• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Teisingumo ministras Rimantas Mockus Lietuvos kreipimąsi į Tarptautinį Teisingumo Teismą Hagoje, siekiant Baltarusijos režimą patraukti atsakomybėn dėl migrantų įvežimo, vadina istoriniu, pirmadienį pranešė ministerija.

Teisingumo ministras Rimantas Mockus Lietuvos kreipimąsi į Tarptautinį Teisingumo Teismą Hagoje, siekiant Baltarusijos režimą patraukti atsakomybėn dėl migrantų įvežimo, vadina istoriniu, pirmadienį pranešė ministerija.

REKLAMA

Pasak R. Mockaus, šie Baltarusijos režimo veiksmai sukėlė pavojų žmonių gyvybėms ir pažeidė tarptautinę teisę.

„Lietuva demonstruoja lyderystę ryžtingai gindama savo ir Europos Sąjungos interesus, siekia tarptautine teise grindžiamos santvarkos. Šis istorinės reikšmės žingsnis – pirmoji Lietuvos tarpvalstybinė byla Tarptautiniame Teisingumo Teisme – pabrėžia mūsų įsipareigojimą naudotis tarptautiniais teisiniais mechanizmais ginant nacionalinius interesus ir siekiant teisingumo“, – pranešime cituojamas R. Mockus.

Jo teigimu, būtina apginti Lietuvos reputaciją ir teisiniais būdais pripažinti Baltarusijos režimą atsakingą už neteisėtą migracijos bangą ir dėl to kilusius žmogaus teisių pažeidimus.

REKLAMA
REKLAMA

„Tokie teisiniai veiksmai prisidės prie svarbių tarptautinės teisės dokumentų aiškinimo, kuris pasitarnaus visos tarptautinės bendruomenės interesams atgrasant Baltarusiją ir kitus režimus nuo panašių pažeidimų ateityje“, – nurodė R. Mockus.

REKLAMA

Anot jo, kreipdamasi į Hagos teismą Lietuva siunčia žinią, kad nė viena valstybė negali naudoti pažeidžiamų žmonių kaip „įkaitų politiniams tikslams“.

R. Mockaus teigimu, byloje bus siekiama „tinkamos kompensacijos“, nes dėl Baltarusijos veiksmų Lietuva patyrė didelių finansinių, institucinių ir operacinių iššūkių.

Kaip rašė BNS, Lietuva pirmadienį padavė Baltarusiją į Tarptautinį Teisingumo Teismą dėl Aliaksandro Lukašenkos režimo sukeltos ir, anot Užsienio reikalų ministerijos (URM), tarptautinę teisę pažeidžiančios migrantų krizės.

REKLAMA
REKLAMA

URM anksčiau pirmadienį pažymėjo, kad byla susijusi su valstybių įsipareigojimų pažeidimais pagal Jungtinių Tautų Protokolą dėl neteisėto migrantų įvežimo sausuma, jūra ir oru.

Pasak URM, Minsko dalyvavimą organizuojant krizę liudija tai, kad Baltarusijos valstybinės įmonės padidino skrydžių iš Artimųjų Rytų ir kitų regionų skaičių, organizavo vizų išdavimą ir apgyvendinimą atvykstantiems migrantams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, atvykę į Baltarusiją daugelis migrantų iki Lietuvos sienos buvo lydimi Baltarusijos saugumo pajėgų ir verčiami ją kirsti neteisėtai, dažnai pavojingomis ir gyvybei grėsmę keliančiomis sąlygomis.

URM teigimu, Baltarusijos pasienio tarnybos nepaisant prašymų bendradarbiauti atsisakė dirbti su Lietuvos institucijomis siekiant sustabdyti neteisėtus sienos kirtimus.

REKLAMA

Lietuvos reikalavimai byloje apima visišką padarytos žalos atlyginimą, įskaitant sienos statybos išlaidas, ir garantijas, kad tarptautinei teisei priešingi veiksmai nesikartos. 

Valstybės sienos apsaugos tarnybos duomenimis, iš viso nuo migracijos krizės pradžios 2021-aisiais Lietuvos pasieniečiai į šalį iš Baltarusijos neleido neteisėtai patekti 23,6 tūkst. užsieniečių. Tie patys asmenys nelegaliai kirsti sieną bandė ne po kartą.

REKLAMA

Vakarai kaltina Minsko režimą organizavus migrantų antplūdį.

Kaip rašė BNS, pernai Lietuva pirmoji kreipėsi į Tarptautinį baudžiamąjį teismą su prašymu pradėti tyrimą dėl A. Lukašenkos režimo vykdomų nusikaltimų žmoniškumui – priverstinės asmenų deportacijos ir persekiojimo bei kito žiauraus elgesio, prieštaraujančio pagrindinėms tarptautinės teisės normoms.

Netrukus Vilniuje bus atidarytas Europos Tarybos informacijos punktas Baltarusijos žmonėms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų