REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš kelias dienas įvykęs jau ne pirmas konfliktas tarp premjero ir prezidentės, nurodo, ne tik išsiskyrusias nuomones. Bet ir tai, apie ką ilgai buvo kalbama tyliai. O konservatorių lyderio priminimas apie buvusio premjero G.Vagnoriaus situaciją tėra politinis neišprusimas.

Prieš kelias dienas įvykęs jau ne pirmas konfliktas tarp premjero ir prezidentės, nurodo, ne tik išsiskyrusias nuomones. Bet ir tai, apie ką ilgai buvo kalbama tyliai. O konservatorių lyderio priminimas apie buvusio premjero G.Vagnoriaus situaciją tėra politinis neišprusimas.

REKLAMA

Taip tikina tv3.lt kalbinti politologai, įvertinę šį apsižodžiavimą viešojoje erdvėje.

Pasakė tai, ką daugelis kalba tyliai

Mykolo Romerio universiteto docentas Vytautas Dumbliauskas teigia, kad kritikuoti, bet variantų nepasiūlyti, yra Prezidentų bruožas.

Premjeras Saulius Skvernelis pasakė garsiai, ką daug kas tyliai kalba. Nes Prezidentė lyg palypėjusi ant pakylos viską vertina, stebėdama darbą. Kritikuoja, bet savo vaidmens nemato toje kritikoje. Ji kaip nuošalyje yra nuo Seimo ir Vyriausybės. Bet ir V.Adamkus taip elgdavosi. Jo metiniai pranešimai būdavo be jo pozicijos, tik kritika. Ši problema yra sena jau“, - pasakoja V.Dumbliauskas.

„Bet nereikia pamiršti, kad Prezidentė ne tik kritikuoja, bet ir vetuoja įstatymus, tam irgi reikia pasiruošti. Tai premjeras pasakė tą priekaištą, kurį turi daug kas. Bet čia gi nėra pirmas jo konfliktas su Prezidente“, tv3.lt naujienų portalui sako pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA

Politologo nuomone, Prezidentė, pastebėjusi, kad valstiečiai nesureagavo į metiniame pranešime išsakytą kritiką, ją pakartojo dar kartą. „D.Grybauskaitė toliau lieka savo stiliuje ir kritikuoja“, - tikina politilogas.

REKLAMA

Konservatorius kalba iš nepatyrimo

MRU docentas V.Dumbliauskas taip pat teigia, kad konservatorius G.Landsbergis savo kortą įkišo iš nepatyrimo.

„O dėl G.Landsbergio pastabos viskas yra aišku. Jis jaunas ir nepatyręs, jis gal pamiršta, kad Prezidentas negali ministro pirmininko atstatydinti. Su Vagnoriumi buvo kitas žaidimas, jis galėjo tada neišeiti, nes V.Adamkus stipriai rizikavo savo reputacija. Bet pats premjeras tada norėjo pabėgti, man atrodo, tai čia yra visiškai kita situacija“, - tikina V.Dumbliauskas.

Svarbiausia yra jausti, kada laikas pasitraukti

Politologas V.Dumbliauskas neatmeta galimybės, kad S.Skvernelis, sulaukęs gero ir tinkamo laiko, gali pasitraukti iš posto. Būdamas aukos vaidmenyje, jis rinkimuose būtų nenugalimas.

REKLAMA
REKLAMA

O aš manau, kad S.Skvernelis, matydamas tokią situaciją gali sužaisti ir pasinaudoti R.Pakso korta. Ir išeiti iš premjero pozicijos aukos vaidmenyje.

Bet čia jau yra klausimas, kada jo komanda jam patars tai padaryti. Nes jeigu jis išeis didvyriu, tai Prezidento rinkimuose taps jau nenugalimas“, - pasakoja V.Dumbliauskas.

Anot jo, tam tereikia sulaukti tinkamo laiko. Tačiau tai yra labai aukštos klasės politinis pilotažas. „Čia reikia labai apskaičiuoti, kada tai reikia padaryti“, - tv3.lt naujienų portalui sako V.Dumbliauskas.

Įsižeidusio žmogaus leptelėjimas?

MRU dėstytojas taip pat tikina, kad šis konfliktas nenurodo premjero pasirinkimo dėl Prezidento rinkimų. „Manau, kad čia yra įsižeidusio žmogaus leptelėjimas“, - tikina politologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dabar didžiausias klausimas yra, kas taps auka. Svarbiausia yra publikos reakcija. Nes čia tikrai prasideda aukštasis pilotažas. Nes Prezidentė dabar yra jau nueinanti, baigiasi antroji jos kadencija, todėl į žvelgia kaip į baigiantį kadenciją. Bet ji tikrai gali jam pagadinti dar, jei konfliktas išaugs. Čia jau prasideda ne tik politiniai dalykai, bet ir ambicijos“, - situaciją vertina V.Dumbliauskas.

G.Landsbergis kalba dėl kalbėjimo?

Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas Algis Krupavičius, dabar patarinėjantis ir Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui teigia, kad visa ši situacija yra chaotiška. Bet Prezidentės kritika yra paskaičiuota ir pasverta.

REKLAMA

„Tai, kad yra chaoso sprendimų priėmime ir jį ne vieną kartą kelia pati Vyriausybė ir premjeras, yra akivaizdu. Tai Prezidentė ir kritikavo tiek metiniame pranešime, tiek praėjusią savaitę. Ji tada pasakė, kad yra per mažai kalbamasi su žmonėmis, o jeigu tai daroma, tai ne būtinai girdi. Ir taip geros reformos kartais būna diskredituojamos“, - teigia A.Krupavičius.

Politologas kategoriškai vertina ir opozicijos atstovo pasisakymą ir buvusio premjero Gedimino Vagnoriaus istorijos priminimą. „G.Landsbergiui reikėtų mažiau komentuoti galimas versijas ir scenarijus, premjero kelius ir klystkelius. Jam reikia siūlyti opozicijos nuomonę. Jis kalba tam, kad kalbėtų“, - tikina politologas.

REKLAMA

Premjero noras būti Prezidentu laužtas iš piršto?

VDU dėstytojas taip pat teigia, kad kol kas apie S.Skvernelio ėjimą į Prezidento rinkimus, yra žymiai per anksti.

„Gali būti toks scenarijus, kad S.Skvernelis nuspręs dalyvauti Prezidento rinkimuose, bet sprendimą jis priims tik artėjant rinkimų kampanijai, matydamas savo reitingus tuo metu. Ir jeigu reitingai bus maži, joks protingas politikas nesivels į Prezidento rinkimų kampaniją. Visi svarstymai apie galimą ir negalimą S.Skvernelio dalyvavimo rinkimuose yra laužti iš piršto“, - pasakoja pašnekovas.

Siūlo ieškoti kompromisų

Siekiant geresnio ir efektyvesnio darbo, politologas A.Krupavičius siūlo ieškoti geresnio susitarimo. Nors kartais koalicijos partneriai nesutaria, bet griūties dar nebus. Jis taip pat teigia, kad tai tėra netikslios, faktais neparemtos nuomonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Man atrodo, kad čia yra per daug spekuliacijų, kuriose paskandinami tikri ir netikri dalykai. Kol kas yra aišku, kad koalicija yra pakankamai tvirta, nepaisant gandų apie jos greitą mirtį. Panašu, kad toks scenarijus neturi šansų pasitvirtinti. Taip, koalicijos lyderių nuomonės kartais išsiskiria, tai yra faktas, dėl kai kurių sprendimų jiems reikėtų dažniau sustoti ir pagalvoti, rasti kompromisą“, - pasakoja A.Krupavičius.

Algio Krupavičiaus nuomone, puikus to pavyzdys buvo aukštojo mokslo reforma. Kai pradžioje buvo siūlomas radikalus planas, kuris turėjo daug oponentų. Bet po ilgų diskusijų, kompromisas buvo rastas. Politologas tikisi, kad panašus likimas laukia ir urėdijų reformos. „Reikia turėti aiškų planą ir susitarti visoms pusėms, kokios detalės“, - tv3.lt naujienų portalui sako pašnekovas A.Krupavičius.

REKLAMA

Pasitraukti dar nenaudinga?

Politologas, paklaustas, ar premjerui naudinga postą palikti, jis tikina, kad taip jis gali tik prisidaryti daugiau problemų.

„Per mažai praėjo laiko. Dabar pasitraukimas iš ministro pirmininko posto galėtų jam suteikti labai dagu dividendų ateityje. Juo labiau, kad taip jis prarastų politinės partijos paramą. Ir vienaip ar kitaip, finansiškai ir organizacine prasme, be partijos yra sunku“, - tv3.lt naujienų portalui pasakoja A.Krupavičius.

Kritikos strėlės

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad premjeras Saulius Skvernelis praėjusią savaitę atsikirto prezidentei Daliai Grybauskaitei, apkaltinusiai Vyriausybę arogancija ir reformų vykdymu neįsiklausant į kritiką.

REKLAMA

Tiesiogiai neminėdamas D.Grybauskaitės pavardės, S.Skvernelis pareiškė, kad „pastaruosius aštuonerius metus buvo pasirinkta pozicija stebėti iš šalies, vertinti, kritikuoti – tačiau realiai nieko iš esmės nedaryti“. Liepą sueina aštuoneri metai, kai D.Grybauskaitė eina prezidentės pareigas.

Keliomis valandomis anksčiau prezidentė pareiškė, kad Vyriausybė vykdydama reformas demonstruoja politinę aroganciją, ir paragino taisyti Darbo kodeksą darbuotojų naudai.

„Tai yra politinė arogancija, kurią demonstruoja tiek Vyriausybė, tiek valdančioji dauguma“, – žurnalistams sakė šalies vadovė. Pasak D.Grybauskaitės, svarstant Darbo kodeksą vyko tik derybų imitacija, o pažadai geriau apsaugoti darbuotoją liko neįgyvendinti. „Kai nekalbame su žmonėmis, kai paliekame darbuotojus prieš stipresnį – tai yra verslo atstovus – be pagalbos Trišalėje taryboje“, - tikino šalies prezidentė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prie konflikto prisijungė ir Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų lyderis G.Landsbergis, patikinęs, kad kelios dienos prieš D,Grybauskaitės kritiką premjerui, buvo susitikime su ja. Jis žurnalistus patikino, kad dabartinė situacija šalyje jam primena 1998-uosius, kai tuometinis konservatorių premjeras G.Vagnorius susipyko su prezidentu V.Adamkumi. Tą kartą premjerui teko atsistatydinti.

Pats premjeras S. Skvernelis žurnalistams griežtai paneigė svarstantis apie galimybę trauktis iš posto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų