REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viešojoje erdvėje diskusijų bangą sukėlė Seimo nario Mindaugo Puidoko pasisakymas, kad jei Europos Sąjunga prievarta diegs LGBT+ ideologiją, Lietuvai verta svarstyti pasitraukimą iš Europos Sąjungos. Konservatoriai tikino, kad tokie M. Puidoko pasisakymai artimi Kremliaus ideologijai, o pats politikas tvirtina, kad buvo neteisingai suprastas.

Viešojoje erdvėje diskusijų bangą sukėlė Seimo nario Mindaugo Puidoko pasisakymas, kad jei Europos Sąjunga prievarta diegs LGBT+ ideologiją, Lietuvai verta svarstyti pasitraukimą iš Europos Sąjungos. Konservatoriai tikino, kad tokie M. Puidoko pasisakymai artimi Kremliaus ideologijai, o pats politikas tvirtina, kad buvo neteisingai suprastas.

REKLAMA

Praėjusią savaitę, reaguodamas į blogėjančią LGBT+ asmenų teisių padėtį Lenkijoje, Vengrijoje ir kitose ES šalyse, Europos Parlamentas (EP) paskelbė Europos Sąjungą LGBT+ asmenų laisvės erdve.

„LGBTIQ asmenys visoje ES turi naudotis laisve gyventi ir viešai rodyti savo seksualinę orientaciją bei lytinę tapatybę nesibaimindami dėl šių priežasčių susidurti su nepakanta, diskriminacija ar persekiojimu“, – skelbė EP.

Jo nariai priduria, jog „visais valdžios lygmenimis visoje ES veikiančios institucijos turėtų ginti ir skatinti visų asmenų, įskaitant LGBT+ asmenis, lygybę ir pagrindines teises, taip pat visapusiškai užtikrinti jų teises“. EP rezoliucijoje pažymima ir tai, kad „prieš LGBT+ asmenis nukreipta neapykantos retorika ir nusikaltimai turėtų būti visapusiškai ištirti“, o „prireikus už juos turėtų būti traukiama baudžiamojon atsakomybėn“.

REKLAMA
REKLAMA

Tokį EP sprendimą ėmė karštai kritikuoti Seimo narys, darbietis M. Puidokas.

„Manau, kad mes, lietuviai, gyvendami savo garbingų protėvių žemėje privalome tam priešintis!“ – socialiniuose tinkluose rašė politikas.

REKLAMA

Jis  teigė, kad jei ES prievarta diegs LGBT+ vertybes, Lietuvai bus privalu atstovėti kartu su Lenkija, Vengrija, Slovakija, Čekija, Latvija ir kitomis šalimis bei apginti teisę į tradicines vertybes.

„Jei ne, reikia svarstyti atsiskirti nuo ES, siekiant išsaugoti normalų genofondą, šeimos vertybes ir apsaugoti vaikus nuo neigiamos informacijos brukimo mokyklose.

Niekas neturi teisės to primesti visai Lietuvai, kaip suvereniai valstybei. Lietuviai, pabuskime! Išsivadavome iš SSRS, tad inicijuokime vertybinę revoliuciją Europos Sąjungoje ir priverskime gerbti šalių teisę į laisvą apsisprendimą kaip gyventi ir kaip mokyti vaikus!“ – tvirtino Seimo narys.

REKLAMA
REKLAMA

Sulaukė konservatorių kritikos

Tokie parlamentaro pasisakymai sulaukė kritikos iš kitų Seimo narių.

„Prisiekus A. Skardžiui kažkaip tikėjausi, kad Darbo partija, būdama opozicijoje, bent jau kurį laiką nedeklaruos savo aiškios krypties rytų šalies linkui. Klydau. <...> M. Puidokas rengiasi ne tik pats keliauti į rytus, bet dar su savimi ir Lietuvą pasiimti“, – teigė konservatorius Linas Slušnys.

„Atkurs santykius su Rusija, kai Lietuva išstos iš Europos Sąjungos. Taip nuosekliai susiveda M. Puidoko politiniai siekiai. Tiesa, išsakyti poros metų skirtumu.  

Tik priminsiu, kad 2019 m. kandidatuodamas Prezidento rinkimuose M. Puidokas į „Mano balsas“ anketos teiginį: „ Bendrai imant narystė Europos sąjungoje Lietuvai yra neigiamas dalykas“ atsakė:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visiškai nesutinku. ES narystės nauda yra didelė, ir turime išnaudoti visus privalumus. Ypač svarbu tinkamai ir skaidriai panaudoti skiriamą ES fondų paramą.“

Tai kaip čia bus – Mindaugas Puidokas jau dabar skirstysimės, ar dar palauksim, kol pinigus išleisim?“ – retoriškai klausė kitas TS-LKD frakcijos narys Mindaugas Lingė.

„Aktyvaus šeimų maršo dalyvio Mindaugo Puidoko žodžiai apie Lietuvos galimybę išstoti iš Europos Sąjungos yra nuosekli geopolitinės kontrrevoliucijos dalis. Tiesa, veikiausiai kol kas tai žvalgytuvės, analizuojant, kaip bus sureaguota į tokią idėją.

<...> Regis, prieš savaitę M. Puidokas dalinosi įrašu su nuotrauka, kurioje jis kartu su Kauno arkivyskupu Kęstučiu Kėvalu. Parlamentaras esą norėjo padėkoti arkivyskupui už tai, kad šis gina šeimą. Dar ne taip seniai M. Puidokas rūpinosi ir Sirijaus sektos įsikurdinimu Lietuvoje. Kuriuo atveju jis nuoširdesnis? Ne tiek svarbu – antieuropietiškam aljansui visos religijos tėra tik įrankiai.

REKLAMA

<...> M. Puidoko pareiškimas nėra atsitiktinumas – tai, kaip minėjau, žvalgytuvės. Jei nekils stiprios kritikos bangos, neabejoju – sulauksime kitų žingsnių. Pavyzdžiui, referendumo, ar mums nėra labiau priimtina būti tiltu tarp Rytų ir Vakarų? (Tai iš esmės reikštų Kremliaus vasalo situaciją)“, – situaciją analizavo kitas parlamentaras Andrius Navickas.

Kviečia visuomenę diskusijai

„Analizuojame kitų šalių pokyčius teisinėje sistemoje ir puikiai suprantame, kad šis sprendimas vertintinas kaip aiškus pavojaus ženklas, kad teks įteisinti Lietuvoje ir visose ES šalyse tos pačios lyties asmenų santuokas, suteikti LGBT+ asmenims teisę įvaikinti vaikus, leisti keisti lytį medicininėmis priemonėmis ir galiausiai sutikti su genderine ideologija paremtais vaikų lytiškumo ugdymo programos pakeitimais mokyklose“, – naujienų portalui tv3.lt komentavo M. Puidokas.

REKLAMA

Pasak jo, apklausos rodo, kad tam nepritaria dauguma Lietuvos žmonių, o pats M. Puidokas tikino, kad tame mato ypatingą grėsmę.

„Juk mūsų Konstitucija aiškiai apibrėžia šeimą, kaip vyro ir moters sąjungą. <...> Jei tokie sprendimai iš EP rezoliucijos taps privalomais – mes privalėsime referendume atsiklausti tautos ar tam ji pritaria. Europos Sąjungoje iki šiol visada yra įprasta praktika, kad šalys jungiasi, siekdamos atstovėti savo derybines pozicijas.“, – aiškino jis.

Politikas, cituodamas Konstituciją, teigė, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, o valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dėl to politikų pareiga informuoti visuomenę apie iškilusias grėsmes ir kviesti diskusijai. Pasikartosiu, dauguma žmonių Lietuvoje tam nepritaria. Konstitucijos 9 straipsnis skelbia: ,,Svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu.“ Manau, dėl tradicinės šeimos sampratos, žodžio laisvės ir teisės ugdyti savo vaikus remiantis krikščioniškos moralės principais išsaugojimo referendumas yra būtinas ir sąjungininkų ieškoti tarp kitų Europos Sąjungos šalių taip pat privalome“, – įsitikinęs M. Puidokas.

Tikina nesiūlęs palikti ES

Darbietis tikina, kad žodžiai apie galimą pasitraukimą iš ES buvo išimti iš konteksto ir jis neragina Lietuvai palikti Bendrijos.

REKLAMA

„Jokių referendumų dėl išstojimo iš ES niekada nesiūliau, tad keistas noras interpretuoti mano pasisakymą ir jame rasti tai ko jame nėra. Dėl ES narystės svarstyti galima būtų tik tada, jeigu iš tiesų visos valstybės narės būtų verčiamos prievarta vykdyti primetamus joms sprendimus mano įvardintose srityse.

Nuoširdžiai tikiu, kad taip niekada neatsitiks, nes iki šiol visada suverenių valstybių nuomonė ES buvo gerbiama ir sprendimai jautriais klausimais visada buvo priimami bendru sutarimu. Jiems turėdavo pritarti visos ES šalys narės“, – sakė M. Puidokas.

Pasak jo, dėl jo pasisakymų sureagavę valdančiosios daugumos nariai skaitė tik iškirptą iš konteksto antraštę.

REKLAMA

„Jiems aiškiai atsakiau, kad tikiu, jog ES lyderiai supranta situacijos svarbą ir prievartos nenaudos, o gerbs demokratiją, nacionalinių šalių teisę į nuomonę.

Esu Gandžio tipo veikimo politikoje šalininkas – dėl to ir kviečiau krikščioniškomis vertybėmis grįstai vertybinei taikiai revoliucijai, nes ji būtų tikrai naudinga. Tai daug metų truksiantis procesas.

Tad mano nuomonė visada nuosekli – geopolitiškai jungtis į ES privalėjome ir tas sprendimas pasiteisino, bet kartu privalome išlaikyti politinį stuburą Lietuvoje ir siekti padaryti viską, kad visuomenėje mažėtų skurdas, įsivyrautų susiklausymas ir tarpusavio pasitikėjimas“, – tvirtino M. Puidokas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Planuoja pokalbį su Puidoku

Darbo partijos frakcijos Seime seniūnas Vigilijus Jukna naujienų portalui tv3.lt teigė, kad pats M. Puidoko įrašo neskaitė, tačiau kilusias diskusijas girdėjo.

„Tai, kad reikėtų trauktis iš Europos Sąjungos, nėra Darbo partijos ar Darbo partijos frakcijos pozicija“, – tikino V. Jukna.

Politikas pasakojo, kad kalbėjosi su M. Puidoku ir šis jam teigė, kad jo pasisakymai buvo išimti iš konteksto ir jis nesiūlęs palikti Bendrijos. V. Jukna teigė, kad dėl šio klausimo bus dar kalbamasi su M. Puidoku.

Pats V. Jukna plačiau nekomentavo, kokia yra jo ar frakcijos pozicija dėl EP sprendimo paskelbti Bendriją LGBT+ laisvės erdve.

REKLAMA

„Reikėtų susipažinti giliau su tuo dokumentu, kas yra kalbama ir kaip yra kalbama“, – sakė V. Jukna.

ES reaguoja į veiksmus prieš LGBT+

Rezoliucija dėl paskelbimo ES LGBT+ laisvės erdve ketvirtadienį patvirtinta 492 EP nariams balsavus už, 141 – prieš ir 46 susilaikius.

Tai europarlamentarų atsakas į bandymus tam tikruose Lenkijos regionuose bei savivaldybėse paskelbti „laisvas nuo LGBT ideologijos“ zonas, taip pat į išpuolius prieš LGBT+ asmenis kitose ES šalyse, rašoma išplatintame EP pranešime.

EP nariai pabrėžia, jog LGBT+ bendruomenė Lenkijoje susiduria su vis didėjančia diskriminacija, ir piktinasi dėl to, kad neapykantos retorika sklinda ir iš valdžios institucijų bei išrinktų pareigūnų, įskaitant šalies prezidentą, taip pat iš vyriausybei palankios žiniasklaidos. Europarlamentarai smerkia LBGT+ teisių aktyvistų sulaikymą, taip pat išpuolius prieš LGBT+ eitynes ir draudimus jas rengti.

REKLAMA

Europos Komisija jau atmetė Lenkijos miestų, pasiskelbusių „laisvomis nuo LGBT ideologijos“ zonomis, pateiktus prašymus skirti ES finansavimą pagal miestų partnerystės programą. Europarlamentarai ragina Komisiją imtis tolesnių priemonių siekiant apsaugoti LGBT+ asmenų teises Europoje, įskaitant pažeidimo nagrinėjimo procedūrą, ES sutarties 7 straipsnį bei neseniai priimtą reglamentą dėl ES biudžeto apsaugos.

Rezoliucijoje taip pat reiškiamas susirūpinimas dėl blogėjančios situacijos Vengrijoje. Pernai lapkritį Vengrijos miestas Nagykáta (Nadkata) priėmė rezoliuciją, kuria draudžiama „skleisti ir skatinti LGBT+ propagandą“. Praėjus mėnesiui, Vengrijos parlamentas priėmė konstitucijos pakeitimus, kuriais LGBT+ asmenų teisės dar labiau apribojamos, nepripažįstamas pats faktas, jog yra translyčių ir nebinarinio lytiškumo asmenų, ir ribojama jų teisė į šeimos gyvenimą.

Grėsmė LGBT+ asmenų teisėms pastebima ir Latvijoje, pažymi EP. Šių metų sausį Latvijos parlamentas pradėjo nagrinėti konstitucijos pakeitimą, kuriuo siekiama apriboti išplėstą šeimos sąvoką, nurodytą Konstitucinio Teismo (KT) nutartyje. KT pripažino, kad Latvijos darbo įstatymas turi būti taikomas įvairiems šeimos modeliams, ir įpareigojo šalies parlamentą užtikrinti tos pačios lyties asmenų porų teises bei apsaugą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų