REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Panevėžio rajono gyventojai telkiasi duoti atkirtį juos miestiečiais paversti ketinančiai Panevėžio miesto savivaldybei. Be to, reikalaujama, kad miesto vicemerė Zita Kukuraitienė atsistatydintų. Ši valdininkė pasirašė miesto Savivaldybės trišalės tarybos – prisijungimo idėjos autorės – sukurptą ir Vyriausybei bei Seimui išsiųstą raštą.

REKLAMA
REKLAMA

O Panevėžio meras Povilas Vadopolas kaimo žmones ir piktina, ir juokina. Miesto galva tikina nežinojęs, kas jam už nugaros rezgama.

REKLAMA

Lietuvos žemės savininkų sąjungos Panevėžio skyrius sukvietė rajono gyventojus į susirinkimą dėl rajono teritorijų prijungimo prie miesto. Susirinkusieji vieningai nutarė, kad Panevėžio miesto savivaldybei neišdegs sumanymas prisijungti aštuonias priemiesčio gyvenvietes – Molainius, Dembavą, Pažagienius, Staniūnus, Vaivadus, Berčiūnus, Bliūdžius, Piniavą prie miesto prieš gyventojų valią.

Taip pat nutarta rinkti nenorinčiųjų jungtis parašus, paskui kreiptis į Vyriausybę ir Seimą, kad jie pripažintų Panevėžio miesto savivaldybės trišalės tarybos iniciatyvą neteisėta bei apskritai paliktų kaimiečius ramybėje.

REKLAMA
REKLAMA

Rajono gyventojų atstovų susitikimas, kuriame, be Lietuvos žemės savininkų sąjungos vadovų, dalyvavo ir abu merai – Panevėžio miesto P.Vadopolas ir rajono Povilas Žagunis, vyko labai emocingai, bet, laimei, kaip juokavo patys dalyviai, apsiėjo be peštynių.

Vicemerė Z.Kukuraitienė, sužinojusi, kad visos strėlės sminga į ją, gynėsi esanti niekuo dėta. Ji tikino, kad yra tik pašalinis žmogus šioje istorijoje.

Meras ir kaltino, ir gynė

P.Vadopolas į susirinkimą buvo pakviestas kaimo žmonėms paaiškinti, kaip ir kokiomis aplinkybėmis Savivaldybėje gimė sprendimas prijungti kaimo gyvenvietes prie miesto. Bet meras ne daug ką tegalėjo pasakyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip tikino, P.Vadopolas, jis apie tai pats sužinojo tik iš spaudos. Tada meras puolė aiškintis ir išsiaiškino, kad tokį siūlymą pateikė miesto Trišalė taryba, kurią sudaro miesto politikų, verslininkų ir profesinių sąjungų atstovai.

Rajono gyventojams pareikalavus pasakyti Trišalės tarybos narių pavardes, P.Vadopolas prisiminė tik savo pavaduotojos – Z.Kukuraitienės.

„Kartais ir meras negali žinoti, ką veikia jo pavaduotojai“, – teisinosi miesto galva.

Gyventojams neatlyžus, P.Vadopolas neteko kantrybės.

„Jeigu banditai ką nors padaro, tai negi irgi meras kaltas?“ – nežinia, kodėl tokį palyginimą pateikė Panevėžio socialdemokratų lyderis.

REKLAMA

Meras ramino susirinkusiuosius, kad miesto Trišalės tarybos sprendimas iš esmės nieko nereiškia, nes tai visuomeninė organizacija. Norint pakeisti rajono ribas, reikalingas abiejų savivaldybių tarybų sprendimas ir gyventojų sutikimas.

„Būkite ramūs. Kas norite, gyvenkite rajone, kas nenorite – junkitės prie miesto“, – kalbėjo jis.

P.Vadopolas sakė rugpjūčio 28 dieną sukvietęs rajono bendruomenių pirmininkus, kad išgirstų jų nuomonę. Jie miesto merui aiškino, kad rajono gyventojai nenori jungtis prie miesto. Tiesa, meras pasikvietė tik kelių bendruomenių atstovus.

REKLAMA

Susirinkusiųjų spaudžiamas pasakyti savo nuomonę, P.Vadopolas neslėpė, kad pritartų dėl kai kurių gyvenviečių prijungimo prie miesto, jeigu tam neprieštarautų gyventojai.

Jis įrodinėjo, kad Trišalės tarybos idėja nėra jau tokia absurdiška. Esą rajono žmonės leidžia vaikus į miesto darželius ir mokyklas, patys dirba mieste, bet jų mokesčiai nepatenka į miesto biudžetą.

„Patikėkit, Z.Kukuraitienė tikrai nenori užgrobti jūsų žemių“, – aiškino jis kaimiečiams.

Kaimas turi daugybę argumentų prieš

Rajono gyventojai kalbėjo, kad miestas rajono sąskaita siekia pasipelnyti, bet nenori nieko duoti kaimiečiams. Susirinkusieji buvo įsitikinę, kad ne tik pakils mokesčiai, bet ir apkritai bus sugriautas kaimiškas gyvenimo būdas, kai žmonės padeda vieni kitiems, kartu gražina aplinką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

P.Žagunis, pats gyvenantis Staniūnuose, sakė pritariantys gyventojams. Be to, vien tik Savivaldybės bendrieji teritorijų planai kainavo apie 600 tūkstančių litų. Gyvenvietes prijungus prie miesto, juos reikėtų perdaryti.

P.Žaguniui apskritai nesuprantama, kaip kažkas mieste gali kištis į rajono reikalus ir teikti tokius pasiūlymus Vyriausybei ir Seimui. Jis pareiškė, kad Z.Kukuraitienė po tokių darbelių turėtų atsistatydinti. Mero pareiškimas sulaukė salės plojimų.

Lietuvos žemės savininkų sąjungos Panevėžio skyriaus vadovas, advokatas Arvydas Alekna mano, kad tokią miesto iniciatyvą turėtų atitinkamai įvertinti teisėsaugos organai. Lietuvos žemės savininkų sąjungos pirmininkė Antanina Venckūnienė rėžė dar griežčiau.

REKLAMA

„Nenormalu, kad Panevėžį valdo sovietinė „trojka“, – pareiškė ji.

Įspėjo apie dar vieną pavojų

A.Venckūnienė sakė, kad miestas puikiai žino, koks gardus kąsnis rajono žemės ir kad iš jų galima pasipelnyti. „Miestuose žemė savininkams neatiduodama dėl to, kad jau nuo 2011 metų ją bus galima pelningai parduoti užsieniečiams“, – aiškino ji.

Pirmininkės nuomone, jeigu miestai nori plėstis, jie turi nusipirkti žemės iš rajono. Tokia praktika yra visoje Europoje. A.Venckūnienei skauda širdį, kad tokią mažą Lietuvą dar norima raižyti lopinėliais.

REKLAMA

A.Venckūnienė, gyvenanti Kauno rajone, Garliavoje, pasidalino patirtimi, kaip garliaviečiams pavyko pasipriešinti prieš gyvenvietės prijungimą prie miesto. Viešnia tikino, kad dabar žmonės labai patenkinti likę rajone. Ji linkėjo Panevėžio rajono gyventojams apginti savo teises.

Susirinkusieji nusprendė surinkti aštuonių Panevėžio rajono gyvenviečių, kurias norima prijungti prie miesto, gyventojų parašus. Lietuvos žemės savininkų asociacijos Panevėžio skyrius įsipareigojo parengti raštą Vyriausybei ir Seimui su prašymu kaimiečių prievarta nevaryti į miestą.

Inga SMALSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų