REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seime toliau laužomos ietys: bandoma atsakyti į klausimą, kas yra šeima

Blaškomasi tarp „atsakingos tėvystės“ ir „palaido gyvenimo“

Lietuvoje vis nerimsta diskusijos, kas turėtų būti laikoma šeima, ar į šią sąvoką patenka ir žmonės, neįteisinę savo santykių, bet kartu auginantys vaikus. Vis dažniau pasigirsta pasvarstymų, kad skubotai įteisintas šeimos apibrėžimas gali itin neigiamai paveikti vienišų motinų ar iširusių šeimų padėtį, mat nepatekdami į „šeimos“ sąvoka tokie žmonės bei jų vaikai galėtų patirti socialinę diskriminaciją.

REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtadienio rytą parlamente vyko Seimo narių grupės „Už šeimą“ narių Rimanto Jono Dagio ir Rimos Baškienės spaudos konferencija „Nesutvarkius šeimos apibrėžimo kalbėti apie šeimos politiką Lietuvoje neįmanoma“.

REKLAMA

Šeima – tik per santuoką ir kraujo ryšį

R. J. Dagys konferencijoje teigė, kad net 107 politinių frakcijų atstovai palaiko siūlymą keisti Konstitucijos 38 punktą: „Konstitucinis teismas perrašė Konstituciją ir įdėjo į jos punktus kitą prasmę. Šeimos sąvoką padarė tokią, kad ja vadovaujantis neįmanoma formuoti jokios šeimos politikos. Dabar atrodo, kad bet kokia beformė masė, bet kas gali būti šeima. Įstatymų leidėjai negali remti bet ko ir bet kaip, juo labiau vykdant socialinę politiką, skirstant paramą ir pan. Turime rasti sutarimą tarp politinių partijų.“

REKLAMA
REKLAMA

Politiko teigimu, šeima turėtų būti apibrėžiama per du ryšius – santuoką tarp vyro ir moters bei kraujo ryšio tarp tėvų ir vaikų. „Vienalyčių santuokų šis apibrėžimas neapima, nes vaiko teisė – turėti šeimą, kurioje yra vyriškas ir moteriškas pradas, papildantis viena skitą, o ne paneigiantis bei, vargu, ar turintis pozityvias pasekmes vaiko raidai. Mūsų konstitucinė pareiga – sutvirtinti šeimą santuoka, tai mūsų tvirtos visuomenės ir valstybės pagrindas“, – kalbėjo J. R. Dagys.

Valstybės globa santuokai

 R. Baškienė teigė: „Tema ne nauja ir daugelį kartų kalbėjome, kad šeima turi būti globojama valstybės – ne žodžiais o darbais. Dėmesys šeimai turi būti susijęs su priimtu įsipareigojimu. Tuo, kad pasiūlyta į 38 str. įterpti du papildomus sakinius ir žodį, kad šeima įkuriama sudarius santuoką ir per tėvystės ir motinystės ryšį. Lietuva niekuo neišsiskirs pasirinkusi visą dėmesį skirti santuokai – tai yra numatyta Vokietijos, Vengrijos, Rumunijos, Lenkijos, Latvijos, Italijos ir kitų šalių Konstitucijose. Mes taip pat savo Konstitucijoje norime pasakyti, kad valstybė globoja santuoką.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot Seimo narės, santuoka – tai viešas dviejų asmenų įsipareigojimas atsakingai kurti šeimą. „Kokį pavyzdį rodysime vaikams – atsakingos tėvystės ar palaido gyvenimo?“ – klausė Seimo narė ir pabrėžė, kad 38 str. nieko nediskriminuoja, nesmerkia, o tiesiog rodo valstybės pozicija santuokos klausimu.

R. J. Dagio teigimu, šis klausimas labai aktualus kai kurioms visuomenėms grupėms ir net daromas spaudimas – įvairūs fondai finansiškai remia tam tikras kompanijas, kurios pasisako už galimybę įsivaikinti ar kurti šeimas. Anot politiko, mūsų valstybė skiria 500 tūkst. litų šeimos politikos stiprinimo programoms, o Norvegijos fondas, kuris palaiko minėtos mažumos poziciją, pajėgus skirti 4 mln eurų.

REKLAMA

Į klausimą, ar pavyks pasiekti, kad pagaliau bus įtvirtintas šeimos apibrėžimas, konferencijos dalyvė teigė: „Tikime, kad padaryti pavyks ir netrukus registruosime pasiūlymą keisti Konstituciją“, – sakė R. Baškienė.

Konstitucija privers tuoktis?

Kitokią nuomonę apie šios pataisos būtinybę yra išsakiusi Seimo narė Aušrinė Marija Pavilionienė: „Konservatoriai šia Konstitucijos pataisa siekia priversti žmones tuoktis. Gyvename XXI a. globalioje, daugiakultūrėje visuomenėje, bet atsiranda politikų, besiveržiančių prikelti diktatūrą visuomenei. Konservatoriškai mąstantys politikai užsimojo konstituciniu straipsniu kurti šeimas. Jų siūlomoje formuluotėje tapatinama šeima ir santuoka. Siūlomas projektas pažeidžia žmogaus teises ir laisves.“

REKLAMA

Anot jos, tapatinant šeimą ir santuoką pažeidžiamas vaiko teisių konvencijos antrasis straipsnis, kuriame kalbama, kad vaikas neturi būti diskriminuojamas dėl tėvų ar globėjų įsitikinimo. „Egzistuoja socialinė praraja tarp žmonių ir valdžių“, – teigė Seimo narė ir pridūrė, kad politikų mėginimui brautis į šeimos santykius ruošiamas atsakas – bus siūloma kita pataisa, kurioje bus siekiama įtvirtinti, kad visos šeimos formos yra lygios, valstybė saugo ir globoja motinystę, nepriklausomai nuo jos formos.

Kategorišką nuomonę šiuo klausimu buvo išsakiusi ir Seimo narė Birutė Vėsaitė. Ji kalbėjo: „Konservatoriams visuomet buvo būdinga raganų medžioklė, šiuo metu pasirinktas kitas objektas – nesusituokusios šeimos ir jų vaikai. Jei Konstitucija bus taisoma – labiausiai kentės vaikai. Ar dar mažai patyčių mokykloje? Ar norime, kad jas patirtų net tie, kurie į mokyklą ateis iš mylinčių šeimų?“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų