• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas siekia sudrebinti prokuratūrą permainomis

Reforma susilaukė kritikos iš pačių prokurorų

Seime jau planuojami pakeitimai dėl prieš porą metų įsigaliojusios prokuratūros sistemos reformos.

REKLAMA
REKLAMA

Prokuratūros situaciją trečiadienį Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė aptarė su prokurorų profesinės sąjungos vadovais. Po susitikimo pranešta, kad su Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetu bus tariamasi dėl Prokuratūros įstatymo pataisų.

REKLAMA

„Šiandien išklausiusi profsąjungos aš matau, kad problemos yra tos pačios išlikusios, ir mes tarsimės su Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininku, jau matome, kad pačiame įstatyme reikia daryti kai kuriuos pakeitimus ir tiesiog konkrečiau reglamentuoti patį Prokuratūros įstatymą, kad mažiau būtų interpretacijų. Aš siūlysiu sistemiškai peržiūrėti visą įstatymą, įvairių ten problemų yra, dėl rotacijos, įvertinimo kriterijų, dėl pačios prokuratūros veiklos“, - po susitikimo žurnalistams sakė L.Graužinienė.

REKLAMA
REKLAMA

Klausiama dėl generalinio prokuroro Dariaus Valio galimybių toliau eiti pareigas po Seimo ir prezidentės Dalios Grybauskaitės išsakytos kritikos, L.Graužinienė pažymėjo, kad savo poziciją Seimas jau yra išsakęs, kaip nepritarė 2012 metų ataskaitai.

„Seimas, svarstydamas 2012 metų ataskaitą, jau buvo išsakęs daugybę priekaištų dėl prokuratūros darbo ir būtent dėl organizacinės veiklos. Laukiame Seime pateikiamos naujos ataskaitos, ir šiandien susitinkant su profsąjungomis nemalonu girdėti, kad svarstant ataskaitą profsąjungos išsakytos pastabos nebuvo girdimos“, - sakė parlamento vadovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimas rudenį nepritarė generalinio prokuroro D.Valio pateiktai prokuratūros ataskaitai ir ėmė siekti jo atleidimo. Tačiau prezidentė D.Grybauskaitė tuomet pareiškė pasitikinti prokuroru ir kreipėsi į Konstitucinį Teismą, kuris išaiškino, kad prokuroras neturi teikti ataskaitų parlamentui, už kurias būtų balsuojama.

Praėjusią savaitę skaitydama metinį pranešimą Seime šalies vadovė prokuratūrai pažėrė kritikos. Ji pažymėjo, kad pažangios permainos jau pasiekia teismus ir policiją, tačiau sunkiausiai persitvarko šalies prokuratūros, kuriose „vis dar gajus sovietinis baudžiamasis persekiojimas“.

REKLAMA

„Sunkiausiai modernizacija pasiekia šalies prokuratūras. Čia tebeklesti vyresniųjų prokurorų valdžia, į sistemą neateina naujų žmonių, nesikeičia požiūris į žmogaus teises. Nepakankamai investuojama į profesinį tobulėjimą, neanalizuojama, kokiu keliu eina Europa ir pasaulis, vis dar sunkiai prasimuša naujos idėjos“, - skaitydama metinį pranešimą Seime sakė šalies vadovė.

Prokurorų profesinės sąjungos pirmininkas Stasys Kasiulis po susitikimo su Seimo pirmininke tvirtino, jog prokuratūros reforma nepasiteisino.

„Aptarėme prokuratūros aktualijas, kaip padaryti ikiteisminį tyrimą ir visas kitas prokuratūros funkcijas efektyvesnes, išsakėme savo pastebėjimus, kaip turėtų būti daromas tas dalykas, sutarėme, kad bus inicijuojama darbo grupė prie Teisės ir teisėtvarkos komiteto Prokuratūros įstatymo tobulinimui. Yra ne vienas ir ne du straipsniai, kurie yra keistini, pradedant personalo formavimu, tie straipsniai turėtų būti keičiami, kad tikrai žmonės būtų atrenkami kompetetingi“, - sakė profesinės sąjungos pirmininkas.

REKLAMA

Jo pavaduotojas Julius Rėksnys pažymėjo, jog profesinė sąjunga nuo pat pradžių kritikavo reformą ir vadino ją tiek skubota, tiek nesistemine.

„Mes su kritika sutinkame ir visada tą kritiką išsakėm, nuo pat vadinamosios prokuratūros reformos pradžios abejojome tam tikrais dalykais, dabar lyg ir atsiranda supratimas, kad ta reforma nepasiteisino. Kaip galėtų pasiteisinti reforma, kuri vyksta vienoj institucijoj ir kuri įvykdoma per du mėnesius, kai mes turime europinius pavyzdžius, Danijos ir kitų valstybių, kur žmonės sisteminę reformą vykdė dešimt metų? Buvo atlikti skaičiavimai, sociologiniai, psichologiniai tyrimai, ko žmonės trokšta, ir, būtent, reformą vykdė ne politikai, o buvo remiamasi atliktais rytimais, su eiliniais prokurorais, teisėjais, policininkais, ir buvo vykdoma reforma policijos prokuratūros ir teismų“, - kalbėjo J.Rėksnys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimas prieš keletą metų patvirtino prokuratūros sistemos reformą, kuria iš trijų pakopų ji tapo dvipakope - nelieka atskirų apylinkių prokuratūrų, kurios prijungiamos prie apygardų. Vykstanti reforma susilaukė kritikos iš pačių prokurorų, kai kurie apskundė teismams sprendimus dėl jų perkėlimo į kitas pareigas.

D.Valys generaliniu prokuroru paskirtas 2010 metais, prieš tai jis buvo Akmenės rajono apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų