REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Santaupų nėra – blogai, yra – irgi negerai

Namuose nebūna tokios pinigų slaptavietės, kuriops neužuostų fantazijos nestokojantys ilgapirščiai.

REKLAMA
REKLAMA

Krizė sumažino santaupas?

Į Kalvarijos policiją (Marijampolės apskr.) kreipėsi kalvarijietė Marija S. (78 m.) ir pasiskundė, kad buvo apvogta savo namuose. Viena gyvenanti moteris, pas kurią retkarčiais užeina tik keli giminaičiai, stebėjosi vagišių uosle: šie jos santaupas nepastebimai išnešę iš seno žieminio palto, kuris kabo miegamojo spintoje, kišenės.

REKLAMA

Pareigūnai pradėjo tyrimą dėl 2000 litų vagystės, tačiau vagies kol kas nenustatė. Kadangi jokių įsilaužimo į namą žymių neaptikta, todėl manoma, jog daugiausia laiko namuose praleidžiančią Mariją apšvarino žmogus iš jos lankytojų rato.

„Vagies tebeieškome, tačiau neatmestina ir versija, kad garbaus amžiaus pensininkė galėjo pamiršti, kur paslėpusi savo santaupas, – sakė Kalvarijos policijos vadovo pavaduotojas Dainius Gaižauskas. – Buvę tokių atvejų, kai pareiškėjas, kreipęsis dėl pinigų vagystės, vėliau praneša, kad juos rado pats – prisiminė pakeitęs slėptuvės vietą, kai šioji tapusi nepatikima“.

REKLAMA
REKLAMA

Anot pareigūno, pagyvenę žmonės, taupantys, pačių žodžiais, juodai dienai, dažnai „perslepia“ savo slaptavietes: kelis mėnesius laikę pluoštelį už šventojo paveikslo, vėliau tą pluoštelį išskirsto ir sukaišioja į knygas sekcijoje. Po kurio laiko tikrina savo biblioteką ir skaičiuoja, kurioje knygoje kiek pinigų buvo, ir būtinai ieško vienos neva pradingusios knygos...

„Apskritai tai santaupų vagysčių pastaruoju metu sumažėję – matyt, krizė pamažino žmonių juodai dienai turimus pinigus“, – sakė Kalvarijos pareigūnai.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo patalų – iki krosnies pelenų

Kur žmonės namuose slepia savo santaupas, geriausiai žino policininkai, tiriantys tokių slėptuvių ištuštinimo atvejus. Slėptuvių „geografija“ kartais sukelia juoką, o kartais stebina beribe žmonių fantazija.

Bene dažniausiai vagys pinigines aptinka lovos pataluose – po pagalve, po čiužiniu, įvyniotas į naktinius marškinius, net įvilktas į užvilkimus. Taip pat – drabužių spintose: ir sulankstytuose rankšluosčiuose, ir kabančių drabužių kišenėse.

Pinigai slepiami ir virtuvėje. Vieni mėgsta juos įdėti į kokį nors nenaudojamą puodą spintelėje, kiti labiausiai pasitiki... šaldytuvu. Esą net jeigu namuose kiltų gaisras, šaldytuvo kameroje laikomi pinigai greičiausiai išliktų nepaliesti ugnies.

REKLAMA

Šakių rajono policininkai prisimena atvejį, kai vagys ištuštino 69 metų Juozo R. pinigų slėptuvę, kuri buvo... krosnies pelenuose. Mat vasarą krosnis nekūrenama, tad Juozas po pelenų krūva paslėpė stiklainį su 3000 litų. Kai po vienos nakties vyras rado nuo krosnies nukraustytus puodus ir nuimtus metalinius krosnies žiedus bei iškapstytus pelenus, jis nusivylė savo slaptaviete. Pareigūnams beliko stebėtis, kad žmogus pasitikėjo savo atmintimi ir nemanė galįs kurią nors vasaros dieną staiga užkurti savo krosnį, pavyzdžiui, šiukšlėms sudeginti.    

REKLAMA

Nesaugu šiltnamiuose, rūsiuose

Pats Juozas tuomet pasakojo policininkams, kad savo namų aplinkoje santaupų slėptuves turi ir kiti jo giminaičiai bei pažįstami. Esą vieni stiklainius su pinigais laiko rūsyje ar malkinėje, kiti – garaže, treti – šiltnamyje ir aviliuose, ketvirti – statomo namo užkaboriuose.     

Tačiau vagys užuodžia ne tik išvardintas pinigų slaptavietes, bet ir, atrodytų, saugesnes vietas – lobius žemėje. Prieš keletą metų Prienų policijos pareigūnai ieškojo vagies, iškasusio Onos Ž. (91 m.) aliumininį puoduką, į kurį buvo įdėtas kruopščiai į polietileninį maišelį suvyniotas stiklainiukas su 6500 litų. Tokią pakuotę senolė buvo užkasusi savo gėlių darželyje. Ona mėgdavo retkarčiais pinigus atkasti ir čia pat, lauke, perskaičiuoti – esą pravėdinti, kad nesupelytų. Manoma, kad pinigus vartančią močiutę galėjo pastebėti pašalinė akis: vieną dieną gėlių darželyje liūdnai gulėjo išraustas tuščias aliumininis puodukas...  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Santaupos, laikytos užkastos, išgaravo ir iš marijampolietės Anelės P. (73 m.) daržo. Našlė stiklainį su 10 000 JAV dolerių buvo paslėpusi braškių lysvėje. Saugodavo pinigus nuo sūnaus, kuris labai mėgsta išgerti. Vieną rytą pensininkė prie braškių terado supurentą žemę... Po vagystės pagrindinis įtariamasis buvo apvogtosios sūnus, tačiau tai įrodyti pareigūnams niekaip nepavyko.

Prie savęs – irgi nesaugu

Dar viena populiari santaupų slaptavietė – prie savo kūno. Ypač tai mėgsta moterys, galinčios nepastebimai įkišti ryšulėlį į užantį, įsidėti į liemenėlę. Vyrai labiau linkę tokius pinigų ryšulėlius pririšti prie virvelės ir „vėrinį“ persimesti per kaklą.

REKLAMA

„Tačiau plėšikai veikia be skrupulų – užpuolę jie ir krūtinę apčiupinėja, ir pakaklę išnarsto“, – teigė Vilkaviškio pareigūnai. Prieš keletą metų jiems teko guosti rajono gyventoją Uršulę A. (75 m.), kaimo gatvelėje vakare užpultą nepažįstamų jaunuolių. Šie primušė moteriškę ir atėmė po kaklu saugiai parištą maišelį. Jame buvo per 7000 litų. Vėliau pareigūnai išsiaiškino, kad apie vertingą maišelį ant pensininkės iškilios krūtinės žinoję kone visi aplinkiniai.

Marijampolės policijos pareigūnas Algimantas Jaškauskas per savo ilgametę darbo patirtį irgi įsitikino, kad namuose ar prie kūno laikomos santaupos – ne tik vagių ir plėšikų masalas, bet ir „savo funkcijų neatliekantys pinigai“. Policininkas prisiminė iš lūpų į lūpas kolegų perpasakojamą atvejį, kai vieno mirusio vienišo marijampoliečio namuose, ant aukšto, buvo aptikta sandariai uždaryta šiaudinė pintinė. Joje slypėjo tikras lobis – keliasdešimt tūkstančių... nuvertėjusių Rusijos rublių.     

REKLAMA

„Gal tokios liūdnai pasibaigusios istorijos padėtų suprasti daugeliui žmonių, kad dideles santaupų sumas laikyti namuose yra nesaugu, – sakė A. Jaškauskas. – Kas laikė šaldytuve, vėliau turėjo vargo džiovinti sudrėkusius banknotus, kas laikė senuose rakanduose, vėliau užmiršo ir išnešė į šiukšlių konteinerį. O kiek supuvusių santaupų pareigūnai radę senuose čiužiniuose!..“

„Akistatos“ kalbinti pareigūnai teigė nesantys įpareigoti reklamuoti bankus, kuriuose santaupoms tikrai saugiau, ir tegalėjo iš savo patirties pasakyti, kad daugumos žmonių, ypač pagyvenusiųjų, logika nesikeičia daugybę metų: turį pinigų jie jaučiasi tik tada, kai užčiuopia ir mato juos prie savęs. Juk pinigai mėgsta būti skaičiuojami, vartomi, vėdinami...  Tai ir vėdina žmonės šlamančiuosius tol, kol juos „nuvėdina“ patykoję vagys, plėšikai ir sukčiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA



* * * * *

Policijos pareigūnai nurodo 10 pagrindinių vietų namuose, kurias vagys apieško pirmiausia:

- komodų, rašomųjų stalų stalčiai, dėžutės lentynose, sekreteruose ir pianinuose

- spintos, skalbinių dėžės, apatinių drabužių stalčiai, kišenės, pamušalai, kojinės

- knygos, kompaktiniai diskai, vaizdo kasetės

- po čiužiniu

- už veidrodžio, paveikslo, ant sienos kabančio kilimo

- unitazo bakelis

- virtuvėje – šaldytuvas, birių produktų indeliai, orkaitė

- antresolės

- garso, vaizdo ir buitinės technikos erdvės

- gėlių vazonai ir naminių augintinių nameliai

Irena ZUBRICKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų