REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bendrovė „Reenergy“, valstybės eliminuota iš atliekų deginimo rinkos, vakar kreipėsi į Europos Komisijos Generalinį sekretoriatą. „Reenergy“ pateikė skundą dėl ES teisės aktų pažeidimų, užfiksuotų LR Vyriausybei priimant atliekų deginimą reglamentuojančius teisės aktus.

REKLAMA
REKLAMA

„Atliekų deginimo rinką monopolizavusi valstybė neteisėtai įtvirtino valstybinės įmonės „Lietuvos energija“ ir jos partnerio „Fortum“ monopolį. Sekretoriato prašome įpareigoti valstybę pakeisti nacionalinius teisės aktus, prieštaraujančius ES teisei, ribojančius laisvą kapitalo judėjimą ir konkurenciją“, - sakė atliekų jėgainės statybas Vilniuje pradėjusios „Reenergy“ vadovas Raimondas Petreikis.

REKLAMA

Jį neramina faktas, kad valstybė, proteguojanti bendrovės „Reenergy“ konkurentų interesus, neteisėtai naudoja administracinį resursą.

„Siekiant išstumti iš rinkos „Reenergy“, nebeapsiribojama Statybų inspekcijos pareigūnais, nesibodima pasitelkti ir specialiąsias tarnybas. Tokie veiksmai verčia gintis tarptautiniu lygiu“, - teigė R. Petreikis.

Kadangi 51 procentą „Reenergy“ akcijų valdo Olandijoje registruota kompanija „Helvita Holdings“, bendrovė turi galimybę kreiptis į tarptautinio arbitražo teismą. Čia bendrovė kreipsis pagal Lietuvos ir Nyderlandų Karalystės dvišalę sutartį dėl investicijų skatinimo ir apsaugos bei pagal Energetikos chartijos sutartį, kurią Lietuva yra ratifikavusi 1998 metais.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo metu vykdome paruošiamuosius darbus. Sieksime, kad Tarptautinio investicinių ginčų sprendimo centro (ICSID) arbitražo teismas pripažintų Lietuvą pažeidus prisiimtus įsipareigojimus pagal tarptautines sutartis ir priteistų kompensaciją“, - sakė R. Petreikis. Skaičiuojama, kad kompensacija viršytų 210 mln. litų. Balandžio 10 dieną „Reenergy“ inicijavo ikiarbitražinį ginčo sprendimą – pateikė Vyriausybei pranešimą apie ketinimą kreiptis į ICSID arbitražo teismą.

Šių metų vasario 19 dieną Vyriausybė skubos tvarka, nepaisydama neigiamų Konkurencijos tarybos, Teisingumo ministerijos, Energetikos ministerijos ir Vyriausybės teisės departamento įvertinimų, priėmė diskriminacinį nutarimą „Reenergy“ atžvilgiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyriausybės nutarimas atbuline data įsigaliojo išimtinai „Reenergy“ projektui – Vilniuje statyti jau pradėtai atliekų jėgainei, turinčiai visus reikalingus leidimus, planuojamai privačiame sklype, nepretenduojančiai į VIAP, neprašančiai iš valstybės nei išskirtinių sąlygų, nei paramos. Bendrovės veikla tapo neįmanoma.

„Reenergy“ statoma energijos iš atliekų jėgainė yra integrali sostinės atliekų tvarkymo sistemos dalis – kartu su atliekų rūšiavimo fabriku, kurį numato statyti Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC). Jėgainė naudos tik po rūšiavimo likusias, energetinę vertę turinčias, atliekas.

Į jėgainę, atitinkančią aukščiausius ekologijos reikalavimus, ketinama investuoti 250 mln. litų.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų