REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas penktadienį paskelbė, kad koronavirusinės infekcijos pandemija nebėra tarptautinio masto ekstremali visuomenės sveikatos situacija.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas penktadienį paskelbė, kad koronavirusinės infekcijos pandemija nebėra tarptautinio masto ekstremali visuomenės sveikatos situacija.

REKLAMA

„Vakar Nepaprastųjų situacijų komitetas susirinko į 15-ąjį posėdį ir rekomendavo man paskelbti tarptautinio masto ekstremalios visuomenės sveikatos situacijos pabaigą. Priėmiau šį patarimą“, – tviteryje parašė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Tarptautinio masto ekstremalios visuomenės sveikatos situacijos paskelbimas yra aukščiausio laipsnio pavojaus signalas, kokį tik gali paskelbti ši Jungtinių Tautų agentūra.

PSO teigė, kad nors ekstremaliosios situacijos etapas baigėsi, pandemija nesibaigė, ir pažymėjo, kad pastaruoju metu padaugėjo susirgimo COVID-19 atvejų Pietryčių Azijoje ir Artimuosiuose Rytuose. Jungtinių Tautų sveikatos agentūra teigia, kad kiekvieną savaitę nuo viruso vis dar miršta tūkstančiai žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

„Su didele viltimi skelbiu, kad COVID-19 baigėsi kaip tarptautinio masto ekstremali visuomenės sveikatos situacija, – sakė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas. – Tai nereiškia, kad COVID-19 baigėsi kaip pasaulinė grėsmė sveikatai.“

REKLAMA

Žurnalistams jis sakė, kad pandemija pasiglemžė mažiausiai 20 mln. gyvybių – kone triskart daugiau nei oficialiai užregistruoti 7 milijonai.

Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas taip pat perspėjo, kad tarptautinio masto ekstremali visuomenės sveikatos situacija dėl COVID-19 gali būti vėl paskelbta, jei situacija pakistų.

„Blogiausia, ką dabar galėtų padaryti bet kuri šalis, – tai pasinaudoti šia žinia kaip priežastimi sumažinti savo budrumą, išardyti sukurtas sistemas arba perduoti savo žmonėms žinią, kad dėl COVID-19 nėra ko nerimauti“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Klausimas dėl viruso kilmės

PSO pirmą kartą COVID-19 paskelbė tarptautinio masto ekstremalią situaciją 2020 metų sausio 30-ąją, kai už Kinijos ribų pradėjo plisti koronavirusas. Tada jis dar nebuvo pavadintas COVID-19, o už Kinijos ribų didelių protrūkių nebuvo.

Nors tarptautinio masto ekstremalios situacijos paskelbimas yra visame pasaulyje sutartas reagavimo į tokius protrūkius mechanizmas, tačiau tik po to, kai 2020 metų kovo 11 dieną Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas blogėjančią situaciją dėl COVID-19 įvardijo kaip pandemiją, daugelis šalių suvokė situacijos rimtumą. 

Praėjus daugiau nei trejiems metams, pasaulyje buvo patvirtinta apie 764 mln. užsikrėtimo atvejų, o apie 5 mlrd. žmonių gavo bent vieną vakcinos dozę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Virusas pirmą kartą aptiktas 2019 metų pabaigoje Kinijoje, Uhano mieste, tačiau vis dar neaišku, kaip ir kur jis pradėjo plisti tarp žmonių.

Šis klausimas, kuris buvo smarkiai politizuotas, suskaldė mokslo bendruomenę. Yra teorija, kad virusas natūraliai persimetė žmonėms iš gyvūnų, bet taip pat kai kas laikosi teorijos, kad virusas galėjo nutekėti iš Uhano laboratorijos. Pastarąjį teiginį Kinija griežtai neigia.

Pekinas kaltinamas trukdymu ir ignoravo daugkartinius PSO prašymus suteikti daugiau galimybių ir informacijos, kad padėtų išaiškinti šį klausimą.

PSO ir jos valstybės narės pradėjo diskusijas dėl tarptautinės sutarties ar kokio nors panašaus dokumento, kuriuo būtų siekiama pasimokyti iš klaidų, padarytų per COVID-19 pandemiją, ir užtikrinti, kad pasaulis veiksmingiau ir teisingiau reaguotų į kitą kada nors kilsiančią pandemiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų