REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kas 25 lyderiaujantis verslininkas yra psichopatas, rodo Niujorko psichologo, dr. Paulo Babiako atlikti tyrimai. Šiuos tyrimus jis pristatė programoje „BBC Horizont“. Psichologas pridūrė, kad tokie žmonės linkę maskuotis, užsidėti kaukę ir manipuliuoti kitais žmonėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak P. Babiako, kalbant apie psichopatus paprastai omenyje turimi tie žmonės, kurie yra antivisuomeniški ir linkę agresyviai elgtis, dažniausiai nusikaltėliai. Tačiau jų nesutinkame savo aplinkoje, ten kur faktiškai jie pasireiškia.

REKLAMA

„Psichopatai nėra tie žmonės, kuriais juos laikome“, – teigė amerikiečių specialistas.

„Tai asmuo, kuris ne vieną dieną skiria tam, kad būtų laikomas žaviu, kad pasiektų tokį lygį, jog būtų pripažintas charizmatišku lyderiu“, – atkreipė dėmesį P. Babiakas. Jis pridūrė, kad tokie žmonės paprastai nedemonstruoja psichopatams būdingo elgesio. Jie idealiai prisitaiko prie aplinkos keliamų reiklavimų, tarkim, darbo vietoje, ypač tada, jei jų vaikystė buvo laiminga.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak P. Babiako, tai – „sėkmės psichopatai“. Jie gali neturėti jokių vadovui būdingų gebėjimų, tačiau gali sėkmingai kopti karjeros laiptais. Jie sudaro subordinuotų ir problemų neturinčių žmonių įspūdį.

„Kuo didesni psichopatai jie yra, tuo lengviau gali sudaryti teigiamą įspūdį“, – laidoje „BBC Horizont“ kalbėjo dr. P. Babiakas.

Jis pridūrė, kad iš tiesų yra sunku atskirti psichopatą nuo autentiško ir talentingo lyderio. Todėl būtina atidžiai žiūrėti į rezultatus, kuriuos jie pasiekia kompanijoje. „Paprastai geras įspūdis apie darbus, kuriuos jie daro, nevirsta gerais rezultatais“, – teigė psichologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dr. P. Babiakas kartu profesoriumi Bobemu Hare iš Kanados „University of British Columbia„ sukūrė anketą, kuri padeda atskleisti žmones, išsiskiriančius psichopatinėmis savybėmis. B. Hare 2006 metais išleido knygą apie psichopatus „Snakes in Suits: When Psychopaths Go to Work“. Joje tvirtinama, kad 1 proc. amerikiečių galima vadinti psichopatais. Kanadoje jų yra ne mažiau kaip 300 tūkst. Tačiau retas kuris iš tų asmenų demonstruoja agresyvų elgesį.

Anot Vikipedijos, psichopatija – tai asmenybės sutrikimas, kurį turinčiam žmogui būdinga silpna impulsyvaus elgesio kontrolė ar manipuliuojanti elgsena, toks žmogus apibūdinamas kaip „neturintis sąžinės“. Psichopatui nerūpi kitų jausmai, jis taip pat neatsižvelgia į jokias socialines normas.

REKLAMA

Paprastai tokie žmonės atrodo egocentriški, „beširdžiai“, jie nejaučia jokios atsakomybės, nesirūpina pasekmėmis. Manoma, kad jų emocijos, jeigu egzistuoja išvis, yra paviršutinės. Laikomi manipuliatoriais, negalinčiais išlaikyti ilgalaikių santykių su kitais žmonėmis, bei nepajėgūs jausti ir reikšti meilės.

Paprastai atlieka tik tuos veiksmus, kurie yra naudingi jiems, naudodamiesi savo žavumu, grasinimais, smurtu. Tačiau tik mažuma iš diagnozuotų psichopatų pasižymi žiauriais išpuoliais. Yra manančių, kad psichopatija yra privalumas ypatingai konkurencinėje aplinkoje, nes yra drąsaus vadovavimo, lyderystės prielaida.

Psichiatrų tikinimu, tai – ne liga. Psichopatija vadinamas asmenybės sutrikimas, charakterio anomalija. Šiuo požiūriu, lietuviai niekuo neišsiskiria pasaulyje. Mūsų šalyje – 3 proc. gyventojų yra psichopatai. Tai – pasaulio vidurkis. Lietuvos įkalinimo vietose – 8 – 10 proc. nuteistųjų – psichopatai. Tai, anot ekspertų, taip pat atitinka pasaulio vidurkį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų