne mažiau nei du trečdaliai Generalinės Asamblėjos delegatų ir jeigu narystės nevetuoja nė viena iš 15-kos Saugumo Tarybos narių.

Pirmasis Kosovo nepriklausomybę pripažino Afganistanas. Po jo analogiškų veiksmų ėmėsi JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija ir Turkija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vokietija, Italija ir 14 kitų Europos Sąjungos valstybių paskelbė ketinančios padaryti tą patį.

Tuo metu naujos valstybės nepriklausomybei priešinasi Serbija, kuri Kosovą laiko savo kultūros ir religijos lopšiu, taip pat Rusija, Kinija, Rumunija, Ispanija ir Kipras.
Serbija antradienį atšaukė savo ambasadorius iš Vašingtono ir kitų Kosovą pripažinusių valstybių sostinių.

Kosovo nepriklausomybei daugiausia priešinasi šalys, kuriose esama separatistinių judėjimų.

2008 metų vasario 17 dieną Kosovo Parlamentas vienbalsiai priėmė Kosovo nepriklausomybės deklaraciją, kurioje Kosovas skelbiamas nepriklausoma ir suverenia valstybe.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų