• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ir vėl pritrūko fantazijos. Įkvėpimo sėmiausi iš kitur. „Perrašytos erdvės“ – taip vadinasi trečias skyrius knygoje „Vieši gyvenimai, intymios erdvės: kūnas, viešumas, fantazija šiuolaikinėje Lietuvoje“. Šios knygos tekstai maitino mano vaizduotę; čia, išdavusi Lietuvos himno 3-4 eilutes, „sėmiau stiprybę“ ne Lietuvos didžiavyrių, o keistuolių, vienišių, marginalų ir savižudžių biografijų epizoduose.

REKLAMA
REKLAMA

Perfrazuojant Sigitą Parulskį, knyga neapsaugojo manęs nuo skausmingos patirties, bet apsaugojo nuo skausmingų banalybių tą patirtį interpretuojant.

REKLAMA

Ten, kur yra galia, yra ir pasipriešinimas, taip tvirtina Michelis Foucault.

M. Foucault, J. Butler ir kiti šiuolaikinės kultūros teoretikai teigia, kad galia nėra tiesioginė – dažniausiai tai simbolinė prievarta, subtili, nepastebima, neatpažįstama. Tai simbolinė galia ir jos sėkmės pagrindas – kad mes tikime jos teisėtumu ir teisėtumu tų, kurių rankose ta galia yra.

Galia – ideologinis dominavimas, kultūrinė hegemonija. Galios tikslas – norminti, primesti tam tikrus kriterijus – mados, skonio, laisvalaikio, literatūros, gyvensenos ir galvosenos pačia plačiausia prasme. Kiti, nepasiduodantys prievartiniams imperatyvams, yra įvardijami netikėliais, atsilikusiais, tamsuoliais, provincialais. Jie lieka nuošalėje, periferijoje, paraštėse.

REKLAMA
REKLAMA

„Tonight tonight / I‘ll take that ride, / across the river / to Jersey side… Down the shore / everything’s all rigzt“, – dainuoja Bruce‘as Springsteenas.

Niujorke, vaikštinėdama vakarine krantine, kur anapus upės matyti Niu Džersis, dažnai girdėdavau šią dainą.

Atrodė, tuose žodžiuose slypi nuovargis, branda ir susitaikymas. Šiapus – prašmatnus, niekad neužmiegantis Niujorkas su Brodvėjaus teatrais (dar yra „off-Broadway“ ir „off-off Braodway“), restoranais, kuriuose staliukai rezervuojami bent porą mėnesių prieš apsilankymą, ir nežmoniškomis kambarių nuomos kainomis. Anapus – neįmantrus gyvenimas, paprasti žmonės, pigi buto nuoma ir tylios, tamsios naktys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Accros the river / to Jersey side“ – pabėgimas nuo hegemonijos, simbolinės prievartos, snobizmo, prašmatnumo, sudėtingų reikalavimų sieto ir beprotiškos konkurencijos. Pasitraukimas į nuošalę, į paraštes. Į periferiją. Sąmoningai pasirinkta autsaiderystė – Manhetenas lieka anapus upės.

Kaune dažnai klausausi Bruce‘o Springsteeno. Kaunas iš esmės kažkuo primena Niu Džersį – ramūs savaitgaliai, tylios gatvės, šeimos vaikšto neskubėdamos, vaikai čežina kojomis nešluotus nukritusius lapus. Liepos Laisvės alėjoje primena Niu Džersio klevus. Keletas kavinių, keletas picerijų. Transporto kamščių čia nedaug. Frankas Sinatra kilęs iš Niu Džersio. Lietuviškasis SinatraStasys Povilaitis karjerą pradėjo Kaune. Gyvenimas paprastas ir neįmantrus – toks jau stilius.

REKLAMA

Laivės alėjoje skaitau „Stilių“. Šių metų Nr. 27 (388). Ten rašoma: „Stilius“ kaskart „iškasa“ naujų personažų, kuriuos vėliau sėkmingai eksploatuoja kiti leidiniai ir net (!) (šauktukas mano) televizija... norėtųsi kiekvienam savo herojui uždėti draudžiantį jį kopijuoti ženkliuką „Copyright“... Verčiant kokį žurnalą ar žiūrint laidą, smagu savininkiškai nusišypsoti – ei, tai mūsų žmogus, tai „Stiliaus“ žurnalistai jį surado, prisijaukino, padėjo nugalėti viešumos baimę... dabar jis lengvai atiduodamas į kitų žurnalistų rankas“.

REKLAMA

Čeža lapai, vaikšto šeimos su vaikais. Ką jie galvoja? Ar jie nori būt atrasti, prijaukinti, pažymėti „copyright“ ir atiduoti eksploatacijai? Ar jie nori tapti TV žvaigžde, pretenzingu intelektualu, Seimo nariu? Priartėti prie elito? Gyventi rampų šviesoje? Lankytis teatro premjerose, madinguose naktiniuose klubuose, prabangiuose restoranuose? Žaisti skvošą? Ar jų gyvenimai šią minutę – vis dar neatrasta žemė, niekieno teritorija?

Keista, atrodo visai laimingi. Gal jie rado savo užuovėją, savąjį Niu Džersį. Nepaklusę hegemoniniams reikalavimams, pasirinko buvimą paraštėse. Ir, tikėtina, atrado galimybių pilnakraujiškai būti ir išgyventi savo alternatyvinėje sferoje, nematomoje, neatrastoje, paraštinėje erdvėje, – savo nutylėtoje tikrovėje.

Kaip dainuoja Bruce‘as Springsteenas, „down the shore / everything’s all rigzt“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų