REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Darbas žmogų puošia“, - byloja visiems gerai žinoma patarlė. Tik ar būtina per daug puoštis priimant visai šaliai svarbius sprendimus? Naujajai valdžiai toks klausimas, matyt, nekyla, nes politikų naktinėjimas darbo vietoje tampa įprastu reiškiniu.

REKLAMA
REKLAMA

Ekonomikos krizę prilyginusi kone karinei padėčiai Vyriausybė pasitarimus rengia per laisvadienius, o Seimas šaukia ne tik eilinius, bet ir neplanuotus posėdžius. Jie trunka iki paryčių. Tačiau ne tiek jau daug tautos išrinktųjų plenarinių posėdžių salėje sulaukia pirmųjų gaidžių - antradienį 3 val. 18 min. registravosi 47 ištvermingiausieji. Baigiantis septynioliktai darbo paros valandai jų galvos buvo užimtos minimaliojo darbo užmokesčio ir socialinių išmokų indeksavimo reikalais. Panašiu ritmu Seimas sukosi ir vakar, ne mažesnis tempas parlamentarų laukia šiandien. Pirmadienį laukia didysis mūšis dėl biudžeto, kuris pagal Seimo statutą jau turėjo būti priimtas, rašo „Lietuvos žinios“.

REKLAMA

Seimo nariai, ypač - nepriklausantys valdančiajai daugumai, dėl naktinių posėdžių jau pradeda reikšti nepasitenkinimą. Šmaikštaujama, ar nevertėtų įtvirtinti nuostatos, priversiančios parlamentarus paparčio žiedo visą Joninių naktį ieškoti Seime.

Klesti kavinė

Kad naujajam Seimui nesvetimas improvizacijų žanras, įrodė jau pirmasis darbinis jo posėdis, kai parlamento pirmininko rinkimai virto spalvingu šou. Tą naktį įsiaudrinusių Seimo narių nuotaiką temdė tik nutįsusi ilgiausia eilė prie vienintelės dirbančios kavinės. Seimo kanceliarija iš to pasimokė ir dabar prie posėdžių salės veikianti kavinė su gausiu būriu darbuotojų naktinėja kartu su darbštuoliais parlamentarais. Seimą aptarnaujančios įmonės „Greminta“ vadovė vakar LŽ teigė, kad ir naktį Seimo nariams siūlomas gana platus karštų patiekalų asortimentas.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas LŽ pripažino jau gavęs kai kurių kolegų skundų dėl darbo „naktinėje pamainoje“. „Atsakymas labai paprastas - mes prisiekėme tarnauti valstybei ir, jei yra ekstremali situacija, o būtent tokia, kaip teigia valdantieji, ir susidarė, dirbkime tiek, kiek galime“, - sakė A. Salamakinas. Tai, kad toli gražu ne visi kolegos pakelia 17 valandų darbo dieną, komisijos pirmininkas vertino liberaliai. Pasak jo, tarp Seimo narių yra ir moterų, pagyvenusių asmenų, kuriems atlaikyti tokį maratoną nelengva. Kartu A. Salamakinas pripažino, kad Seimo statutas ir tokiais atvejais jokių lengvatų nenumato.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nekokybiški projektai

„Jei Seimo nariai, sveiki kaip ridikai, kelias naktis padirbės, jiems tikrai nieko neatsitiks. Žinoma tiems, kurių padidėjęs kraujospūdis, toks režimas nepalankus. Aš 40 metų dirbau gimdykloje, tad viskas, kas vyksta čia, vieni juokai. Be poilsio man yra tekę dirbti tris paras“, - LŽ sakė pirmajam naujojo Seimo posėdžiui vadovavusi parlamentarė medikė Vida Marija Čigriejienė.

Seimo opozicijos lyderio ekspremjero Gedimino Kirkilo nuomone, nenormalų darbo ritmą lemia kelios priežastys. Pirmiausia prastas parlamento struktūrų darbo organizavimas. „Seimo komitetų pirmininkai nelabai moka pirmininkauti, todėl užsitęsia posėdžiai, o visa tai persikelia į plenarinių posėdžių salę“, - sakė G. Kirkilas. Jis pabrėžė, kad opozicija bent kol kas procedūriškai netrukdo svarstymų eigos. „Jei naudočiausi visomis savo teisėmis, nebaigtume šių klausimų. Tačiau suprantame, kad priimti vienokį ar kitokį biudžetą reikia“, - teigė opozicijos lyderis. Vis dėlto ir tokiomis „lengvatinėmis sąlygomis“, anot politiko, valdantieji nesugeba dirbti. „Esminis dalykas - Vyriausybė pateikė labai nekokybiškus projektus. Daugybė įstatymų, ypač mokesčių srities, prieštarauja vienas kitam“, - sakė G. Kirkilas. Jo teigimu, Seimo statutas neleidžia pratęsinėti posėdžių iki begalybės, kaip dabar daro valdantieji. Tokiu atveju turi būti šaukiami papildomi posėdžiai.

REKLAMA

Apmokės viršvalandžius

Kartu su parlamentarais naktimis dirba nemažas būrys Seimo kanceliarijos darbuotojų. Seimo kancleris Gintautas Vilkelis vakar LŽ sakė, kad jokių pretenzijų dėl viršvalandžių kol kas negauta, tačiau neatmetė galimybės, kad jų gali atsirasti. Darbo kodeksas už viršvalandžius numato dvejopą kompensavimą - dvigubą atlyginimą arba laisvą dieną. „Stengsimės įstatymų nepažeisti“, - žadėjo kancleris.

Vakar G. Vilkelis tikino dar negalįs pasakyti, kiek kanceliarijai atsieis politikų naktiniai darbai - tiek išmokos už viršvalandžius, tiek ir iki paryčių plenarinių posėdžių salėje plieskianti elektra.

REKLAMA

Politologas Algis Krupavičius, paklaustas, ar trečią nakties politikai gali priimti racionalius sprendimus, teigė, kad toks darbo ritmas tikrai nerodo gero darbų organizavimo. „Žinoma, padėtis nepaprasta. Metų pabaiga, reikia skubėti priimti biudžetą, juoba kad 2009-ieji bus ekonomiškai ir socialiai sudėtingi“, - pripažino politologas. Tačiau, pasak jo, net išskirtinė situacija nepateisina tokio darbo ritmo. „Kokybiški sprendimai gali būti priimami tik tada, kai jie gerai apmąstomi, pasveriami visi argumentai“, - sakė A. Krupavičius. Jo nuomone, politikams vertėtų peržiūrėti darbotvarkių sudarymo principus.

Raimonda Ramelienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų