REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rytoj kaukėti STT agentai krės ... miesto savivaldybę. Kiekvienas gali vietoj daugtaškio įrašyti bet kurį pavadinimą, nes korupcija išsikerojusi visos šalies mastu. Šios savaitės žmogus - STT direktorius Žimantas Pacevičius, kurio agentai uždėjo antrankius dokumentų klastojimu, didelio turto iššvaistymu ir piktnaudžiavimu tarnyba įtariamam Alytaus miesto merui Česlovui Daugėlai. Meras kol kas už grotų patupdytas 15 parų.

REKLAMA
REKLAMA

- Ar sulaikytasis Alytaus politikas Č.Daugėla gali miegoti ramiai? - „Respublika" paklausė Ž.Pacevičiaus.

REKLAMA

- Iki vakar (sulaikymo dienos - trečiadienio - red. past.) galėjo. O dabar nežinau ir nenorėčiau komentuoti šios mūsų operacijos detalių. Man atrodo, kad dėl šios bylos viskas yra gerai ir perspektyvos - geros.

- Kurių rajonų ar miestų merus artimiausiu metu turėtų kamuoti miego sutrikimai?

- Mūsų darbas vyksta visu pajėgumu, nors vis daugiau STT etatų tampa tušti. Blogiausia, kad iš mūsų jau išeina geriau mokamus darbus susiradę operatyvininkai, t.y. tie žmonės, kurie mums neša pagrindinį medų.

REKLAMA
REKLAMA

Rinkimai niekuo dėti

- Galėtumėte įvardyti, kurie politikai buvo labiausiai suinteresuoti STT silpninimu, aktyviausiai pritarė tarnybos finansavimo mažinimui?

- Kai kas tikrai dėl to trina rankomis, bet šias mintis gal palikime ateičiai. Buvo politikų, kurie, karpant finansavimą teisėsaugai, o kartu ir mums, viešai ramino, kad iš STT žmonės neišeis.

Deja, išeina specialistai, kurie kitur yra labai laukiami ir labai vertinami. O ateiti pas mus labai norėtų ir tam tikra informacija suinteresuoti asmenys. Džiaugiamės, kad dar turime stiprią imuniteto tarnybą, kuri tokius greitai atsijoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ar tiesa, kad operatyvinė veikla Alytuje buvo vykdoma apie pusmetį?

- Negaliu minėti čia vykdytų operatyvinių priemonių termino, bet ten dirbome gana ilgai. Todėl ir su artėjančiais savivaldybių rinkimais mūsų veikla Alytuje neturi nieko bendra.

Kai tik sulaikome kurį nors politiką, iškart prasideda kalbos, kad STT veikia prieš artėjančius rinkimus. Lietuvoje rinkimai vyksta nuolat, bet mūsų tarnyba, kaip ir kitos teisėsaugos institucijos, vis tiek privalo dirbti, ir prisitaikyti politinių kampanijų grafikų mes nei turime laiko, nei noro, nei priežasčių.

REKLAMA

Jeigu dar derintume savo veiklą su Seimo, savivaldybių, prezidento ar Europos Parlamento rinkimų datomis, mus tikrai būtų galima kaltinti politikavimu.

Kam baisios „blakės"?

- Ką manote apie tai, kad po šios savaitės STT operacijos Alytuje Klaipėdos miesto meras Rimantas Taraškevičius „Respublikai" tiesiai pasakė, kad jau įprasta, jog jūsų tarnyba „pabanguoja, pašurmuliuoja, bet teismą reta kuri byla pasiekia"?

- Nežinau, ką politikai turi omenyje STT tyrimus vadindami „pabangavimais", bet noriu pabrėžti, kad jie vyksta ir vyks nuolat.

REKLAMA

Pagrindinės mūsų tyrimų bylos tikrai pasiekia teismą, bet juk demokratinėje valstybėje normalu, kad ne 100 proc. kaltinamųjų yra nuteisiami. Teisingumą vykdo teismai, todėl į šią sritį aš nesikišiu.

Valdininkų ar politikų įžeidimai mūsų atžvilgiu - irgi yra natūralu. STT mėgsta ne visi. Tačiau mes įpratę dirbti savo darbą, o ne reaguoti į politikų užsipuolimus.

- Ką manote apie viešai pasakytus Marijampolės mero Vidmanto Braziaus žodžius, kad STT bijok nebijojęs, nes „kas čia žino, kiek pas ką „blakių" prikaišiota"?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Politikai neturėtų jausti operatyvininkų naudojamos įrangos baimės, o geriau netoleruotų kyšininkavimo, kitų nusikaltimų. Tie, kas priima sąžiningus sprendimus, manau, miega ramiai ir žino, kad jų kabinetuose niekada nebus jokių „blakių".

- Kodėl į STT rankas pakliuvusi Birštono merė Nijolė Dirginčienė džiūgauja grįžusi į darbą, bet visuomenei nutyli, kad jos byla nagrinėjama teisme?

- Merė buvo nušalinta nuo pareigų tik kol vyko ikiteisminis tyrimas. Jam pasibaigus, N.Dirginčienė grįžo į darbą, o jos byla nukeliavo į teismą.

REKLAMA

Teisiškai čia viskas gerai, o moralinis aspektas - jau kitas dalykas. Kita vertus, kol žmogus nėra nuteistas, tai nereiškia, kad jis negali dirbti.

Susitepę išplaukia

- Kodėl dėl korupcinių nusikaltimų iki šiol už grotų nėra pasodintas nė vienas žinomas Lietuvos politikas ar aukštas valstybės tarnautojas?

- Surinkti įrodymus operatyviniu būdu yra gana sudėtinga, todėl juos vertinantis teismas kartais ir pripažįsta trūkumus.

Jeigu, atsižvelgiant į valstybės bausmių politiką ir teisėjo sprendimą, asmuo nenubaudžiamas realia bausme, tai dar nereiškia, kad jis nebuvo nuteistas ir nenubaustas. 2009 m. nuteisti 52 asmeys, o per pirmąjį šių metų pusmetį - jau 45.

REKLAMA

Kinijoje už korupciją yra numatyta net mirties bausmė, tačiau šios rūšies nusikaltimų ten, mano žiniomis, nemažėja.

Didžiausias mūsų darbo rezultatas yra ne už grotų susodintų asmenų skaičius, nes kalėjimas žmogaus nepagydo. Daug svarbiau yra žinoti, kad teismo nubaustas valdininkas visam laikui netektų savo tarnybos.

Deja, realybė yra tokia, kad net ir smarkiai įklimpęs žmogus Lietuvoje jau po kelių savaičių įsidarbina kone gretimame kabinete.

Tai - jau įstaigų vadovų moralės problema, rodanti didelį valstybės tarnybos sugedimo lygį. Suteptos reputacijos tarnautojo sugrąžinimas į valstybės tarnybą vien tam, kad kažkam privalu priglausti saviškį, turėtų būti visuotinai smerkiamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet ko norėti, jei kyšininkavimas daugiau ar mažiau nuo seno yra toleruojamas pačios visuomenės. Nepamirškime, kad kalti ne tik tie, kurie ima, bet ir tie, kurie duoda.

Didelę įtaką korupcijos apraiškų prevencijai turėtų ir mūsų siūlomas išplėstinis turto konfiskavimas. Gresiant realiai galimybei netekti asmeninio ar šeimos turto, daugelis, manau, pamąstytų, ar verta imti kyšį.

Kalbėdami apie bausmes, galime prisiminti ir buvusį sveikatos apsaugos viceministrą Artūrą Skiką. Jis buvo sulaikytas su įkalčiais, tačiau nuoširdžiai prisipažino, nevilkino teismo proceso, tad ir bausmė buvo gana švelni. Beje, A.Skiko byla buvo klasikinė, kokių šiais laikais jau nepasitaiko.

REKLAMA

Milijardai be priežiūros

- Turite omenyje, kad šiuolaikiniai kyšininkai grynaisiais jau neima?

- Nemanykite, kad visuomenei aš atskleisiu saugesnį kyšių ėmimo būdą! Bet kad ir kaip dabartiniai kyšininkai gudrautų, manau, mes rasime jiems priešnuodžių.

Net jei ir tokie nusikaltimai būtų planuojami ar vykdomi kitose šalyse, mūsų pareigūnai galėtų būti pasiųsti ir ten. Todėl linkusiems nusikalsti asmenims nederėtų saugiai jaustis net užsienyje.

- Kodėl susidaro įspūdis, kad STT tenka medžioti gana smulkius kyšininkus, bet nesiimate stambaus kalibro veikėjų, kurie skirsto Europos Sąjungos paramos milijardus?

REKLAMA

- Kartais kalbant apie neteisingai panaudotas tokias dideles sumas, neteisingai kreipiamasi į STT, nes tokie dalykai jau dažnai yra ne mūsų, o kitų institucijų kompetencija.

Mes negalime pasakyti, kodėl staiga pabrango koks nors objektas. Kilus diskusijai dėl Valdovų rūmų kainos, net kai kurie Seimo nariai metė į mus akmenį: “Kur žiūri STT"?

Tačiau sutinku, kad Lietuvoje dabar nėra nė vienos institucijos, kuri galėtų pasakyti, kad tas ar kitas ES projektas įvykdytas pernelyg brangiai.

Julius GIRDVAINIS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų