REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šariatas – žiauri islamo teisė

Daugelyje islamą išpažįstančių šalių vis dar galioja žiaurūs šariato įstatymai. Čia net ir smulkūs vagišiai rizikuoja netekti galūnių. Mat net už menką vagystę nusikaltėliui nukertama ranka, o už pakartotinį nusikaltimą – ir koja.

REKLAMA
REKLAMA

„Smaližiui“ nukirs ranką

Neseniai Irano teismas paskelbė nuosprendį 21 metų jaunuoliui, apkaltintam vogus saldumynus. Už saldainių ir šokolado vagystę jam bus nukirsta ranka.

REKLAMA

Tačiau, net ir netekęs rankos, vagis kalėjimo neišvengs. Kaip praneša Irano naujienų agentūra „Fars“, už parduotuvės savininkui padarytą žalą vagis dar turės pusę metų praleisti Teherano kalėjime. O dar pusę metų – už tai, kad pasipriešino tvarkos sergėtojams.

Ikiteisminio tyrimo surinkti duomenys liudija, jog nuteistąjį policija sučiupo, kai sustabdė jo automobilį ir rado 900 dolerių, 3 poras pirštinių, didžiulį kiekį šokolado ir kakavos. Vaikinas nesugebėjo policininkams įtikinamai paaiškinti, iš kur jo automobilyje tiek gardumynų. Šiek tiek vėliau paaiškėjo, jog visa tai pavogta iš netoliese įsikūrusios parduotuvės.

REKLAMA
REKLAMA

Nors įstatymai žiaurūs, Irane nusikaltėlių nemažėja. Daugybė šeimų gyvena žemiau skurdo ribos, taigi kad išmaitintų savo vaikus, ne vienas rizikuoja savo galūnėmis.

Už mobilųjį telefoną – ranka ir koja

Somalio šariato teismas sostinėje Mogadiše nuteisė 4 vyrus, vogusius mobiliuosius telefonus. Nuosprendis – kiekvienam nukirsti po plaštaką ir pėdą.

Šiuo metu Mogadišą yra užėmusi radikalioji islamistinė grupuotė „Al Shabab“, kariaujanti su Somalio vyriausybe. Tokios žiaurios bausmės dažniausiai buvo vykdomos Kismajo uoste, o sostinėje – beveik niekada. Galbūt todėl bylos nagrinėjimas sukėlė didžiulį visuomenės susidomėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugybė smalsuolių susirinko į teismo rūmus, kad pamatytų pasmerktuosius. O šie prieš teismą stojo surakinti antrankiais, saugomi „Al Shabab'o“ kovotojų.

Kad įtikintų stebinčią minią teisiamųjų kaltumu, teisėjai parodė 3 mobiliuosius telefonus ir šautuvą, kurie esą buvę pavogti. „Jie prisipažino nusikaltę ir dabar gaus tai, ko nusipelnė, – paaiškino teisėjas Šeichas Abdala al Hangas. – Kiekvienam iš jų bus amputuota dešinė ranka ir kairė koja.“

Bausmės vykdymas buvo kuriam laikui atidėtas, mat nuteistuosius dar privalėjo apžiūrėti medikai. Bausmė ne iškart įvykdyta ir dar dėl vienos priežasties. Diena, kai buvo ketinama vykdyti nuosprendį, pasitaikė labai karšta. O tokiame karštyje nukirtus galūnes, žaizdos gali nesustabdomai kraujuoti ir nusikaltėliui iškyla pavojus numirti.

REKLAMA

Tarptautinė žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ tvirtina, jog tiek nuosprendis, tiek pats bylos nagrinėjimas sufabrikuotas. „Mes kreipėmės į „Al Shabab'o“ vadovybę, kad nevykdytų šios žiaurios, nežmoniškos bausmės“, – pareiškė organizacijos „Amnesty International“ narys Tavanda Hondora.

Panašūs susidorojimai Kismajuje jau ne kartą šiurpino somaliečius. Manoma, kad tam įtakos turi „Al Shabab“ maištininkai, kurie valdo beveik visą pietinę Somalio teritoriją ir sėkmingai kariauja su šios šalies kariuomene. Kai kurie šaltiniai teigia, jog maištininkai susiję su teroristine grupuote „Al Qaeda“, o tarp jų yra daug atėjūnų iš kitų šalių.

REKLAMA

Somalio prezidentas Šeichas Šarifas Achmedas, priklausantis nuosaikiosioms islamo jėgoms, pasitelkė pagalbą iš užsienio. Jis sutiko, kad būtų įvesti kaimyninių šalių kariniai daliniai, kurie padėtų įvesti Somalyje tvarką.

Amputacija ir įkalinimas

Musulmonų pasaulyje žmonių luošinimas už nedidelius nusikaltimus yra įprastas. Štai Sudane, Darfūro provincijoje, Nijalos mieste karo teismo sprendimu dešimčiai banditų buvo skirta dviguba bausmė – amputuoti galūnes ir įkalinti 6 metams. Buvo įrodyta, jog nuteistieji plėšė, grobė ir prievartavo. Visi jie priklausė banditiškoms arabų džandžavidų sukarintoms struktūroms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konfliktas tarp musulmonų arabų ir juodaodžių krikščionių Darfūre vyksta nuo 2003 metų vasario. Jis prasidėjo lyg ir dėl žemių ir vandens išteklių, vėliau visa tai virto tiesiog žudynėmis – etniniu valymu. Manoma, kad per visą šį laikotarpį Darfūre žuvo mažiausiai 200 000 žmonių. Daugiau kaip du milijonai gyventojų iš kaimo vietovių pasitraukė į pabėgėlių stovyklas prie Darfūro miestų, maždaug 200 000 pabėgėlių gyvena gretimoje Čado valstybėje.

Pagal šariato įstatymus, nusikaltėliui, pagautam su įkalčiais ar nusikaltimo vietoje, nukertama dešinės rankos plaštaka. Pakartotinai nusikaltus, nukertama kairės kojos pėda. Panašiai nusikaltėliai baudžiami ir klestinčioje Saudo Arabijoje.

REKLAMA

2007 metais šioje šalyje buvo nukirsta ranka vagiui. Egipto pilietis Amras Naseras buvo sučiuptas vagiliaujantis Didžiojoje Mekos mečetėje. Šariato teismas skyrė galūnės amputavimo bausmę, ir A. Naserui buvo nukirsta dešinė plaštaka.

Saudo Arabija – stropi islamo ištakų sergėtoja. Šioje šalyje gana žiauriai baudžiami tie, kurie nors truputį nukrypsta nuo religinių dogmų. O žmogžudžiams, prievartautojams, narkotikų prekeiviams, ginkluotiems plėšikams šioje karalystėje tiesiog nukertamos galvos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų