REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija neįtikino: Japonija ir ES griežtina sankcijas (atnaujinta 12.45)

JAV tikina: Rusija tikrai pajus naujų sankcijų įvedimą

 

Europos Sąjunga (ES) antradienį pranešė įšaldžiusi aktyvus ir uždraudusi išduoti vizas 15-ai Ukrainos bei Rusijos piliečių, įskaitant Rusijos premjero pavaduotoją Dmitrijų Kozaką ir Valstybės Dūmos pirmininko pavaduotoją Liudmilą Švecovą, tačiau nepaskelbė jokių sankcijų Rusijos verslo lyderiams.

REKLAMA
REKLAMA

 

Į antradienį paskelbtą sąrašą dėl Maskvos veiksmų Ukrainoje taip pat įtrauktas Rusijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas ir Ukrainos prorusiškų separatistų lyderiai.

REKLAMA

Tačiau į jį nepateko Rusijos energetikos milžinių vadovai, tokie kaip „Rosneft“ vadovas Igoris Sečinas, kuris buvo įtrauktas į pirmadienį JAV paskelbtą naują sankcijų sąrašą.

Į 15-os asmenų sąrašą įtraukti šeši vadinamųjų Ukrainos savigynos pajėgų ir „Donecko liaudies respublikos“ vadovai. Sąraše yra organizacijos „Luhansko gvardija“ lyderis Germanas Prokopivas, vadinamosios Pietryčių armijos vadas Valerijus Bolotovas, „Donecko liaudies respublikos“ lyderis Andrejus Purginas, vienas iš „Donecko liaudies respublikos“ vadovų Denisas Pušilinas, Donbaso liaudies pašauktinių vadas Sergejus Cyplakovas, taip pat Igoris Strelkovas, kurį ES įvardija kaip „Rusijos Federacijos Ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdybos (GRU) narį“.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, sąraše tarp devynių Rusijos politikų ir kariškių figūruoja RF prezidento įgaliotasis atstovas Krymo federalinėje apygardoje Olegas Belavencevas, Krymo reikalų ministras Olegas Saveljevas, Sevastopolio gubernatoriaus pareigas einantis Sergejus Meniailo, Krymo atstovė Federacijos Taryboje Olga Kovitidi, valstybės Dūmos vicepirmininkas Sergejus Neverovas ir Generalinio štabo GRU viršininkas Igoris Sergunas.

„Dar 15-ai asmenų, atsakingų už veiksmus, kurie kenkia ar kelia grėsmę Ukrainos teritoriniam vientisumui, suverenitetui ir nepriklausomybei, bus įvestas kelionių draudimas ir įšaldytas jų turtas ES teritorijoje“, - sakoma pirmadienį paskelbtame ES Tarybos pareiškime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įšaldomi šių asmenų aktyvai Europos bankuose, uždrausta išduoti jiems vizas kelionėms į ES šalis.

Sankcijos įsigaliojo iš karto po to, kai atitinkamas ES Tarybos nutarimas buvo paskelbtas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Dabar ES taikys sankcijas iš viso 48 žmonėms, siejamiems su Rusijos veiksmais, pažeidžiančiais Ukrainos teritorinį vientisumą.

Rusija praeitą mėnesį aneksavo Krymo regioną, kai provakarietiški demonstrantai, reikalavę glaudesnių ryšių su Europa, vasarį nuvertė promaskvietišką Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovyčių. Kijevas ir Vakarų šalys kaltina Rusiją kurstant separatistinę kampaniją Ukrainos rytuose, nors Maskva tokius kaltinimus neigia.

REKLAMA

ES sprendimas sutapo su anksčiau paskelbtu Baltųjų rūmų pranešimu, jog Jungtinės Valstijos įveda sankcijas septyniems Rusijos piliečiams ir 17 bendrovių, siejamų su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

JAV laikėsi daug griežtesnės pozicijos negu ES, bausdamos Rusiją dėl Ukrainos krizės. Tačiau Bendrija yra smarkiai priklausoma nuo Rusijos tiekiamų energetikos išteklių ir palaiko glaudžius prekybos ryšius su Maskva.

ES iki šiol skelbė sankcijas tik asmenims, o ne bendrovėms. Europos Komisija šiuo metu svarsto galimas griežtesnes ekonominės sankcijas, kurios galėtų paveikti prekybą arba Rusijos energetikos ir finansų sektorius.

REKLAMA

 

Japonija griežtina sankcijas Rusijai, uždrausdama išduoti vizas 23 asmenims

Japonija antradienį paskelbė uždraudusi išduoti vizas 23 asmenims, kartu su Jungtinėmis Valstijomis ir Europos Sąjunga (ES) išplėsdama sankcijas Rusijai dėl jos veiksmų Ukrainoje.

Maskva jau anksčiau pasmerkė „Šaltojo karo taktiką“, reaguodama į naujas JAV ir ES sankcijas, paskelbtas Rusijos prezidento Vladimiro Putino artimiems sąjungininkams Ukrainoje ir Rusijoje.

„Japonija reiškia didelį susirūpinimą, jog Rusijos veiksmai, pažeidžiantys Ukrainos suverenumą ir teritorinį vientisumą, įskaitant Krymo aneksiją, tęsiasi“, – sakoma užsienio reikalų ministro Fumio Kishidos (Fumijo Kišidos) pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

URM neatskleidė 23 asmenų, kuriems bus taikomas naujausias draudimas išduoti vizas, vardų, pareigų ir pilietybės. Vienas ministerijos pareigūnas sakė, kad Japonijos sąrašas pagrįstas sąrašais, kuriuos parengė JAV ir ES.

Naujausios JAV sankcijos, apie kurias buvo paskelbta pirmadienį, bus taikomos veikėjams, tokiems kaip V.Putino draugas Igoris Sečinas, vadovaujantis naftos milžinei „Rosneft“. Tiems asmenims bus draudžiama išduoti Amerikos vizas, taip pat bus įšaldyti jų aktyvai.

Japonijos premjeras Shinzo Abe (Šindzas Abė), antradienį išvyko į dešimt dienų truksiančią kelionę po Europą, kuri jam tikriausiai bus labai nelengva.

REKLAMA

Vyriausybės vadovas turi rasti pusiausvyrą, palaikydamas kitas Didžiojo septyneto (G-7) valstybes, smerkiančias Rusiją, tačiau tuo pačiu išlaikydamas darbinius ryšius su Maskva, Tokijui siekiant diversifikuoti energetikos išteklių importą, kai Japonijoje atsisakoma atominių jėgainių po 2011 metų Fukušimos branduolinės krizės.

Kai Rusija kovą pripažino Ukrainos Krymo regiono paskelbtą nepriklausomybę, Japonija sustabdė derybas su Maskva dėl vizų režimo sušvelninimo, taip pat įšaldė dar nepradėtas derybas dėl naujos investavimo sutarties.

REKLAMA

 

JAV iždo sekretorius Jacobas Lew (Džeikobas Liu) pirmadienį pareiškė, jog Maskvai įvestos naujos sankcijos atkreips Rusijos dėmesį.

J.Lew taip pat gynė prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) administracijos poziciją įvesti sankcijas etapais.

Pirmadienį Jungtinės Valstijos ėmėsi baudžiamųjų priemonių prieš septynis rusų pareigūnus ir 17-a bendrovių, kurios siejamos su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Tuo tarpu Europos Sąjunga (ES) paskelbė į asmenų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą įtraukianti dar 15 pavardžių, o Kanada pranešė, jog imsis priemonių prieš dar devynis asmenis ir du bankus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie tai paskelbta Vakarams didinat spaudimą Rusijai imtis žingsnių sumažinti įtampą kaimyninėje Ukrainoje.

„Mūsų tikslas yra judėti sistemiškai, atsargiai, tokiu būdu, kad jie taip pat turėtų galimybę pakeisti savo politiką ir pradėti laikytis kito kurso“, – sakė J.Lew „NBC News“.

„Mes, suprantama, siekiame ne pakenkti Rusijos žmonėms, o priversti juos pakeisti savo politiką“, – pabrėžė iždo sekretorius.

Pasak J.Lew, Rusijos kredito reitingai dabar yra per vieną pakopą nuo neinvesticinio lygio „dėl sankcijų, taip pat ekonomikos sąlygų, jų pačių veiksmų“.

REKLAMA

Jungtinės Valstijos pranešė yra pasirengusios „priversti Rusiją patirti dar griežtesnius padarinius“ už „neteisėtą intervenciją ir provokacinius veiksmus“ Ukrainoje.

Vašingtonas taip pat įspėjo, kad imsis baudžiamųjų priemonių prieš konkrečius Rusijos ekonomikos sektorius, jei dešimtys tūkstančių rusų karių, kuriuos Kremlius nusiuntė prie Ukrainos sienos, iš tiesų įsiverš į šią šalį.

Pavyzdžiui, B.Obamos administracija griežtina licencijavimo reikalavimus tam tikrų aukštųjų technologijų, kurios gali būti panaudotos karinėje srityje, eksportui į Rusiją.

„Tai labai reikšmingos sankcijos. Tai sankcijos, kurios atkreips jų dėmesį“, – sakė J.Lew.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų