• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dešimtmečius kritika tarptautinių kredito reitingo agentūrų adresu buvo girdima itin retai. Vis dėlto pastaruosius metus kilus ne vienam skandalui dėl agentūrų vertinimo tikslumo, artėja momentas, kai šią savaitę jų atstovai turės atsakyti į daug užduotų, bet neatsakytų klausimų.

REKLAMA
REKLAMA

Šią savaitę Didžiosios Britanijos Iždo komitetas pradeda reitingų agentūrų veiklos tyrimą. Pastaruoju metu šalis papuolė į agentūros „Moody's“ nemalonę: per ateinančius 18 mėnesių šalis gali netekti trigubo A kredito reitingo. Paprastai manoma, kad tai reiškia jog išaugs šalies skolinimosi kaina tarptautinėse rinkose ir ja bus mažiau pasitikima.

REKLAMA

Vis dėlto, tiek Didžioji Britanija, tiek daugelis kitų šalių turėjo ne vieną pamoką, kuri įrodė, kad minėta taisyklė negalioja.

Pavyzdžiui, 2009-aisiais tuometinis valstybės kancleris Alistairas Darlingas turėjo susidoroti su iškilusia galima reitingų sumažinom grėsme. Tą planavo padaryti tarptautinė reitingų agentūra „Standard and Poor's“. Ir gana nepalankiu metu: kaip tik prieš artėjančius rinkimus.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tuomet kancleris pareiškė, jog būtent minėta reitingų sumažinimo grėsmė jam padėjo susitarti su tuometiniu premjeru Gordonu Brownu, kad valstybė skolintųsi mažiau.

„Tuo metu dėl to buvo ginčijamasi vyriausybėje, tad reitingų sumažinimo grėsmė man itin padėjo, nes ji pagrindė mano argumentus dėl rimtesnio diržų veržimosi“, - prisimena jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimas vyksta

Nepaisant to, šią savaitę Didžiosios Britanijos Iždo komiteto sudarytos komisijos pirmininkas Andrew Tyrie'is teigia, kad reitingų agentūros sistemiškai klydo darydamos analizes prieš bankų krizę ir dabar būtina priimti atitinkamus teisės aktų pakeitimus šiuo klausimu.

Žinoma, agentūros turės galimybę atremti komiteto argumentus dar šią savaitę numatytame susitikime su komisija. Būtent šio susitikimo itin laukiama, mat kritikai tvirtina, kad agentūros privalo atsakyti į daugybę klausimų.

REKLAMA

Buvo siūloma, kad nepriklausomų agentūrų kredito rizikos vertinimai valstybių atžvilgiu būtų uždrausti, tačiau šiuo metu šie siūlymai nesvarstomi. Anot ES Finansų rinkų komisaro Michaelo Barniero, siūloma užtikrinti, kad reitingai būtų atliekami reguliariau ir dažniau, pavyzdžiui kas šešis, o ne kas 12 mėnesių.

„Taip pat yra numatytas reikalavimas informuoti šalies atstovus apie vertinimą parą prieš ataskaitos paskelbimą, kas leistų padaryti tam tikrus pakeitimus ar pastebėti esamus netikslumus“, - teigia jis.

REKLAMA

Klydo ne kartą

Diskusijos dėl kreditų reitingų agentūrų darbo kokybės pasisuko netikėta linkme ir šį sausį, kai Italijos ekonominė policija surengė reidą „Standard and Poor's“ Milano biure. Jie konfiskavo dokumentus bei informaciją, kuri gali būti susijusi su tyrimu dėl rinkos manipuliacijų. Policijos reidai prasidėjo, kai reitingų agentūra pateikė Italijos vertinimą praėjusį rudenį. Po paskelbtų reitingų išaugo rizika, kad gerokai šoktels ir Italijos skolinimosi kaina. Tai pakurstė pyktį dėl reitingų agentūrų darbo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komentuodamas inkriminuojamus kaltinimus, agentūros atstovas Martinas Winnas teigė, kad netiki, jog tyrimas pradėtas teisėtai ir kompanija planuoja gintis dėl jai mestų kaltinimų labai aktyviai.

Tačiau tai nėra pirmas kartais, kai reitingų agentūros susilaukė kritikos. JAV jų reputacijai gerokai pakenkė sprogęs būsto kainų burbulas. Bankai dosniai skolino pinigus žmonėms, kurie vargu ar iš tiesų galėjo sau leisti įsigyti būstą. Paskolos buvo išparduotos investuotojams kaip sudėtiniai finansiniai produktai. Kadangi šiems produktams reikėjo reitingų – agentūros buvo daugiau nei laimingos galėdamos pasitarnauti: joms buvo mokama, kad sukurtų netikro saugumo jausmą.

REKLAMA

Anksčiau dirbęs „Moody's“ agentūroje vyresniuoju vykdančiuoju direktoriumi, Davidas Levy'is, pasakoja, kad iki 2004-ųjų reitingų agentūros turėjo šokti pagal bankų dūdelę, norėdamos išlikti rinkoje.

Duodamas interviu žurnalistams jis teigė: „Investiciniai bankai susiedami obligacijas galėjo įvairių agentūrų paklausti, kaip jos vertina šį produktą. Agentūros pateikdavo preliminarų vertinimą. Jeigu bankui nepatikdavo vertinimo rezultatai, jis tiesiog pasirinkdavo kitą reitingų agentūrą, kuri sutikdavo jam suteikti aukštesnį reitingą“.

REKLAMA

Įtakos svoris nepamatuotas

Kitas „Moody's“ darbuotojas, Williamas J. Harringtonas, kritikuoja reitingavimo procese naudojamus instrumentus, kurie paremti hipotekomis.

„Dar 2006 metais maniau, kad reitingavimo procesas pakrypo visiškai netinkama linkme ir situacija buvo tokia bloga, kad nebenorėjau su tuo turėti nieko bendro. Manau taip atsitiko todėl, kad buvo pernelyg daug prisiimama rizikos bei pasitikima nenutrūkstamu klientų srautu“, - teigia jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtent dėl šių priežasčių JAV Vertybinių popierių ir biržos komisija 2008 metais tyrė minėtų reitingų agentūrų veiklą. Tuomet komisija konfiskavo daugiau nei 2 mln. elektroninių laiškų ir žinučių, tarp kurių vienoje, pavyzdžiui, buvo rašoma „jie galėtų būti sudaryti iš karvių ir mes juos vertintume“.

Agentūros neprieštarauja, kad skolos vertybinių popierių analizė galėtų būti kokybiškesnė, tačiau pirštu beda į tai, kad nesugebėję išpranašauti JAV nekilnojamojo turto burbulo sprogimo, susimovė visi.

REKLAMA

Visai neseniai „Standard and Poor's“ panakino AAA reitingą valstijoms. Tačiau JAV Iždo sekretorius Timothy'is Geithneris tvirtino, jog agentūra skaičiuodama reitingą sugebėjo apsirikti 2 trln. JAV dolerių.

Tuo tarpu agentūros vadovas teigia, jog klaidos nebuvo, nors pripažįsta, kad po diskusijų su JAV Iždo atstovais, kai kurie dalykai buvo perskaičiuoti.

REKLAMA

Po penkių mėnesių trigubo A reitingo neteko ir Prancūzija. Europos komisija, susirūpinusi politinėmis nuotaikomis, pradėjo ne vieną reformą, tačiau pastaruoju metu radikalių idėjų atsisakė.

Svarbu pastebėti, kad reitingų sumažinimas JAV ir Prancūzijai, nepakenkė šalių skolinimosi kainai: ji krito, tad specialistai atkreipia dėmesį, jog palūkanų dydžiui įtakos turi daug dalykų, ne tik tarptautiniai reitingai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų